ایام محرم 1398
1395/07/28 11:27:08
سرویس صحن

مخالفت‌ها با کلیات لایحه اصلاح نحوه جلوگیری از آلودگی هوا؛ از ضعیف بودن ضمانت‌های اجرایی تا تعدد قوانین

مخالفان لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مطرح کردند؛ مواد موجود در این لایحه که از سوی کمیسیون کشاورزی به آن اضافه شده، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی بوده و باید به کمیسیون بازگردد.
مخالفت‌ها با کلیات لایحه اصلاح نحوه جلوگیری از آلودگی هوا؛ از ضعیف بودن ضمانت‌های اجرایی تا تعدد قوانین مخالفان لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مطرح کردند؛ مواد موجود در این لایحه که از سوی کمیسیون کشاورزی به آن اضافه شده، مغایر اصل 75 قانون اساسی بوده و باید به کمیسیون بازگردد. https://cdn.icana.ir/d/019/201610102911039977.jpg مخالفت‌ها,با,کلیات,لایحه,اصلاح,نحوه,جلوگیری,از,آلودگی,هوا؛,از,ضعیف,بودن,ضمانت‌های,اجرایی,تا,تعدد,قوانین Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، فاطمه ذوالقدر در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 28 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا گفت: از دولت به جهت تهیه این لایحه تشکر می‌کنم با توجه به اینکه آلودگی هوا در کلانشهرها از مطالبات اساسی مردم است باید هرچه سریع‌تر به این مهم توجه اساسی شود.

ذوالقدر: ضمانت‌های اجرایی در لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا ضعیف است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مخالف کلیات این لایحه نیستم، افزود: مخالفتم در خصوص برخی از مصوبات کمیسیون کشاورزی است زیرا افزایش مواد این لایحه توسط این کمیسیون به طور حتم مغایر با اصل 75 قانون اساسی بوده و مورد ایراد شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

وی با انتقاد از اینکه ضمانت‌های اجرایی در این لایحه ضعیف است، تصریح کرد: در ماده 8 این لایحه مبنی بر خروج خودروهای فرسوده از سیستم تردد در سطح شهر باید گفت که این موضوع جز بار مالی برای دولت سودی ندارد؛ ضمن اینکه در خصوص استفاده از سیستم‌های هوشمند هیچگونه الزامی برای نیروی انتظامی در نظر گرفته نشده است.

ذوالقدر تاکید کرد: در این لایحه متاسفانه هواشناسی در حاشیه قرار گرفته و برای محکوم کردن واحدهای آلاینده دولتی نمی‌توان اقدام خاصی را انجام داد.

قربانی: موادی که کمیسیون به لایحه دولت اضافه کرده، بسیار زیاد است

همچنین محمدحسین قربانی به عنوان مخالف دیگر این لایحه گفت: با توجه به مشغله زیاد مجلس مبنی بر بررسی احکام برنامه‌های توسعه و برنامه ششم و در آینده نزدیک لایحه بودجه کل کشور، لایحه هوای پاک باید به صورت دو شوری مطرح می‌شد و یک شوری بودن آن به نتیجه نخواهد رسید.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون لایحه دولت را به 34 ماده تبدیل کرده که تبصره‌های آن بسیار زیاد است و به طور حتم با اصل 75 قانون اساسی مواجه شده و شورای نگهبان در این خصوص ایراد می‌گیرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: تقاضا می‌شود این لایحه مجدد به کمیسیون مربوطه بازگردد.

قاضی‌پور: درباره آلودگی هوا با کمبود قوانین مواجه نیستیم بلکه مشکل تعدد قوانین مزاحم است

گفتنی است نادر قاضی‌پور نیز به عنوان مخالف این لایحه گفت: مشخص نیست این لایحه است یا طرح و باید گفت که لایحه دولت و طرح مجلس در این خصوص ادغام شده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: با تصویب این لایحه به طور حتم تمام امور عمرانی، جاده‌کشی، انتقال خطوط نفت و پتروشیمی تعطیل خواهد شد.

وی افزود: در تبصره یک ماده 6 این لایحه دوره معافیت معاینه فنی برای وسایل نقلیه شخصی 2 سال و برای وسایل نقلیه عمومی یکساله است بنابراین باید پرسید از کدام بودجه این هزینه را برای گرفتن برگ معاینه فنی برای افراد خاص تامین کردید.

قاضی‌پور گفت: در لایحه صدور گواهینامه معاینه فنی براساس ضوابط سازمان بین المللی تعیین شده است و نقش سازمان ملی استاندارد حذف گردیده است از این رو باید گفت درباره آلودگی هوا با کمبود قوانین مواجه نیستیم بلکه مشکل تعدد قوانین مزاحم است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet