ایام محرم 1398
1395/07/28 11:43:39
سرویس صحن

موافقت‌ها با کلیات لایحه اصلاح نحوه جلوگیری از آلودگی هوا؛ از قدیمی بودن قانون فعلی تا صدمات ریوی

موافقان لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تاکید کردند؛ قانون فعلی مقابله با آلودگی هوا مصوب ۲۰ سال پیش است و باید قوانین جدیدی در خصوص آلودگی هوا تصویب شود.
موافقت‌ها با کلیات لایحه اصلاح نحوه جلوگیری از آلودگی هوا؛ از قدیمی بودن قانون فعلی تا صدمات ریوی موافقان لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تاکید کردند؛ قانون فعلی مقابله با آلودگی هوا مصوب 20 سال پیش است و باید قوانین جدیدی در خصوص آلودگی هوا تصویب شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201610107524993112.jpg موافقت‌ها,با,کلیات,لایحه,اصلاح,نحوه,جلوگیری,از,آلودگی,هوا؛,از,قدیمی,بودن,قانون,فعلی,تا,صدمات,ریوی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 28 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا در کشور یک معضل است و در برخی شرایط یک بحران جدی برای جامعه تلقی می‌شود.

سلیمی: نبود قانون جامع در عرصه‌های مختلف آلودگی هوا

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برخی مواد این لایحه اشکالاتی وجود دارد، افزود: می‌توان ایرادات را با گفت‌وگو حل کرد اما قانون هوای پاک مربوط به 20 سال پیش است و در طی سال‌های گذشته نقاط ضعف جدیدی در خصوص مشکلات آب و هوایی در کشور مشخص شده است، همچنین اینکه عوامل جدیدی وارد آلودگی هوا شدند.

وی با تاکید بر اینکه خلاء‌های قانونی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در عرصه‌های مختلف آلودگی هوا قانون جامع وجود نداشته و در این لایحه به خوبی به نقاط ضعف و چگونگی رفع آن‌ها اشاره شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: به طور مثال در بحث زباله‌های شهری و بیمارستانی، معدوم سازی و آتش زدن آن‌ها ممنوع شده است؛ همچنین در بحث شدت امواج نیز حد استاندارد رعایت و تعریف شده است.

سلیمی با اشاره به اینکه در این لایحه تاکید شده باید به سمت تولید و ورود خودروهای هیبریدی حرکت کرد، گفت: در این لایحه تاکید شده که کمربند سبز به میزان 20 درصد در حاشیه شهرها ایجاد شود.

یوسف‌نژاد: قانون فعلی مقابله با آلودگی هوا مربوط به 20 سال پیش است

همچنین علی‌اصغر یوسف‌نژاد به عنوان موافق دیگر این لایحه گفت: قانون فعلی مربوط به 20 سال پیش است و در طی این مدت نتوانستیم در بحث مقابله با آلودگی هوا موفق عمل کنیم.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی افزود: قوانین فعلی، بخشی نگری بوده و دستگاه‌ها به طور شفاف ملتزم به رعایت قانون در بحث آلودگی هوا نبودند. همچنین کیفیت سوخت مصرفی نیز مناسب نبود بنابراین به تمامی این ضعف‌ها و مشکلات در لایحه به خوبی اشاره شده است.

یوسف‌نژاد با اشاره به اینکه در جزئیات لایحه برخی اشکالات وجود دارد، تصریح کرد: در این لایحه تعریف آلودگی هوا به صورت دقیق و شفاف بوده و آلودگی‌های صوتی و منابع آلاینده به خوبی دسته‌بندی شده‌اند و وظایف و تکالیف دستگاه‌ها مشخص گردیده است.

نوبخت: 3 نفر از 5 نفر، درگیر صدمات ریوی ناشی از آلودگی هوا می‌شوند

در ادامه علی نوبخت نیز به عنوان موافق این لایحه گفت: از تصویب این لایحه میلیون‌ها نفر در کشور نفع برده و برای همه مردم تصویب آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: 23 استان کشور از جهاتی مبتلا به آلودگی هوا هستند و از 10 استان کشور 4 استان در رده آلوده‌ترین شهرها قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه هرساله 3 میلیون نفر جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهند، تصریح کرد: مشکل آلودگی هوا بیماری‌های بسیاری را برای مردم به ویژه کودکان و سالمندان به وجود آورده است و صدمات ریوی ناشی از آلودگی هوا از هر 5 نفر، 3 نفر را درگیر خود کرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: همچنین آلودگی هوا موجب تخریب تک تک سلول‌های بدن شده و آلودگی ناشی از دود اگزوزها و مونوکسیدکربن و دی اکسید گوگرد مشکلات بسیاری را در جامعه به وجود آورده است که می‌توان با تصویب این لایحه اقدامات قابل قبولی را در جهت مبارزه با آلودگی هوا انجام داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet