روز مجلس
1395/08/03 11:19:49
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

صندوقی برای فرهنگیان یا کیسه‌ای برای مفسدان؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان باید به صورت جدی پیگیری و با متخلفان برخورد قاطع شود.
صندوقی برای فرهنگیان یا کیسه‌ای برای مفسدان؟ نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان باید به صورت جدی پیگیری و با متخلفان برخورد قاطع شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201610102159252430.jpg صندوقی,برای,فرهنگیان,یا,کیسه‌ای,برای,مفسدان؟ Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ اواخر سال ١٣٧٣ اندیشه ارتقاء معیشتی و رفاه فرهنگیان به عنوان یک موضوع جدی و یکی از دغدغه های اصلی مسئولان فرهنگی کشور مطرح شد و مسئولان وقت وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفتند با ارائه طرح افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی، در راستای تحقق این هدف مهم تلاش کنند.

در نهایت طرح مذکور در وزارت آموزش و پرورش کامل شد و با تصویب مجلس شورای اسلامی، مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در تاریخ 7/٣/١٣٧٤ در اجرای تبصره ٦٣ قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی تصویب نامه شماره ١٣٥٩/ت١٤٩٥٦-هـ مورخ ١٣٧٤/٢/١١ هیات وزیران، تاسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت شد.

اما می‌توان گفت صندوق ذخیره فرهنگیان این روزها به پاشنه آشیل بزرگترین وزارتخانه کشور یعنی آموزش و پرورش تبدیل شده است؛ انجام تخلفات مالی و رسانه‌ای شدن این موضوع در روزهای اخیر موجب شد تا عده‌ای از مسئولان این صندوق توسط دستگاه قضایی دستگیر شوند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بر اساس حساسیت موضوع، دلایل بروز چنین رخدادی را از وزیر وقت آموزش و پرورش جویا شوند؛ البته کار به اینجا ختم نشد و طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با 200 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 255 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

فانی، وزیر وقت وزارت آموزش و پرورش در جریان استیضاح خود باید به این موضوع نیز پاسخ می‌داد که متاسفانه قبل از حضور در جلسه استیضاح برکنار شد؛ البته فانی قبل از برکنار شدنش مدیر عامل جدید صندوق ذخیره فرهنگیان را تغییر داد و این امر به بالاگرفتن حدس و گمان‌ها در خصوص شائبه تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان دامن زد.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جزئیات اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

لیست ۱۴ نفره متهمان به اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با اشاره به اینکه بازداشت زنجیره‌وار مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه خواهد داشت، از لیست ۱۴ نفره متهمان به اختلاس در این صندوق خبر داد.

حسین مقصودی 3406756/29/2016 2:44:48 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109357335147_Thum.jpgحسین مقصودی
حسین مقصودی

حسین مقصودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مشخص می‌شود، گفت: اکنون اسامی 14 فردی که در این اختلاس دست داشته‌اند را در اختیار دارم که تاکنون اسامی 7 نفر آن‌ها افشا شده؛ لذا بازداشت زنجیره‌وار مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه خواهد داشت.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در خصوص دستگیری این افراد توضیح داد: به‌یقین افراد بازداشت شده اعتراف‌هایی داشته‌اند؛ درواقع گزارشاتی از وزارت اطلاعات، قوه‌قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور دراین خصوص ارائه و جمع‌آوری شده است.

وی در توضیح ارتباط تهیه‌کننده سریال شهرزاد (امامی) با صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: آقای امامی به همراه همسر آقای غندالی (مدیرعامل بازداشت‌شده صندوق) به عنوان تهیه‌کنندگان سریال شهرزاد به صندوق ذخیره فرهنگیان مقروض بودند. طی بررسی‌ها نیز مشخص است که امامی و همسر غندالی بدهی خود را از طریق واگذاری یک زمین پرداخت کرده اما طبق مدارک موجود مبلغ ریالی زمین واگذارشده از بدهی آنها پایین‌تر است درواقع باید دلیل بازداشت امامی را تا این لحظه "نحوه پرداخت بدهی خود به صندوق" بدانیم.

مقصودی با بیان اینکه تخلفات منتسب به صندوق ذخیره فرهنگیان بارها از سوی وزیر سابق آموزش و پرورش تکذیب شد، ضمن آنکه وی به درخواست‌های استعفا نیز توجه نکرد اما در نهایت مجبور به پذیرفتن درخواست فراکسیون امید در این زمینه شد، گفت: فانی باید با در کوتاهترین مدت و بی‌تأمل با موضوع اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان برخورد می‌کرد اما بجای برخورد، گزینه «کتمان» را انتخاب کرد.

موج جدیدی از دستگیری‌ها در صندوق ذخیره فرهنگیان

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس ضمن تأکید بر پیگیری تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، از موج جدید دستگیری‌ها در این صندوق خبر داد.

امیر خجسته 34067510/23/2016 12:50:38 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610109431059468_Thum.jpg
امیر خجسته

امیرخجسته در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص آخرین وضعیت پرونده تحقیق و تفحص ازصندوق ذخیره فرهنگیان گفت : با توجه به اینکه قریب به 8 هزار میلیارد تومان تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفته است، تحقیق و تفحص را با قاطعیت در مجلس پیگیری خواهیم کرد و به طورحتم باید متخلفان در صندوق ذخیره فرهنگیان مشخص شوند.

نماینده مردم همدان و فامنین درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعدادی از افراد دخیل در تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان از سوی مراجع  قضایی دستگیر شدند، افزود: افراد دیگری هم به همین زودی دستگیر خواهند شد، البته که دستگاه‌های نظارتی در این خصوص ورود جدی داشته‌اند و باید از اقدامات دستگاه‌های نظارتی از جمله سیستم قضایی تشکر کرد.

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با تاکید بر تعیین تکلیف تخلفات صورت گرفته درصندوق ذخیره فرهنگیان، تصریح کرد:  چرا باید در خصوص قشر معلمان که به طورحتم در حق آنها کوتاهی هایی صورت گرفته است، چنین اتفاقاتی رخ داده و تخلفاتی صورت گیرد؟ البته مسائل، مشکلات و تخلفات موجود در برخی بانک‌ها هم به طورحتم پیگیری خواهد شد.

همچنین خجسته روز گذشته در صحن علنی مجلس با بیان اینکه در صندوق ذخیره فرهنگیان 8هزار میلیارد تومان سوءاستفاده شده است، گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان با مدیریت فامیلی و خانوادگی اداره می شد، که با ورود مجلس یکی پس از دیگری تعیین تکلیف شده و امروز در دادگاه تقاص پس می دهند و فرهنگیان مشاهده می کنند که مجلس با قدرت به این فساد ورود پیدا کرده است.

انتصاب صددرصد سیاسی در صندوق ذخیره فرهنگیان

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است تغییر رئیس صندوق ذخیره فرهنگیان، اقدامی خلاف مصالح صندوق ذخیره فرهنگیان و یک کار سیاسی است.

نشست خبری محمدمهدی زاهدی 3406753/6/2016 2:04:55 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/03/201603108117775942_Thum.jpg
نشست خبری محمدمهدی زاهدی

محمدمهدی زاهدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: هیأت دولت در یک حرکت فرار رو به جلو و جلوگیری از افشای تخلفات بزرگی که در صندوق ذخیره فرهنگیان اتفاق افتاده بود تصمیم به عزل وزیر آموزش و پرورش گرفت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کنار رفتن علی اصغر فانی از آموزش و پرروش گفت: در آخرین ساعت کاری که وزیر آموزش و پرورش در حال کناره‌گیری بود، صدور حکم رئیس جدید صندوق ذخیره فرهنگیان صادر شد و یقیناً این کار صد درصد سیاسی است.

وی افزود: اقدام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر تغییر رئیس صندوق ذخیره فرهنگیان در حالی که مجلس به دنبال استیضاح آن بود اقدامی خلاف مصالح صندوق ذخیره فرهنگیان و یک کار سیاسی است؛ جا دارد دولت جلوی این کار را بگیرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه وزیر جدید پس از گرفتن رأی اعتماد در فرصت و با دقت این مسئله را پیگیری کند، گفت: سابقه فردی که در حال حاضر به عنوان رئیس صندوق ذخیره فرهنگیان منصوب شده از نظر عملکرد مدیریتی که در جاهای قبلی مثل شستا و شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی داشته، با حرف و حدیث‌های فراوانی مطرح است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet