هدر موبایل
1395/07/30 10:47:31
سرویس فرهنگی
مبلغی خبر داد:

کمیته زیارت در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تشکیل شد/ لزوم ایجاد نگاه معرفتی، نظریه‌ای و تقنینی نسبت به زیارت

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ضمن اعلام موجودیت کمیته زیارت توسط این مرکز، گفت:  این کمیته تشکیل می‌شود تا باب نظریه‌پردازی در زمینه زیارت را بگشاید و نگاه معرفتی، نظریه‌ای و تقنینی نسبت به زیارت را ایجاد و تقویت کند.
کمیته زیارت در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تشکیل شد/ لزوم ایجاد نگاه معرفتی، نظریه‌ای و تقنینی نسبت به زیارت رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ضمن اعلام موجودیت کمیته زیارت توسط این مرکز، گفت:  این کمیته تشکیل می‌شود تا باب نظریه‌پردازی در زمینه زیارت را بگشاید و نگاه معرفتی، نظریه‌ای و تقنینی نسبت به زیارت را ایجاد و تقویت کند. https://cdn.icana.ir/d/019/51819.jpg کمیته,زیارت,در,مرکز,تحقیقات,اسلامی,مجلس,تشکیل,شد/,لزوم,ایجاد,نگاه,معرفتی،,نظریه‌ای,و,تقنینی,نسبت,به,زیارت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛  آیت الله احمد مبلغی در اولین کمیته زیارت در قم گفت: ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع)  که در  زیارت موج می زند،  برای ما کانونی ترین فرصتی است  که از درون آن می تواند  اخلاق، انسانیت، عرفان، معنویت، فقاهت، عقلانیت، سیاست و ... بر خیزد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: بر این اساس  برنامه ریزی در زیارت باید به سمت بهره گیری جامع تر از اهل بیت (ع) به پیش رود.

*اهمیت مؤلفه سفر در زیارت

وی گفت: مسافرت از نظر دین، واجد قابلیت هایی جهت تاثیر گذاری در اقتصاد، فرهنگ و دانش است و می تواند در تامین و تقویت بهداشت روحی و روانی موثر بیافتد.

وی با اشاره به این که ادبیات وارده در نصوص دینی اسلام پیرامون سفر از عمق نگاه اسلام به این مقوله پرده بر می دارد، گفت: واژه هایی همچون: "سرازیر شدن رزق به شهر"،  "تامین عیش گوارا"، "منافع ناس"، "اکتساب معیشت" و "تجارت برای سفر" حاوی مفاهیم ومعانی بلندی پیرامون سفر و برخوردار بودن آن از ایفای نقش نسبت به رشد و بهره وری اقتصادی است.

 آیت الله مبلغی گفت:  سفر همچنین عامل توسعه دانش، دستیابی به فرهنگ و آداب و زدودن هموم (بهداشت روحی و روانی) است و امام علی (ع) به این موارد اشاره کرده است.

 عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: باید اذعان کنیم بر اساس منطق دین نسبت به سفر (به ویژه سفر نهفته در زیارت) برنامه ریزی و قبل از آن نظریه پردازی نکرده ایم، و  به نوعی دچار رها شدگی  شده است.

*مؤلفه اجتماع در  زیارت

 آیت الله مبلغی گفت: زیارت دست معجزه آسای خود را در زمینه ایجاد اجتماع و گردهم آمدن انسان ها به صورت انبوه و پر تکرار در اماکن مقدس نشان داده است که بهره گیری عمیق از این اجتماع ها باید نهادی شود.

ضرورت استحصال فرصت  های زیارت

آیت الله مبلغی با اشاره به این که متاسفانه فرصت ها، قابلیت ها و ظرفیت های نهفته در زیارت که از  سه مولفه آن (سفر، عشق ورزی به اهل بیت و اجتماع) ، به دست می آید چندان استحصال نشده است، آنچه که رخ می دهد به صورت خودجوش، بدون برنامه و تا حدودی کوتاه مدت است.

وی بیان داشت: البته آستان های مقدس در مشهد و قم تلاش های خوب و موثری در این زمینه آغاز کرده اند ولی ظرفیت های بیشتری در زیارت نهفته است.

*تشکیل کمیته زیارت

وی ضمن اعلام موجودیت کمیته زیارت توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، گفت:  این کمیته تشکیل می شود تا باب نظریه پردازی در  زمینه زیارت را بگشاید و نگاه معرفتی، نظریه ای و تقنینی نسبت به زیارت را ایجاد و تقویت کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: انتظار این است که کمیته زیارت بتواند زمینه های تولید معرفت های لازم تا سرحد نظریه پردازی در ارتباط با زیارت را ایجاد کند و با ایجاد راهبردها و استفاده از ظرفیت تقنین وگنجاندن برخی مواد در برنامه ششم توسعه، گام های لازم را در حوزه زیارت بردارد.

آیت الله مبلغی تصریح کرد: این کمیته باید توسط آستان های مقدس  کشور، مسئولان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فضلای حوزه حمایت شود تا بتوانیم در زمینه زیارت اقدامات مهمی را انجام دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet