هدر موبایل
1395/07/27 11:56:20
سرویس صحن
صفاری نطنزی در نطق میان دستور:

بهره‌برداری بی‌ضابطه از معادن سنگ نطنز عامل آلودگی محیط زیست شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از تعطیلی صنایع و رشد بیکاری در کشور گفت: بهره‌برداری بی‌ضابطه از معادن سنگ نطنز عامل آلودگی محیط زیست و مشکلات عدیده برای مردم منطقه شده است.
بهره‌برداری بی‌ضابطه از معادن سنگ نطنز عامل آلودگی محیط زیست شده است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از تعطیلی صنایع و رشد بیکاری در کشور گفت: بهره‌برداری بی‌ضابطه از معادن سنگ نطنز عامل آلودگی محیط زیست و مشکلات عدیده برای مردم منطقه شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104705963998.jpg بهره‌برداری,بی‌ضابطه,از,معادن,سنگ,نطنز,عامل,آلودگی,محیط,زیست,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مرتضی صفاری نطنزی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 27 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، با تسلیت ایام شهادت امام حسین(ع) گفت: به جای بیانیه سیاسی و تذکرنامه‌های تکراری ترجیح می‌دهم مشکلات حوزه انتخابیه‌ام را بیان کنم.

متن کامل نطق نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

در اولین نطق خود در مجلس شورای اسلامی بجای بیانیه سیاسی و تذکر نامه های تکراری ترجیح می دهم مطالبی در خصوص حوزه انتخابیه خود شهرستان نطنز شامل شهرهای نطنز، بادرود، خالدآباد و طرق رود و بخش قمصر شامل شهرهای قمصر، کامروچوگان و جوشقان قالی ارائه نمایم و قبل از هر چیز از مردم شریف حوزه انتخابیه بخاطر اعتمادشان به اینجانب صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم.

حوزه انتخابیه اینجانب که از رشته کوه های مرکزی ایران است بخاطر ویژگی های طبیعی و قدمت آثار باستانی مشحون از میراث طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی است.

قدیمی ترین آثار انسانی در استان اصفهان متعلق به دوره پالئولوتیک میانی با قدمت بیش از 40 هزار سال در محله هل آباد و پالئو تیک فوقانی با قدمت  12000 سال در قلعه گوشه و آثار نئولتیک یا نوسنگی با قدمت 8000 سال در روستای اریسمان از توابع شهرستان نطنز کشف شده اند.

قدیمی ترین و وسیعترین سایت متالوژیک جهان با 8000 سال قدمت در روستای ارسمان نطنز کشف شده است. قدیمی ترین گنبد تاریخ دار ایران و قدیمی ترین کتاب خطی موجود در گنجینه کتاب های خطی کتابخانه ملی با قدمتی بیش از هزار سال تألیف ادیب نطنزی است. کاملترین سازه های کالبدی پیوسته ساسانی تا دوره معاصر در مرکز شهر نطنز قرار گرفته است.

قله هخامنشی که از رسوبات دریاچه ای سربرآورده در کار قلعه طرق در حوزه طرق رود قلعه های متعدد موجود در روستاهای شهرستان این منطقه را به یکی از اقطاب تاریخی کشور تبدیل کرده است.

نطنز از دیرباز پناهگاه امامزادگان و دوستداران اهل بیت(ع) بوده است به طوری که این شهر را خاک اولیاء الله می خوانند و مقبول است که علامه مجلسی که خود زادگاهش یکی از روستاهای نطنز است هنگام ورود به این خطه به منظور احترام کفش از پای خود بیرون می آورده است.

در محدوده حوزه انتخابیه اینجانب متجاوز از 200 بقعه و بارگاه و خانقاه وجود دارد که از این میان بیش از 50 امامزاده و زیارتگاه وجود  دارد که امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد از برادران امام هشتم و شاهزاده سلطان حسین(ع) عموی امام زمان(عج) از مشهورترین این امامزادگان واجب التعظیم می باشد.

بیش از 2 هزار اثر تاریخی، فرهنگی، مذهبی در این حوزه شناسایی که قریب 200 مورد آن به ثبت میراث درآمده یا در شرف ثبت می باشد.

 

روستای تاریخی ابیانه و روستاهای مشابه پر است از مواریث طبیعی، فرهنگی که با وجود چشمه های متعدد، پرتگاه ها، آبشارها،  گسل ها، قارها و قلل کوتاه و بلند رشته کوه های کرکس با تنوع کم نظیر پوشش گیاهی به خصوص گیاهان دارویی و حیات وحش بی نظیر از نظر اکگو و ژئوتوریسم هر طالبی را سیراب می کند. در کنار این مجموعه طبیعی و کوهستانی کویر مرکزی ایران در حوزه شهرستان نطنز با فاصله ای کمتر از 20 الی 30 کیلومتر موجب تنوع آب و هوایی و جذابیت این منطقه به عنوان مقصد گردشگری شده است.

گلابی نطنز، انار نادری بادرود نطنز به رحمت آباد، گلاب قمصر، قالی جوشقان و اخیراً زعفران و پسته نطنز نیز از تحف و برندهای این حوزه انتخابیه است.

اما متأسفانه این مجموعه زیبا باآن همه ظرفیت تاریخی، فرهنگی و تمدنی – تنوع طبیعت و آب و هوا این روزها از مسائل  مشکلات عدیده ای رنج می برد که شایسته است مسئولین نظام توجه ویژه ای به این حوزه و این همه ثروت و سرمایه ملی داشته باشند.

1. عدم آمایش سرزمینی و فقدان ی راهبرد مشخص برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطح منطقه ای و ملی. این امر سبب شده است در این حوزه اقدامی توسعه صورت نگیرد.

2. کمبود آب شرب و کشاورزی

کاهش میزان بارندگی سبب شده است تا آب بیش از 400 رشته قنات در این حوزه که منبع آب شرب و کشاورزی منطقه است کاهش یافته و روزانه ساعت ها مردم فاقد آب آشامیدنی باشند. از مسئولین وزارت نیرو و به خصوص مسئولین استان تقاضا دارم به مسئولیت خود در اجرای طرح های مصوب در این رابطه به سرعت عمل نماید.

3. محرومیت، کمبود امکانات آموزشی و بهداشتی و نبود فرصت های شغلی که علاوه بر مشکلات ایجاد کرده برای مردم در دهه های اخیر موجب مهاجرت مردم به خصوص جوانان از منطقه به شهرهای بزرگ و به ویژه به تهران شده است. بیش از 10 برابر جمعیت ساکن در نطنز فقط در تهران زندگی می کنند.

4. صنعت ناهمگون، راکد و بعضاً تعطیل شده و رشد فزاینده بیکاری در منطقه

5. بهره برداری از معادن سنگ در نطنز و حوزه انتخابیه بلای عظیمی برای مردم و عامل تخریب منابع طبیعی، محیط زیست و آلودگی منطقه شده و ثروت و میراث ملی موجود و برشمرده در بالا را به سمت نابودی می کشاند. برای مردم منطقه پذیرفتنی نیست که عده ای غیر مسئولانه و صرفاً برای منافع شخصیی جای مردم و منابع طبیعی منطقه را به خطر انداخته و چهره شهر و طبیعت آن را تخریب کند بدون اینکه حتی ریالی در جهت آبادانی منطقه هزینه کند.

 

مسئولین وزارت صنعت و معدن با چه استدلالی در اتاق های در بسته خود در تهران بدون کمترین آگاهی از شرایط منطقه اقدام به واگذاری معادن می کنند در حالی که کمترین کنترلی بر نحوه برداشت معدن داران ندارند. آیا فکر نمی کنند نسل های آینده ما ایشان را به خاطر این همه ویرانی و تخریب مسئول خواهند شناخت.

چند توصیه در رابطه با اقتصاد کلان و برون رفت از شرایط موجود

1. اقتصاد کشور بیمار و نامتقارن است. حفظ این اقتصاد علیل بر دولت و ملت هزینه تحمیل می کند لذا دولت باید در جهت ایجاد تعادل در اقتصاد ملی گام بردارد.

2. بخش نگری، منطقه گرایی و شراکتی اداره کردن اقتصاد کشور حامل عدم تعادل در اقتصاد شده است هماهنگی و تمرکز و مدیریت واحد اقتصاد می تواند کشور را به سمت تعادل سوق دهد.

3. فقدان آمایش سرزمینی و نبود راهبرد و الگوی توسعه اقتصادی موجب عقب ماندن اقتصاد ایران از اقتصاد کشورهای مشابه مثل ترکیه و کره شده است. توصیه می شود توصیه های مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی در قالب یک الگوی توسعه اقتصادی تدوین و برای توسعه اقتصادی، اجتماعی کشور پیگیری شود.

4. سیستم بانکی کشور نه تنها کمکی به توسعه اقتصادی کشور نمی کند بلکه با نحوه عملکرد خود مانع نیز هست. من شاهد بانک هایی در اروپا بوده ام که در خیابان ها دنبال مردم می رفتند و به آنها تسهیلات با نرخ یک و نیم تا 3 درصد برای خرید مسکن، خودرو و سایر موارد بدهند. اقتصاد بیمار امروز ما یک چنین سیستم بانکی را می طلبد.

5. بیکاری معضل اساسی کشور می باشد دولت حتما باید برنامه خالی برای حل این مشکل ارائه کند. در غیر این صورت این مشکل می تواند به یک بحران و تهدید امنیتی تبدیل شود.

نکاتی در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل

بعد از فروپاشی نظام دو قطبی نظام بین الملل حالت سیال به خود گرفته و قدرت های موجود به تناسب قدرت و توانایی خود تلاش دارند نظام موجود را تحت تاثیرقرار داده و جایگاه بهتری کسب کنند لذا جمهوری اسلامی ایران هم باید تلاش کند از فرصت استفاده کرده جایگاه خود را در صحنه بین المللی تثبیت کند.

از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران نظام حاکم را که بر آمده از توافق قدرت های پیروز جنگ جهانی دوم را قبول ندارند لذا طبیعی است مورد هجمه قدرت های مسلط قرار گیرد لذا دولت باید دقت کند مانند دهه گذشته در حصر و انزوای این قدرت ها قرار نگیرد تا بتواند در عرصه بین المللی فعال و تاثیرگذار بمانند برجام علیرغم همه استفاده ها و ضعف های آن حصر و انزوای ایجاد شده در سال های گذشته را در هم شکست و این دستاورد بزرگی برای کشور بود باید همه نیروها یک صدا دولت را کمک و حمایت کنند تا بتوانند حضوری قوی در عرصه بین المللی داشته باشندو

ضمن تقدیر از تلاش های بین المللی وزارت خارجه توصیه می شود توجه بیشتری به حوزه های منطقه ای و دوجانبه صورت گیرد وضع ما در منطقه مطلوب نیست باید با بکارگیری های بهتر توازن منطقه ای را به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر دهیم.

وزارت امور خارجه مناسب است در راستای دیپلماسی اقتصادی خود تمرکز بیشتری روی جذب سرمایه های خارجی و به خصوص سرمایه های ایرانیان مقیم خارج از کشور داشته باشد ضمن اینکه تشویق وتسهیل ورود گردشگران خارجی نیز می تواند عامل انتقال ارز خارجی به داخل کشور باشد که هم از نظر گردشگری و ورود ارز به کشور حائز اهمیت است./               

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet