شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/04/13 12:16:00
سرویس کمیسیون ها
مخبر کمیسیون انرژی مجلس:

نظر کمیسیون انرژی افزایش سهمیه خودروهای شخصی است

مخبر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر کارشناسان دولت مبنی بر اختصاص ماهانه ۱۰۰ لیتر بنزین به خودروهای شخصی گفت: نظر کمیسیون انرژی افزایش سهمیه خودروهای شخصی است.

به گزارش خانه ملت، سیدعماد حسینی در جمع خبرنگاران پارلمانی افزود: نظر کارشناسان دولت این است که میزان سهمیه‌بندی برای خودروهای وانت ماهانه 450 لیتر، تاکسی‌ها 900 لیتر و برای خودروهای شخصی 100 لیتر باشد. براساس برآوردهای متوسط مصرف برای وانت‌ها 165 لیتر، خودروهای شخصی 135 لیتر و تاکسی‌ها 228 لیتر در ماه است.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز این کمیسیون که محرابیان ـ نماینده ویژه رییس‌جمهور در تبصره 13 ـ نیز حضور داشت، نظر اعضای کمیسیون انرژی بر این بود که کاهش‌هایی در سهمیه‌ تاکسی‌ها و وانت‌ها صورت گیرد و به سهمیه‌بندی خودروهای شخصی افزوده شود.

او افزود: براساس آمار میزان مصرف بنزین در سه ماهه اول سال 84 روزانه 1/64 میلیون لیتر، سه ماهه اول سال 85 روزانه 71 میلیون لیتر و بر اساس پیش‌بینی‌ها در سه‌ ماهه اول سال 86 نیز 71 میلیون لیتر بوده است؛ در حالی که باید در سه ماهه اول امسال 8/78 میلیون لیتر باید می‌بود اما استفاده از کارت هوشمند در کاهش میزان مصرف روزانه بنزین تاثیر مثبت داشته است.

مخبر کمیسیون انرژی مجلس گفت: کمیسیون انرژی مقرر کرد تا زمان فراهم شدن شرایط سهمیه‌بندی بنزین به دولت مهلت دهد و فشارها را از دولت کم کند تا امکانات لازم برای سهمیه‌بندی فراهم شود. اما در عین حال دولت نیز قول داده تا در این مدت لایحه و یا مصوبه‌ای در جهت اجرای نشدن قانون مصوب مجلس در خصوص سهمیه‌بندی بنزین از طریق کارت هوشمند تدوین نکند.

حسینی گفت: براساس آمار بیش از 50 درصد از خودروها کم‌تر از 100 لیتر بنزین در ماه و 5/16 درصد از خودروها بین 100 تا 150 لیتر و هم‌چنین 10 درصد از خودروها نیز بین 200 تا 300 لیتر بنزین در ماه مصرف می‌کنند.

وی افزود: براساس میزان تولید داخل هم‌چنین 5/2 میلیارد دلاری که مجلس برای واردات بنزین در ماه در اختیار دولت قرار داده است، می‌توان 62 میلیون لیتر مصرف در روز داشته باشیم در حالی که این رقم 82 میلیون لیتر برآورد می‌شود.

مخبر کمیسیون انرژی مجلس هم‌چنین با اشاره به جلسه بعدازظهر کمیسیون، گفت: در این جلسه درباره عملکرد شرکت ملی گاز ایران و برخی مشکلات گازرسانی به شهرها و روستاها بحث و تبادل‌نظر شد.

او افزود: طبق برآوردها تولید گاز طبیعی در زمستان 86، 497 میلیون مترمکعب در روز پیش‌بینی شده است و این در حالی است که مصرف گاز در همین مدت 522 میلیون مترمکعب در روز پیش‌بینی می‌شود.

حسینی با اشاره به 25 میلیون مترمکعب کسری گاز در روز، گفت: دولت در سال 86، برای تامین گاز مصرفی 2/3 میلیارد دلار منابع در اختیار دارد. در حالی که هزینه میزان مصرف 6 میلیارد دلار است.

وی درباره کسری 8/2 میلیارد دلاری منابع گازی شرکت ملی گاز، تصریح کرد: در کمیسیون انرژی مقرر شد تا دولت برای جبران این کسری لایحه‌ای تقدیم مجلس کند.

حسینی افزود: هم‌چنین مقرر شد شرکت ملی گاز ایران برای جبران کسری گاز در زمستان سال 86، صادرات گاز تولیدی فازهای اول تا پنجم میدان گاز پارس جنوبی را متوقف کند.

وی با بیان این که براساس نظر کارشناسان دولت، سهمیه‌بندی بنزین تاکسی‌های گازسوز روزانه 5 تا 10 لیتر پیش‌بینی شده است، گفت: تا پایان امسال باید 500 هزار تاکسی موجود در کشور گاز سوز شود که در این صورت 10 میلیون لیتر روزانه در مصرف بنزین، صرفه‌جویی می‌شود

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet