ایام محرم 1398
1395/08/04 12:18:03
سرویس صحن
صباغیان در نطق میان دستور:

وجود دولت‌های موفق ناشی از مجالس قوی است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، با بیان اینکه وجود دولت‌های موفق ناشی از مجالس قوی است، گفت:هرچه مجلس از حق نظارت و قانونگذاری خود کوتاه بیاید مردم را ضعیف کرده و اگر مردم ضعیف شوند نظام ضعیف می‌شود.
وجود دولت‌های موفق ناشی از مجالس قوی است عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، با بیان اینکه وجود دولت‌های موفق ناشی از مجالس قوی است، گفت:هرچه مجلس از حق نظارت و قانونگذاری خود کوتاه بیاید مردم را ضعیف کرده و اگر مردم ضعیف شوند نظام ضعیف می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201608103332055208.jpg وجود,دولت‌های,موفق,ناشی,از,مجالس,قوی,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 4 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به کشته شدن فردی در زمان شهید مدرس و انتساب نادرست این قتل به شهید مدرس و طرفداران وی  گفت: شهید مدرس در نطقی در مجلس به دفاع از خود پرداختند و جایگاه والای مجلس را نشان دادند، همچنین امام خمینی بارها بر اینکه مجلس در رأس امور بوده و کانون قدرت‌ها است، تاکید کردند.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس دهم با مقام معظم رهبری افزود:رهبری در این دیدار  تعریف کردند که در سال های نخست انقلاب نخست وزیری با تاخیر به مجلس می‌آید و رئیس مجلس در پاسخ این نخست وزیر را به مجلس راه نمی‌دهد، همچنین نخست وزیر در اوایل انقلاب هفته‌ای یک بار برای شنیدن سخنان نمایندگان  در مجلس حضور می‌یافت و نمایندگان دوره‌های نخست نیز تاکید می‌کنند که نمایندگان در آن دوره‌ها از جایگاه و شأن بالایی برخوردار بودند و قانون اساسی نیز صراحتا جایگاه والای مجلس را یادآور می شود و مردم نیز چنین انتظاری از مجلس دارند.

 

هیچ کس اصل قراردادها را به مجلس نشان نداد

صباغیان با بیان اینکه مجلس متاسفانه امروز جایگاه واقعی خود را ندارد، ادامه داد: مجلس و بدنه آن امروز ضعیف است گرچه رئیس مجلس قدرتمند بوده و این نیز جای تشکر دارد اما اگر 5 ماه گذشته مجلس مرور شود، دیده می شود که قراردادهای IPC و FATF در مجلس بررسی شده و صحبت های وزراء، منتقدان و موافقان در این خصوص شنیده شد، اما هیچ فردی اصل قرارداد را به مجلس نشان نداد.

وی یادآور شد: اصل متن قراردادها توسط نمایندگان مشاهده نشد و ما نمی‌دانیم در مقابل مردم چه پاسخی ارائه دهیم من نماینده مردم نمی‌دانم اصل قراردادها چیست که این ها ناشی از ضعف مجلس است.

صباغیان با بیان اینکه وزیر اقتصاد در خصوص نقاط ضعف و قوت قراردادها در مجلس توضیحاتی ارائه کرد، افزود: کدامیک از نمایندگان قراردادها را مشاهده کرده است، مقام معظم رهبری فرمودند که 15 مورد ذکر شده اعمال شده است، اما چرا ما باید از ایشان هزینه کنیم نمایندگان باید در خصوص قراردادها تذکر دهند تا اصلاحات لازم در این زمینه انجام شود.

 

توهین آقای ظریف به آقای کریمی قدوسی، تحقیر مجلس بود

وی با اشاره به حضور وزیر امورخارجه برای پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در مجلس ادامه داد: پس از طرح سوال و پاسخ وزیر امور خارجه در برخی گفته‌ها انصاف رعایت نشد و در همین راستا توهین آقای ظریف به آقای کریمی قدوسی، تحقیر مجلس بود و ما در ازای تحقیر وزیر امورخارجه وی را بوسیدیم.

صباغیان با اشاره به گزارش دیوان محاسبات در خصوص پرداختی‌های غیرمتعارف بیان کرد: در گزارش دیوان محاسبات افرادی که از سال 88 تا 94 دریافتی‌های غیرمتعارف داشتند معرفی شدند، اما در این گزارش در حضور تمامی ملت به مصوبه شورای عالی پول استناد شد و بدین ترتیب تعداد متخلفان را کم کردند که این اقدام کمک به اختلاس‌های بعدی است.

 

باید مجلس را با قوانین شفاف و متقن قوی کنند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ما از طرف مردم ناظر بر تمامی امور هستیم، افزود: هرچه مجلس از حق نظارت و قانونگذاری خود کوتاه بیاید مردم را ضعیف کرده و اگر مردم ضعیف شوند نظام ضعیف می‌شود.

وی ادامه داد: اگر دولت‌ها قوی عمل کرده‌ موفق بوده‌اند، به این دلیل است که مجلس قوی عمل کرده و اگر مجلس ضعف در نظارت و قانونگذاری داشته‌باشد در اختلاس‌ها نیز شریک خواهد بود، اگرچه در ظاهر نخورده‌ و نبرده‌ است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نمایندگان در پارتی بازی، آسیب‌های اجتماعی، افزایش زندان‌ها، طلاق و فقر در جامعه شریک هستند، تصریح کرد: گرچه دولت در سنگر اول است و نمایندگان در حاشیه قرار دارند،اما در برابر تمامی این حوادث مسئول هستند، بنابراین باید مجلس را با قوانین شفاف و متقن قوی کنند و نظارت جدی و بدون اغماض اعمال کنند./

پایان پیام   

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet