هدر موبایل
1395/08/01 15:12:49
سرویس اجتماعی
بدری مطرح کرد:

مغفول ماندن معماری ایرانی– اسلامی در سیاست‌های کلان کشور/کوتاهی وزارت راه و شهرسازی در تهیه سازوکارهای معماری اصیل

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از مغفول ماندن معماری ایرانی – اسلامی در سیاست‌های کشور، گفت: وزارت راه و شهرسازی در سیاست گذاری، اعمال نظارت و تهیه سازوکارهای معماری ایرانی و اسلامی کوتاهی کرده است.
مغفول ماندن معماری ایرانی– اسلامی در سیاست‌های کلان کشور/کوتاهی وزارت راه و شهرسازی در تهیه سازوکارهای معماری اصیل سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از مغفول ماندن معماری ایرانی – اسلامی در سیاست‌های کشور، گفت: وزارت راه و شهرسازی در سیاست گذاری، اعمال نظارت و تهیه سازوکارهای معماری ایرانی و اسلامی کوتاهی کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103708513252.jpg مغفول,ماندن,معماری,ایرانی–,اسلامی,در,سیاست‌های,کلان,کشور/کوتاهی,وزارت,راه,و,شهرسازی,در,تهیه,سازوکارهای,معماری,اصیل Icana

صدیف بدری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از نبود هویت ایرانی - اسلامی در معماری شهرهای کشور انتقاد کرد وگفت: وزارت راه وشهرسازی، شهرداری‌ها و نظام مهندسی کشور باید با هم‌افزایی در جهت هویت بخشی به سیمای شهری گام بردارند و با  تعامل موثر شهرهای کشور را از بی‌هویتی نجات دهند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه درآمد و منافع اقتصادی در شهرسازی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تا زیباسازی و توجه به معماری ایرانی – اسلامی، افزود: از آنجایی که بی توجهی به معماری ایرانی- اسلامی و تراکم فروشی به عواملی همچون نبود درآمد پایدار شهرداری ها برمی‌گردد بنابراین دولت و مجلس باید هر چه سریع تر نسبت به تعیین تکلیف لایحه درآمد پایدار شهرداری ها اقدام کنند.

وی بر لزوم تعیین تکلیف هر چه سریع تر لایحه درآمدهای پایدار شهری از سوی دولت برای جلوگیری از تراکم فروشی تاکید کرد و گفت: مجلس هم باید همکاری مناسبی را در تعریف منابع پایدار شهرداری ها داشته باشد تا شهرداری ها برای تامین درآمدهای خود تنها به سمت تراکم فروشی و کسب درآمد از محل صدور پروانه ساختمان سوق پیدا نکنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه معماری ایرانی – اسلامی در کشور مغفول مانده است، تصریح کرد: متاسفانه وزارت راه و شهرسازی در سیاست گذاری، اعمال نظارت و تهیه سازوکارهای معماری ایرانی و اسلامی کوتاهی کرده و بیشتر به سمت انجام کارهای روزمره گرایش دارد تا توجه و نظارت بر نحوه ساختمان سازی و رعایت الگوهای معماری ایرانی – اسلامی.

سخنگوی کمیسیون عمران در مجلس دهم، ادامه داد: بنابراین این دستگاه سیاستگذاری مناسبی در این رابطه انجام نداده و حتی به دستورالعمل ها و  الگوسازی هم توجهی نکرده است به همین دلیل مشاهده می‌کنیم حتی در ساختمان های دولتی و نهادهای عمومی هم به رعایت الگوی معماری ایرانی – اسلامی توجه چندانی نداشته و نسبت به حفظ سنت و معماری کشور غفلت شده است.

بدری با یادآوری بیانات مقام معظم رهبری پیرامون سبک زندگی معماری ایرانی – اسلامی، گفت: در این رابطه باید متخصصان و کارشناسانی از مجموعه های وزارت راه و شهرسازی و شوراهای شهر انتخاب شوند و نظارت دقیقی را بر نحوه ساختمان سازی در کشور داشته باشند تا معماری ایرانی – اسلامی در کشور نهادینه شده و در کنار این تمامی دستگاه ها باید با عزم جدی و راسخ در جهت رفع دغدغه های رهبری تلاش کرده و در جهت حفظ تاریخ معماری کشور تلاش و اهتمام ویژه ای داشته باشند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس دهم،  یادآور شد: البته کارگروهی تحت عنوان سیما و نظارت شهری در کشور وجود دارد اما عملکرد این کارگروه تنها روی کاغذ است و در عمل شاهد هیچ گونه تلاشی از سوی این کارگروه برای حفظ و توجه به سنت و معماری ایرانی – اسلامی نیستیم.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مسئولان اعتقاد و باور علمی چندانی به پرداختن به موضوع معماری ایرانی -اسلامی ندارند، تصریح کرد: می توان گفت این بی اعتقادی مهمترین دلیل فراموشی و غفلت از معماری ایرانی- اسلامی کشور است به گونه ای که دستگاه های ذی ربط به کارهای روزمره مشغول شده و نسبت به پرداختن به این امر مهم مغفول مانده اند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet