هدر موبایل
1395/07/27 11:00:53
سرویس دیگر رسانه‌ها
جلالی در نشست کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس اسلامی خبر داد؛

تهیه دستور کار کمیته های سیاسی و اقتصادی، حقوق بشر و زنان اتحادیه بین المجالس اسلامی

سی و ششمین نشست کمیته اجرایی بین المجالس سازمان همکاری اسلامی با حضور رئیس مرکز پژوهش های مجلس در آنکارا برگزار شد.
تهیه دستور کار کمیته های سیاسی و اقتصادی، حقوق بشر و زنان اتحادیه بین المجالس اسلامی سی و ششمین نشست کمیته اجرایی بین المجالس سازمان همکاری اسلامی با حضور رئیس مرکز پژوهش های مجلس در آنکارا برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/60180.jpg تهیه,دستور,کار,کمیته,های,سیاسی,و,اقتصادی،,حقوق,بشر,و,زنان,اتحادیه,بین,المجالس,اسلامی, Icana
به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایرنا؛ سی و ششمین نشست کمیته اجرایی بین المجالس سازمان همکاری اسلامی روز دوشبه با حضور کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش ها و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در آنکارا برگزار شد.
این نشست با تلاوت ایاتی از کلام الله مجید شروع شد.
کاظم جلالی به دنبال این نشست در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در آنکارا گفت: بین المجالس اسلامی، دارای کمیته اجرایی با 15 کشور عضو می باشد که از هر منطقه جغرافیایی پنج نفر در این کمیته عضو هستند.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: پنج کشور آسیاسی، 5 کشور آفریقایی و 5 کشور عربی در این کمیته شرکت دارند که هر شش ماه یکبار نیز برگزار می شود. اجلاس آتی روسای مجالس کشورهای اسلامی هم قرار است در مالی برگزار شود. کمیته اجرایی باید دستور کار اجلاس آتی روسای مجالس اسلامی را آماده کند.
 جلالی گفت: این جلسه قرار بود در ایران برگزار شود ولی به دلیل اینکه برادران ما از ترکیه تقاضا کردند که این میزبانی را ما به ترکیه بدهیم، ما موافقت کردیم. لذا این جلسه در ترکیه برگزار می شود. امروز در سطح نمایندگان مجلس جلسه داشتیم. فردا نیز در سطح روسای مجالس اسلامی و روسای هیاتهایی که حضور پیدا می کنند، برگزار خواهد شد.
وی افزود: فردا همچنین قرار است هیاتهای شرکت کننده، دیداری هم با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه داشته باشند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تصریح کرد: امروز کاری که به لحاظ اجرایی باید انجام می دادیم آماده کردن دستور کار کنفرانس بعدی و دستور کار کمیته های سیاسی و اقتصادی، حقوق بشر و زنان پارلمانی بود که درباره آن بحث شد و دستور کارها مشخص شد.
در دستور کار آتی بحث های مختلفی در کمیته های سیاسی و اقتصادی وجود دارد که از جمله مسائل مربوط به تروریسم، مسائل مربوط به سوریه، وضعیت افغانستان، وضعیت مربوط به فلسطین و کمیته خاصی که ما در ارتباط با فلسطین داریم و مسائل مربوط به همکاری های اقتصادی بین کشورهای اسلامی و مشکلات اقتصادی که بین کشورهای اسلامی وجود دارد و مسائل مربوط به حوزه فرهنگ و پیشنهادی که امروز عراقی ها داده بودند که در بحث خانواده موضوع بررسی وضعیت زنان و کودکان در مناطق آزاد شده از دست تروریسم در دستور کار قرار گرفت. چون عمدتا بحث می شود که تروریستها عقب رانده شوند ولی روی بحث های اجتماعی که وجود دارد، خیلی کار نمی شود که قرار شد در دستور کار قرار گیرد.
شایان ذکر است اورحان آتالای نماینده حزب حاکم آک که میزبانی این نشست را به عهده داشت، گفت: این اولین باری است که نشست کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی عضو سازمان همکاری اسلامی در آنکارا و در مجلس ترکیه برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، در این نشست علاوه بر ایران و ترکیه نمایندگانی از جمهوری آذربایجان، عراق، موزامبیک، مالی، نیجر، نیجریه، پاکستان، عربستان، سودان، لبنان، الجزایر، چاد در سطح معاون مجلس و نماینده شرکت داشتند.

 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet