هدر موبایل
1395/07/28 10:31:56
سرویس صحن
به‌منظور تأمین نظر شورای نگهبان؛

حذف بند مربوط به تشکیل صندوق‌های مشترک با صندوق‌های ثروت ملی سایرکشورها از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه

نمایندگان مردم در خانه ملت، جزئی از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه را که در آن به تشکیل صندوق‌های مشترک با صندوق‌های ثروت ملی و سرمایه‌گذاری سایر کشورها و نیز موسسات مالی و پولی بین‌المللی پرداخته بود، حذف کردند.
حذف بند مربوط به تشکیل صندوق‌های مشترک با صندوق‌های ثروت ملی سایرکشورها از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه نمایندگان مردم در خانه ملت، جزئی از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه را که در آن به تشکیل صندوق‌های مشترک با صندوق‌های ثروت ملی و سرمایه‌گذاری سایر کشورها و نیز موسسات مالی و پولی بین‌المللی پرداخته بود، حذف کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/83022.jpg حذف,بند,مربوط,به,تشکیل,صندوق‌های,مشترک,با,صندوق‌های,ثروت,ملی,سایرکشورها,از,لایحه,احکام,دائمی,برنامه‌های,توسعه Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 28 مهرماه) مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی در تبصره‌های ماده 17 لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که در مورد اساسنامه‌های صندوق توسعه ملی است موافقت کردند.

گفتنی است تبصره 2 ماده 17 این لایحه در مورد حکم ماده 36 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور بود که نمایندگان به حذف آن رأی دادند.

همچنین در جزء یک بند خ ماده 17 که اشاره به اعطای تسهیلات به بخش های خصوصی داشت نمایندگان موافقت کردند تا صادرات محصولات تولیدی و خدماتی در اعطای این تسهیلات مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در جزء 2 بند خ ماده 17 این لایحه اعطای تسهیلات صادرات به محصولات تولیدی و خدمات فنی و مهندسی نیز مورد تاکید قرار گرفت.

گفتنی است نمایندگان خواستار حذف جزء 5 بند خ ماده 17 شدند که این جزء در مورد تشکیل صندوق های مشترک با صندوق های ثروت ملی و سرمایه گذاری سایرکشورها و نیزموسسات مالی و پولی بین  المللی به منظور سرمایه گذاری مشترک در  داخل و خارج کشور بود.

گفتنی است جزء 8 بند خ ماده 17 نیز در راستای بند (4-10) سیاست های کلی برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران عیناً ابقا شد که این جزء در مورد سپرده گذاری ارزی حداکثر 20 درصد از منابع ورودی سالانه صندوق، نزد بانک های عامل در قبال اخذ خط اعتباری ریالی از بانک های مذکوربرای ارائه تسهیلات ریالی به بخش های صادراتی – کشاورزی اشاره داشت.

همچنین نمایندگان در تبصره 3 بند خ ماده 17 تغییراتی را لحاظ کردند که براساس آن اعطای کلیه تسهیلات صندوق صرفاً از طریق عاملیت بانک های دولتی و غیر دولتی جمهوری اسلامی ایران است.

تبصره 5 بند خ این ماده نیز در راستای بند (4-10) سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بوده و لذاعیناً ابقا شد که استفاده از منابع ریالی برگشتی از محل بازپرداخت اصل و سود تسهیلات پرداخت شده در قالب سپرده گذاری نزد بانک های عامل بلامانع است.

از سوی دیگر در جزء یک بند د ماده 17 نیز تغیراتی اعمال شد که براساس این تغییرات سهم عاملیت بانک ها در شرایط رقابتی متناسب با نرخ کارمزد و توان تخصصی و کارشناسی بانک ها توسط هیأت عامل تعیین شد.

گفتنی است در جزء 10 بند د ماده 17 نیز با اصلاحات صورت گرفته آمده است که صدور هرگونه ضمانت نامه و پرداخت هرگونه تسهیلات از محل منابع صندوق فقط از طریق بانک های عامل اعم از دولتی یا غیر دولتی  و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی انجام می شود.

به گزارش خانه ملت جزء 11 بند د ماده 17 نیز که درباره تغییر در اساسنامه و انحلال صندوق تنها با تصویب مجلس شورای اسلامی بود نیز حذف گردید./             

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet