هدر موبایل
1395/08/01 11:22:44
سرویس دیگر رسانه‌ها
امیر خجسته

سیاست‌های کلی انتخابات یک نقشه راه برای فرار از بن‌بست‌هاست

عضو کمیسیون شوراها با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری گفت: قطعا سیاست‌های کلی انتخابات یک نقشه راه برای فرار از بن‌بست‌هاست.
سیاست‌های کلی انتخابات یک نقشه راه برای فرار از بن‌بست‌هاست عضو کمیسیون شوراها با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری گفت: قطعا سیاست‌های کلی انتخابات یک نقشه راه برای فرار از بن‌بست‌هاست. https://cdn.icana.ir/d/019/201608106169039216.jpg سیاست‌های,کلی,انتخابات,یک,نقشه,راه,برای,فرار,از,بن‌بست‌هاست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، امیر خجسته در برنامه «بهارستان» رادیو گفت و گو درباره شاخصه‌های سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، گفت: در طول 37 سال گذشته نزدیک به هر دوره انتخابات طرح‌هایی در مجلس مطرح می‌شود و یک فضای خاص سیاسی بر کشور حاکم می‌شود. لذا در  سال‌های 93 و 94 که به‌عنوان نماینده در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتم، بحث سیاست‌های کلی انتخابات با عنوان نظرات مشورتی در حضور مقام معظم رهبری مطرح شد. در تیم‌های تخصصی و کمیته‌ها از دولت گرفته تا مجمع و با حضور نمایندگان مجلس مباحث مختلفی مطرح و تا حدودی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، نقشه راهی برای کشور بود. این سیاست‌ها راه نجات از بحث‌هایی بود که در هنگام انتخابات کشور را ملتهب می‌کرد. این سیاست‌ها دارای ویژگی‌های بسیار خوبی است. ما خلا‌ها و ضعف‌های قانونی بسیاری داشتیم که تعیین تکلیف نشده بودند که مقام معظم رهبری در اعلام سیاست‌های کلی انتخابات همه این راه‌ها را باز و ارائه کردند. مجلس باید بتواند قوانین خوبی را متناسب با سیاست‌های کلی انتخابات وضع کند.

نماینده مردم همدان افزود: از جمله بحث‌هایی که سالیان سال مشاهده می‌شود و مدنظر است، شفاف‌سازی در منابع است. در این‌صورت دستگاه‌های نظارتی باید کنترل کنند و مجلس هم قوانین خوبی را وضع کند که بحث شفاف‌سازی به معنای واقعی به مردم ارائه شود تا راه کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند با زور و قدرت و ثروت تاثیرگذار باشند، بسته شود.

خجسته اظهار کرد: مقام معظم رهبری سیاست‌های انتخابات را به‌صورت کلی بیان کردند و ما در مجلس و کمیسیون، مهم‌ترین موارد را به‌صورت ریز و جزئی بررسی و تعیین تکلیف می‌کنیم. در گذشته همزمان با اینکه سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع مورد بحث بود، از دولت خواستیم که ورود پیدا کند و دولت لایحه جامع انتخابات را در وزارت کشور مطرح و روی آن بحث شد. این لایحه در حال حاضر در کمیته‌ها و کارگروه‌های دولت بحث و بررسی می‌شود و ما به دولت تاکید کردیم که قبل از داغ شدن بحث انتخابات، لایحه جامع انتخابات را متناسب با سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، ارائه دهند تا به‌طور ویژه و خارج از دستور کار آن‌را بررسی کنیم و به یک قانون شفاف تبدیل کنیم.

وی گفت: یکی از مواردی که مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشتند، بحث استفاده از ابزارهای نوین و الکترونیک کردن انتخابات است که در حال بررسی است تا در آینده نزدیک مدنظر قرار گیرد. یکی دیگر از نکات، بحث ورود نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی در انتخابات است. تاکید مقام معظم رهبری این است که ورود نیروهای مسلح اعم از نظامی، انتظامی و اطلاعاتی به انتخابات ممنوع است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور افزود: در ارتباط با رجال سیاسی و مذهبی که در انتخابات ریاست‌جمهوری مورد بحث است و ما در کمیسیون جلسات متعددی در این زمینه داشتیم، که چه شاخصه‌هایی می‌تواند داشته باشد که مقام معظم رهبری این‌ها را به شورای نگهبان واگذار کرده‌اند تا این شورا به‌طور واضح و صریح شاخص‌ها را مشخص و اعلام کند. در واقع مقام معظم رهبری تقسیم کار کرده‌اند. یکی دیگر از نکات مطرح در این سیاست‌ها، درباره افراد رد صلاحیت شده است که باید به‌صورت کتبی به آنها ابلاغ شود که به چه دلایلی صلاحیت آنها تایید نشده است. قطعا سیاست‌های کلی انتخابات یک نقشه راه برای فرار از بن‌بست‌هاست. 

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet