ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/08/04 11:53:55
سرویس سیاسی
انتخاب میشل‌عون به ریاست‌جمهوری لبنان زیر ذره‌بین بهارستان:

انقلاب سیاسی بیروت علیه توطئه سعودی

بحران رئیس جمهوری لبنان که با توطئه های سعودی برای کشاندن جنگ عراق و سوریه دامنه دار شده بود با چرخش حریری و تثبیت اقتدار حزب الله پایان یافت.
انقلاب سیاسی بیروت علیه توطئه سعودی بحران رئیس جمهوری لبنان که با توطئه های سعودی برای کشاندن جنگ عراق و سوریه دامنه دار شده بود با چرخش حریری و تثبیت اقتدار حزب الله پایان یافت. https://cdn.icana.ir/d/019/201610103481297681.jpg انقلاب,سیاسی,بیروت,علیه,توطئه,سعودی Icana

گروه سیاسی ، علی ودایع: خبرهای خوشی از بیروت مخابره می شود. همه نگاه ها به جلسه 31 اکتبر (10آبان) پارلمان لبنان دوخته شده است. لبنان به عنوان کشوری که عروس خاورمیانه خطاب می شود ظرف 2سال گذشته با بحران خلا ریاست جمهوری مواجه بوده است.

از عصر سه شنبه 25 می 2014 (5 خرداد93)  کاخ ریاست جمهوری لبنان منتظر ورود جانشین «میشل سلیمان» رئیس جمهور سابق است.  پارلمان لبنان تاکنون 45 جلسه تشکیل داده است اما به نتیجه ای نرسیده است.  مساله فقدان رئیس جمهوری را برای هر کشوری می توان به عنوان یک تهدید علیه امنیت داخلی قلمداد کرد اما حضور تروریست های تکفیری داعش و جنگ در عراق و سوریه ابعاد خوف انگیزی به بحران لبنان می بخشید.

عربستان که پس از وزش نسیم بهارعربی و خیزش بیداری اسلامی برای حفظ پایه های دیکتاتوری سعودی تروریست پروری را بیش از گذشته در دستور کار قرار داده بود،خود را به آب و آتش زد تا بیروت را نیز به آتش بکشد. ظرف 2سال گذشته بیروت بحران های متعددی را مزه کرد اما تروریست ها نتوانستند به موفقیتی دست پیدا کنند.

سعودی ها که جریان چهارده مارس را به عنوان اپوزیسیون مخالف حزب الله مورد حمایت قرار داده بودند در طول دوران بحران ریاست جمهوری لبنان تحریک کردند تا اجازه تشکیل دولت را در 35 جلسه پارلمان ندهند. اگرچه آتش جنگ به لبنان کشیده نشد اما بحران به کام ریاض پیش می رفت تا آن که سعد حریری با محاسن و ریش به جای شمایل سعودی پسند در بیروت ظاهر شد.

سعد حریری برای سال‌های زیادی در سنگر دشمنان ژنرال عون جای داشته است. سعد حریری در اولین بیانیه انقلابیش چنین گفت: «من آمادگی تام دارم که خود و سابقه‌ کاری و آینده سیاسی‌ام را هزاربار برای حمایت از لبنان و مردمش با خطر مواجه سازم»

او که کلمات بیانیه‌اش را با دقتی خاص نگاشته بود، در ادامه چنین گفت: «برنده بزرگ، لبنان است و من برای راه‌اندازی مجدد چرخ کشور و نهادها و اقتصاد و جلوگیری از سقوط نظام و کشور لبنان با ژنرال عون به توافق رسیدم»

سعدحریری برخلاف فشار سعودی ها از ریاست جمهوری میشل عون حمایت کرد تا با حزب الله لبنان به تفاهم دست پیدا کند. این توافق را باید رکورد تازه ای در چرخش یک باره و آنی مواضع رهبران لبنانی یا حتی انقلاب سیاسی در بلبشوی سیاسی این کشور قلمداد کرد. براساس خبرهای منتشر شده،در ازای حمایت سعد حریری از ریاست جمهوری میشل عون ، وی نیز به عنوان نخست وزیر لبنان منصوب خواهد شد.

 وضعیت فعلی لبنان برای بسیاری گیج کننده است.تاهمین چند هفته پیش ، ممانعت ها و اقدامات حریری و متحدان وی مانع از برگزاری انتخابات رئیس جمهوری در پارلمان این کشور از ماه مه سال 2014 میلادی تاکنون شده بود.

راضی نوری 3406756/29/2016 3:50:50 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109335443147_Thum.jpgراضی نوری
راضی نوری

کارشکنی های سعودی در بیروت

سیدراضی نوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: لبنان به عنوان قلب تپنده جریان مقاومت همواره مورد تهدید رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی قرار داشته است اما حزب الله به خوبی توانسته مسائل پیش آمده را تاکنون مدیریت کند.

نماینده مردم شوش دانیال در مجلس شورای اسلامی گفت: رژیم سعودی به دلیل هراس از موج بیداری اسلامی و تامین منافع نامشروع رژیم سعودی در سوریه جنگی خانمان سوز را شعله ور کرد اما علی رغم هزینه های گزاف به نتایج دلخواه خود دست نیافته است.

وی با بیان این که تروریست های تکفیری داعش در عراق و سوریه دست به جنایات دردناکی زده اند، گفت: ریاض پس از ناکامی در جنگ سوریه باتوجه به حضور مزدوران سیاسی در بیروت تلاش کرد لبنان را نیز همانند سوریه به آتش بکشد اما جریان مقاومت این توطئه را نیز ناکام گذاشته است.

راضی نوری گفت: احزاب نزدیک به جریان رژیم سعودی ظرف 2 سال گذشته اجازه تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهوری لبنان را نداده اند که تبعات ناخوشایند سیاسی و اجتماعی را در این کشور در پی داشته است.

وی گفت: وخامت اوضاع لبنان و تهدیدات تروریستی به اندازه ای افزایش یافته است که برخی هواداران سعودی از جمله سعدحریری ناچار به پذیرش حقانیت حزب الله در مذاکرات سیاسی شده اند.

این نماینده مجلس دهم گفت: متاسفانه سهم خواهی سیاسی و مداخله سعودی اجازه انتخاب رئیس جمهوری لبنان را نمی دهد.

وی تصریح کرد: احزاب سیاسی لبنان باید بدانند، زمانی که پای تروریست های تکفیری در پی بلبشوی سیاسی به خاک لبنان باز شود همه را از دم تیغ می گذرانند.

کمال دهقانی فیروزآبادی 3406756/25/2016 4:21:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104997317484_Thum.jpgکمال دهقانی فیروزآبادی
کمال دهقانی فیروزآبادی

آرامش لبنان با رویگردانی حریری از ریاض

کمال دهقانی فیروزآبادی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: عربستان در پی بحران هایی که در عراق و سوریه ایجاد کرد،ظرف شش سال گذشته با توجه به گسل های سیاسی و اجتماعی لبنان همواره تلاش کرده است بیروت را به جنگ داخلی بکشاند.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه رژیم سعودی برای تامین منافع خود به دنبال ایجاد جنگ مذهبی در خاورمیانه است و همواره لبنان یکی از اهداف اساسی ریاض بوده است.

وی تصریح کرد: تحت توطئه های سعودی تروریست های وهابی که با عناوینی نظیر القاعده ، داعش ، فتح الاسلام ، جیش الاسلام و جبهه النصره فعالیت می کنند تاکنون تلاش کرده اند در لبنان حضور داشته باشند اما هوشمندی جریان مقاومت عربستان را در به آتش کشاندن لبنان ناکام گذاشته است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آمریکایی ها تحت تاثیر رشوه های سعودی همانند برخی کشورهای عرب خاورمیانه چشم بر توطئه های جنگ افروزانه سعودی بستند که تبلور این موضوع را در مورد بیروت نیز می توانیم مشاهده کنیم.

وی تاکید کرد: کاخ سفید در مقابل تروریسم پروری سعودی دچار سرگیجه است و توانایی اتخاذ یک تصمیم قاطع را ندارد زیرا اسیر رشوه های سعودی و سود کارخانه های اسلحه سازی است.

دهقانی فیروزآبادی گفت:  وضعیت امروز عراق و سوریه مساله ای است که ریاض برای لبنان متصور شده بود و عربستان همچنان دنبال این است که پای داعش را به لبنان را بازکند.

وی با بیان این که عربستان خلاف امنیت خاورمیانه رفتار می کند و متاسفانه به دلیل تسلط دیکتاتوری سعودی این مساله حل نمی شود، گفت: رژیم سعودی در حال تجربه انزوا است و تبعات آن را امروز در لبنان مشاهده می کنیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به رویگردانی سعد حریری از ریاض گفت: بنا به اذعان مقامات آمریکایی سعودی ها در ترور رفیق حریری دخالت داشته اند و در توطئه های ریاض تلاش می شد از حریری پسر نهایت بهره را کسب کنند اما عربستان شکست خورد.

وی خاطرنشان کرد: سعدحریری با فاصله گرفتن از ریاض می تواند امنیت ، آرامش و توسعه را برای لبنان به ارمغان آورد و ما امیدواریم با ریاست جمهوری میشل عون بیروت رنگ آرامش ببیند.

دهقانی فیروزآبادی تشریح کرد: سعودی ها دنبال تکرار جنگ داخلی لبنان بودند تا با تکرار قرارداد طائف به شکلی کشنده منافع خود را دنبال کنند.

جهانبخش محبی نیا 3406756/29/2016 11:52:23 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104812765685_Thum.jpgجهانبخش محبی نیا
جهانبخش محبی نیا

تکمیل شکست های سعودی در لبنان

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن ابراز خرسندی از حل و فصل بحران ریاست جمهوری لبنان گفت: بیروت ظرف 2سال گذشته روزهای سخت و کشنده ای را از سر گذرانده است.

نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی گفت:انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری لبنان اقدامی است که قدرت جبهه مقاومت را در عرصه سیاسی لبنان افزایش خواهد داد.

وی تصریح کرد: لبنان کشوری است که در نگاه فرانسوی ها همچنان به عنوان یک مستعمره نگریسته می شود اما مساله اساسی اینجاست که رژیم سعودی دنبال سیاست زمین سوخته در عروس خاورمیانه است.

محبی نیا گفت: رژیم سعودی تلاش های بسیاری انجام داده است که آتش جنگ سوریه را به لبنان بکشاند اما حزب الله با هوشمندی توانسته است توطئه های ریاض را ناکام بگذارد.

وی گفت: تحولات یک ماهه اخیر لبنان نتیجه شکست های زنجیره ای سعودی در عراق،سوریه و یمن است که منجر به قهر سعدحریری با قاتلان رفیق حیری در بیروت شده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: شکست توطئه های سعودی در لبنان اتفاق خوشایندی است که در آینده تبعات محاسبه نشده ای برای ریاض در پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بازگشت آرامش به لبنان با انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری اتفاقی است که می تواند بر وضعیت میدانی جنگ سوریه نیز تاثیراتی داشته باشد و روند شکست تروریست های تکفیری را نیز تسهیل کند.

حسین نقوی حسینی 3406756/29/2016 3:40:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106142311221_Thum.jpgحسین نقوی حسینی
حسین نقوی حسینی

سیاست تفرقه و ترور سعودی در بیروت

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: انتخاب رئیس جمهوری لبنان اتفاقی است که مداخلات سعودی را در این کشور با شکست مواجه کرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: ریاست جمهوری میشل عون براساس تفاهم احزاب سیاسی لبنان اتفاقی است که بن بست سیاسی بیروت را حل و فصل خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: رژیم سعودی سرخورده در عراق،سوریه و یمن باتوجه به شکست جدیدی که متحمل شده است تمام تلاش خود را با استفاده از عناصر نفوذی دنبال خواهد کرد تا اجازه ندهد آرامش به این کشور بازگردد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قابل پیش بینی ترین موضع رژیم سعودی در قبال حل بحران ریاست جمهوری لبنان این است که ریاض دست به ترورهای هدفمند همانند ترور رفیق حریری بزند یا این که تروریست های تکفیری را برای جنگ به خیابان بکشاند.

وی گفت: ایجاد تفرقه میان حزب الله توسط رسانه سعودی با ادعای سلطه گری حزب الله یا تهدید دموکراسی توسط جریان مقاومت موضوعی است که قطعا در دستور کار ریاض قرار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس دهم با بیان این که  بازگشت آرامش به لبنان پیامدهای خوشایندی در جنگ سوریه و حتی عراق خواهد داشت ، گفت: حزب الله لبنان به عنوان قلب تپنده جریان مقاومت باتوجه به حل بحران ریاست جمهوری این کشور می تواند در جنگ با تروریسم تکفیری با خیالی آسوده ایفای نقش کند.

وی تاکید کرد: استراتژی سیاست زمین سوخته سعودی برای لبنان توطئه ای است که ریاض برای درگیری حزب الله تاکنون دنبال کرده است.

نقوی حسینی گفت: سعودی ها هرگز گمان نمی کردند که مهره های ریاض از آنها دل بکنند و باتوجه به وضعیت پیش آمده شکست های تحقیرآمیز عربستان در خاورمیانه ، ریاض را با سرعت بیشتری در مسیر سقوط قرار خواهد داد.

مجتبی ذوالنوری 3406756/26/2016 10:03:44 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101416007975_Thum.jpgمجتبی ذوالنوری
مجتبی ذوالنوری

فتنه درونی چهارده مارس

مجتبی ذوالنوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت:قدرت های سلطه طلب فرامنطقه ای همانند آمریکا و فرانسه با همراهی شیاطین منطقه ای همانند رژیم سعودی در جهت به آتش کشیدن لبنان با جنگ داخلی فعالیت کرده اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: به موازات جنگ سوریه ، نیروهای مداخله گر تلاش کردند جنگ فرقه ای در لبنان کلید زده و بین حزب الله با طیف های سیاسی اختلافاتی ایجاد کنند.

وی با بیان این که نظام سلطه برای تامین امنیت سرزمین های اشغالی به دنبال آشوب و درگیری در لبنان است،گفت: مساله اساسی برای عربستان این است که اتحاد حزب الله و ارتش لبنان را با دولت این کشور برهم بزند تا رژیم صهیونیستی اهداف خود را در بیروت برعلیه جبهه مقاومت دنبال کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: حزب الله با همراهی احزاب مستقل لبنانی ضمن تلاش برای ایجاد وفاق ملی به دنبال حل بحران ریاست جمهوری و تثبیت پارلمان این کشور هستند.

وی گفت: جریان های تحت نفوذ رژیم سعودی موسوم به چهارده مارس به دنبال فتنه انگیری و ایجاد اختلاف یا حتی جنگ داخلی در لبنان هستند ، طبیعتا آنها در فضای ایجاد شده به دنبال سهم خواهی از دولت هستند.

ذوالنوری گفت:همواره نگرانی اساسی در مورد نیت سعدحریری وجود دارد ، مباحث مطرح شده توسط جریان 14مارس تنها برای وزن کشی داخلی در این جریان سعودی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: جریان 14مارس به شکلی ناملموس تلاش می کند گزینه دیگری در کنار آقای میشل عون برای ریاست جمهوری لبنان مطرح کند تا همچنان بحران ریاست جمهوری لبنان ادامه پیدا کند.

علوی قدوسی 34067510/25/2016 11:42:03 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610108146221002_Thum.jpg
علوی قدوسی

شورش حریری علیه ریاض

میشل عون، رهبر برجسته مسیحی و فرمانده سابق ارتش لبنان در طول یک دهه گذشته همواره از حمایت و پشتیبانی نیروهای حزب الله لبنان، به عنوان قوی ترین تشکیلات نظامی واحد در این کشور برخوردار بوده است. اعلام حمایت حریری از نامزدی میشل عون، موجب تقویت اقتدار حزب الله به عنوان عامل تعیین کننده رئیس جمهوری در این کشور خواهد شد.

بدهی های سنگین شرکت اوژه متعلق به حریری که سعودی ها متقبل نشدند برای حریری تاکنون گران تمام شده است. مساله دردناک برای سعد حریری اینجاست که سعودی ها اجازه ورود به ریاض را به وی ندادند.

سعودی ها سعدحریری را تحقیر کردند تا امروز متحد دیروز خود را در کنار حزب الله مشاهده کنند. عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفته است که مواضع سیاسی سعد حریری مواضع شخصی اوست و به معنای حمایت ریاض از مواضع سیاسی او محسوب نمی شود و مسئولیت و عواقب این مواضع نیز مستقیما متوجه شخص سعد حریری است. اظهاراتی که به روشنی نشان از جدایی راه حریری از عربستان سعودی را دارد.

با قاطعیت می توان گفت که ریاض بازنده اصلی امروز صحنه سیاسی لبنان و انقلاب سیاسی بیروت است. عربستان به دلیل هزینه های سنگین حمایت از داعش و گروه های تروریستی در جنگ سوریه و عراق که با شکست های تحقیرآمیز در یمن مواجه شده است دیگر توان ریخت و پاش در لبنان برای فتنه انگیزی را دارند.احتمال حملات هدفمند تروریستی به عنوان کم هزینه ترین راهکار در کنار عملیات روانی رسانه های سعودی در دستور کار قرار گرفته است.

در جریان چهارده مارس زمزمه هایی از کودتا برعلیه حریری شنیده می شود. فواد سنیوره، فرید مکاری، احمد فتفت تهدید کردند علیه رهبرشان حریری شورش می‌کنند.

در میان تمام امیدواری ها به چرخش سعدحریری برخی نگران موقتی بودن مواضع نخست وزیرسابق لبنان هستند و آن را منفعت طلبی وی قلمداد می کنند. حالا باید دید آیا شورش سعد حریری با هماهنگی سعودی صورت گرفته است یا آن چنان که برخی می‌گویند این رویکرد سیاسی، انقلابی سیاسی بوده است؟

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet