هدر موبایل
1395/08/02 09:55:36
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس مطرح کردند؛

افزایش تنش عربستان و مصر؛ از جنگ برای رهبری اعراب تا تشدید اختلافات منطقه‌ای

نمایندگان مردم در خانه ملت، تأکید کردند که روند و سطح تعاملات و روابط دو کشور مصر و عربستان نشان می دهد که به علت اختلاف در مسائل منطقه ای، این دو کشور روز به روز در حال دور شدن از یکدیگر هستند.
افزایش تنش عربستان و مصر؛ از جنگ برای رهبری اعراب تا تشدید اختلافات منطقه‌ای نمایندگان مردم در خانه ملت، تأکید کردند که روند و سطح تعاملات و روابط دو کشور مصر و عربستان نشان می دهد که به علت اختلاف در مسائل منطقه ای، این دو کشور روز به روز در حال دور شدن از یکدیگر هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610103984418629.jpg افزایش,تنش,عربستان,و,مصر؛,از,جنگ,برای,رهبری,اعراب,تا,تشدید,اختلافات,منطقه‌ای Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه سیاسی؛ در یک ماه اخیر میزان اختلافات عربستان و مصر درباره مسائل منطقه ای به اوج خود رسیده و این مسئله موجب شده که روابط دو کشور به سرد بیانجامد.

اختلافات عربستان با مصر درباره مسائل منطقه ای و مخصوصا سوریه به سطحی رسیده که باعث توقف کمک‌های مالی ریاض به قاهره شده است.

پایگاه خبری انگلیسی میدل ایست مانیتور با اشاره به اختلافات قاهره و ریاض بر سر مسائل منطقه‌ای بویژه سوریه گفت عربستان سعودی توقف کمک‌های مالی به مصر را آغاز کرده است.

این پایگاه خبری با تاکید بر دلخوری عربستان سعودی از مواضع منطقه‌ای مصر و اختلاف نظر دو کشور بر سر بحران سوریه، از توقف روند کمک مالی سعودی‌ها به دولت عبدالفتاح السیسی خبر داده است.

حال در هفته گذشته باز ابعاد جدیدی از میزان اختلافات دو کشور رونمایی شد، به طوری که  رسانه های محلی مصر اعلام کردند که در ادامه تنش روز افزون بین قاهره و عربستان سعودی دولت مصر تصمیم گرفته که پس از دوازده ماه از ائتلاف متجاوز سعودی علیه کشور یمن خارج شود.

حال نمایندگان مجلس به تشریح دلایل افزایش اختلافات مصر و عربستان پرداخته اند.

 

مصر به تدریج به نقش رهبری جهان عرب بر می گردد/ائتلاف سه گانه ایران، مصر و ترکیه راه خنثی کردن نفوذ عربستان در منطقه

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره احتمال خارج شدن مصر از ائتلاف سعودی در جنگ یمن، گفت: سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر توسط دو طیف مورد حمایت سعودی ها و طیف لائیک ها و مورد حمایت غرب صورت گرفت. حال به نظر می رسد که ائتلاف مربوطه به هم خورده است و طیف ملی گرا و لائیک مصر حاضر نیست، سلطه سلفی ها و تفکر سعودی را منطقه و مصر بپذیرد.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406756/26/2016 10:07:32 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105345192012_Thum.jpgجلیل رحیمی جهان آبادی
جلیل رحیمی جهان آبادی

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مصری ها از زمان ناصر داعیه رهبری جهان داشته و امروز نیز دارند و از این نظر رقیب سعودی ها هستند، حال عربستان در چند سال اخیر تلاش کرده که ائتلافی را در مصر به علت خلاء قدرت در این کشور ایجاد کند، اما به نظر می رسد که مصر بعد از گذر این دوران، به تدریج دارد به نقش خود یعنی رهبری جهان عرب بر می گردد که این مسئله چالش میان قاهره و ریاض را دامن می زند.

وی گفت: تحولات اخیر در مصر نشان می دهد که این کشور برخی از بحران ها و دغدغه های خود را پشت سر گذاشته و امروز خود را برای اثرگذاری بیشتر در منطقه آماده می کند و مقامات این کشور نمی خواهند نقش سعودی ها و سلفی ها در بحران سوریه و منطقه را بیشتر کنند.

رحیمی جهان آبادی افزود: به نظر من اگر یک ائتلاف سه گانه ای میان ایران، مصر و ترکیه شکل گیرد، قطعا می توان اقدامات عربستان در منطقه را خنثی کرد و نفوذ سعودی ها را در این منطقه کاهش دهند. البته هر سه کشور نقاط مشترکی درباره گسترش خطر بنیادگرایی و سلفی گری در منطقه دارند، اما توسعه این روابط به دیپلماسی سه کشور بستگی دارد.

 

تنش مصر و عربستان بر سر سکان داری ائتلاف مبارزه با مقاومت/قاهره و ریاض به اهدافشان برای ضربه زدن به مقاومت نمی رسند

سیدراضی نوری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره احتمال خارج شدن مصر از ائتلاف سعودی در جنگ یمن، گفت: برخی کشورهای عربی تحت ائتلاف سعودی عملا برای مقابله با محور مقاومت برنامه ریزی کردند، البته این کشورها در این عرصه هدف واحدی دارند، اما هر یک از کشورها منافع خاص خود را دنبال می کنند.

راضی نوری 3406756/29/2016 3:50:50 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109274140672_Thum.jpgراضی نوری
راضی نوری

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: عربستان در ادوار گذشته داعیه مدیریت جهان اسلام و کشورهای عربی را داشت، اما زمانی که عراق و صدام نبود، کشور مصر در دنیای عرب حرف اول را می زد.

وی افزود: در شرایط کنونی کشور مصر در تمام حوزه از جمله دموکراسی و حقوق بشر نسبت به دیگر کشورهای عربی در جایگاه بالاتری قرار دارد، حال عربستان با تطمیع آمریکا و کشورهای غربی به دنبال آن است که به تنهایی سکان ائتلاف مبارزه با مقاومت را در دست بگیرد.

نوری ادامه داد: سیاست اخیر عربستان به گونه ای است که مصر با آن هم خوانی نداشته و مخالف این اقدامات است، از این رو تشدید این اختلافات موجب دورتر شدن دو کشور مصر و عربستان از یکدیگر می شود. البته بروز اختلاف و فاصله میان این دو کشور به نفع کشورهای منطقه و جبهه مقاومت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: به نظر رویکرد دو کشور مصر و عربستان مقابله و مبارزه با محور مقاومت است، اما منافع خواهی عربستان موجب اختلاف نظر میان آن ها شده، از این رو رویکرد دو کشور غلط و اشتباه است و هیچ کدام قطعا به هدف خود نمی رسند.

 

ابعاد اختلافات دولت السیسی با آل سعود/مصر روز به روز از عربستان دور می‌شود

اصغر سلیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره احتمال خارج شدن مصر از ائتلاف سعودی در جنگ یمن، گفت: قطعا مصر یکی از کشورهای بسیار مهم و تأثیرگذار در عرصه منطقه ای است که رویکرد آن در تحولات بسیار مهم خواهد بود. حال عربستان در جنگ یمن بسیار سعی کرد که دولت مصر را در کنار خود نگه دارد، اما در این حوزه موفق نشد که نیروهای مصری را به کارزار یمن بکشاند.

اصغر سلیمی 3406756/26/2016 12:35:43 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103525596454_Thum.jpgاصغر سلیمی
اصغر سلیمی

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حمایت مصر در عرصه یمن از عربستان تنها دارای ابعاد سیاسی و روانی بود و آن ها هیچ وقت در عرصه نظامی ورود نکردند، از طرف دیگر السیسی برای قدرت رسیدن خود را وام دار سعودی ها می دانست، اما پس از دوره آغازین دولتش، به تدریج از سیاست های عربستان دور شد.

وی افزود: با توجه به تحولات صورت گرفته در ترکیه، مقامات آنکارا به دنبال تقویت روابط با مصر هستند، بنابر این در صورت ایجاد این اتحاد، عربستان بیش از پیش در عرصه منطقه ای و تحولات یمن و سوریه تنها خواهند ماند.

سلیمی افزود: از طرف دیگر ایران در مذاکرات لوزان توانست که مصر، اردن و عراق را وارد میز مذاکرات بکند، که این مسئله نشان می دهد مصر در حال متمایل و نزدیک شدن به کشورهای مخالف سعودی ها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: یکی دیگر از دلایل اختلاف عربستان با مصر ریشه مذهبی دارد، زیرا اخوان المسلمین با جریان تفکری عربستان اختلافات بسیاری دارد و این مسئله نیز موجب شده که دولت قاهره نیز از عربستان فاصله بگیرد.

وی گفت: تمام نشانه ها و علائم نشان می دهد که مصر در حال خارج از ائتلاف سعودی در عرصه یمن و مسائل منطقه ای است و این نقطه پایانی بر مداخلات عربستان خواهد بود./

پایام پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet