هدر موبایل
1395/08/04 11:44:07
سرویس فرهنگی
در گفت‌وگو باخانه ملت مطرح شد:

تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش زیر ذره‌بین نمایندگان مجلس

برخی نمایندگان مجلس لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش را موازی با وظایف کاری وزارت ورزش و جوانان است و برخی دیگر آن را بازویی کمکی برای این وزارتخانه توصیف می‌کنند.
تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش زیر ذره‌بین نمایندگان مجلس برخی نمایندگان مجلس لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش را موازی با وظایف کاری وزارت ورزش و جوانان است و برخی دیگر آن را بازویی کمکی برای این وزارتخانه توصیف می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610105388471710.jpg تشکیل,سازمان,نظام,تخصصی,ورزش,زیر,ذره‌بین,نمایندگان,مجلس Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- محمّدجواد یافتیان؛ امروزه سازمان‌های نظام پزشکی و نظام مهندسی در کشورمان در حال فعالیت هستند تا به اهدافی همچون برنامه ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی، برنامه ریزی به منظور رشد و اعتلای حرفه ای، ارتقای دانش فنی و کیفیت کار شاغلان، نظارت بر حسن انجام خدمات، ارائه خدمات کارشناسی، پیشبرد و اصلاح امور، تنظیم روابط شاغلان حرف، حمایت از حقوق صنفی شاغلان و غیره دست یابند.

از این رو دولت یازدهم در راستای حفظ و افزایش بهره‌وری منابع انسانی متخصص ورزش کشور، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرف تخصصی در فعالیت‌های ورزشی، ایجاد سازوکار لازم برای توسعه و ارتقای ورزش کشور و غیره لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور را به مجلس ارائه کرد؛ مسئول تدوین این لایحه را علمی و به دور از پیچیدگی می‌داندکه قطعاً با تصویب آن بسیاری از معضلات و مشکلات ساختاری ورزش مرتفع خواهد شد.

در این میان برخی از صاحبنظران معتقد هستند که عرصه ورزش نیز می‌تواند همانند حوزه پزشکی و مهندسی دارای سازمان نظام تخصصی شود زیرا این سازمان، سازمانی مردم نهاد خواهد بود و شکل گیری آن تاکنون مغفول مانده بود. طرفداران تشکیل این سازمان جلوگیری از موازی کاری و هدر رفتن سرمایه های انسانی و مالی ورزش را دستاورد تشکیل چنین سازمانی می دانند.

بر اساس این گزارش، در مقابل مخالفان نیز معتقد هستند تشکیل سازمان نظام تخصصی موجب نادیده گرفتن حق بخشی از جامعه از عرصه ورزش می‌شود و صیانت از حقوق شهروندان بهره‌مند از خدمات حرفه‌ای و محصولات ورزشی محقق نخواهد شد و وزارت ورزش و جوانان در آینده با مشکل موجه خواهد شد.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگویی نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص را جویا شد.

اختلال در روند کاری وزارت ورزش و جوانان با تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش

عضو هیأت رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور موجب اختلال در روند کاری وزارت ورزش و جوانان خواهد شد.

روح الله بابایی صالح 3406756/21/2016 3:43:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103421655544_Thum.jpg
روح الله بابایی صالح

روح الله بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه اکثریت اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور مخالف هستند، گفت: این لایحه دارای ابهامات متعددی است که باید شفاف سازی و برطرف شود.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشکیل سازمان نظام تخصصی موجب نادیده گرفتن حق بخشی از جامعه از عرصه ورزش می‌شود و صیانت از حقوق شهروندان بهره‌مند از خدمات حرفه‌ای و محصولات ورزشی محقق نخواهد شد، اظهار کرد: در این میان نمایندگان مخالف کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد هستند که چنین سازمانی باعث درآمدزایی برای عده ای خاص خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کارشناسان سازمان امور استخدامی و اداری کشور، وزارت ورزش و جوانان و سازمان برنامه و بودجه با حضور در جلسات کمیسیون متبوع اظهارات خود در خصوص تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور را مطرح کردند ولی قانع کننده نبود، ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان باید وظایف خودش را مشخص کرده وبعد چنین لایحه‌ای را ارائه کند زیرا تشکیل چنین سازمانی در آینده موجب اختلال در روند کاری این وزارتخانه خواهد شد و موازی کاری پیش خواهد آمد.

بابایی با اشاره به اینکه کمیسیون اجتماعی مجلس با قاطعیت لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور را رد کرده است، تصریح کرد: چنین سازمانی نمی‌تواند به اهداف درنظر گرفته شده در لایحه دست یابد.

عضو هیأت رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت ورزش و جوانان باید برنامه ریزی دقیق‌تری برای عرصه ورزش و توسعه زیرساخت‌های این حوزه در دستور کار داشته باشد.

تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش، بازویی کمکی برای وزارت ورزش

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور می‌تواند بازوی کمکی برای وزارت ورزش و جوانان باشد، گفت: چنین سازمانی برای دستگاه ورزش کشور مزاحمت ایجاد نخواهد کرد.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی 3406758/29/2016 10:55:34 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608103331801702_Thum.jpgطیبه سیاوشی شاه‌عنایتی
طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور به منظور بررسی بیشتر به کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس ارجاع داده شده است، گفت: برای رفع خلاءهای موجود در این لایحه از متولیان حوزه ورزش مانند وزارت ورزش و جوانان، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، حقوقدانان و اساتید متخصص بهره گرفته خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس نظرات ارائه شده، چنین سازمانی تشکیل آن لازم و ضروری است، اظهار کرد: بررسی لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور هفته آینده در دستورکار کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی قرار می گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چنین لایحه‌ای برای دستگاه ورزش کشور مزاحمت ایجاد نمی‌کند، ادامه داد: حفظ و افزایش بهره‌وری منابع انسانی متخصص ورزش کشور، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرف تخصصی در فعالیت‌های ورزشی، ایجاد سازوکار لازم برای توسعه و ارتقای ورزش کشور، ترویج اصول علمی و تخصصی در فعالیت‌های ورزشی، بالا بردن کیفیت و کمیت خدمات متخصصان ورزشی، ارتقای دانش کاربردی و تخصصی صاحبان حرف و مشاغل ورزشی کشور از اهداف لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور است.

وی با اشاره به دلایل نمایندگان مخالف با لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور، تصریح کرد: برخی نمایندگان معتقد هستند که تشکیل چنین سازمانی کارایی لازم را نخواهد داشت و کمکی به وزارت ورزش و جوانان نمی‌کند.

رییس کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروزه سازمان‌های موازی در کشور موجب بروز مشکلات مختلف شده‌اند لذا باید به مخالفان این لایحه حق داد که نگران باشند.

تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش برای وزارتخانه ورزش دردسرساز می‌شود

عضو کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور در آینده برای وزارت ورزش و جوانان مشکل‌زا و دردسرساز می‌شود.

محمداسماعیل سعیدی محمداسماعیل سعیدی3406758/13/2013 9:15:20 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43625_Thum.jpg
محمداسماعیل سعیدی

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور، گفت: کلیات این لایحه توسط اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصویب شده ولی به دلیل وجود ابهام به کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون ارجاع داده شد تا بررسی بیشتری انجام شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هم اکنون سازمان‌های نظام مهندسی، نظام پزشکی و غیره وجود دارد ولی متاسفانه به یک معضل تبدیل شده‌اند و نتوانسته‌اند نقش تبیین شده‌شان را به خوبی ایفا کنند، اظهار کرد: چنین سازمان‌هایی کارایی لازم را ندارند لذا تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور نیز شامل این مهم می‌شود.

عضو کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حفظ و افزایش بهره‌وری منابع انسانی متخصص ورزش کشور، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرف تخصصی در فعالیت‌های ورزشی، ایجاد سازوکار لازم برای توسعه و ارتقای ورزش کشور، ترویج اصول علمی و تخصصی در فعالیت‌های ورزشی، بالا بردن کیفیت و کمیت خدمات متخصصان ورزشی، ارتقای دانش کاربردی و تخصصی صاحبان حرف و مشاغل ورزشی کشور از جمله اهداف در نظر گفته شده برای ارائه لایحه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور به مجلس است، تصریح کرد: وضع مقررات لازم در راستای رعایت اصول اخلاقی، ایمنی، بهداشتی، بهره‌دهی مناسب، حفظ محیط زیست، صرفه اقتصادی و نظارت بر حسن اجرای آن، صیانت از حقوق شهروندان بهره‌مند از خدمات حرفه‌ای و محصولات ورزشی، فراهم ساختن زمینه همکاری میان وزارت ورزش و جوانان و تشکل‌های تخصصی، حرفه‌ای و صنفی در بخش ورزش کشور و ایجاد زمینه‌های مشارکت صاحبان حرفه‌های تخصصی ورزش در تهیه و اجرای طرح‌های توسعه و عمرانی کشور از دیگر اهداف لایحه  دولت است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تشکیل سازمان نظام تخصصی ورزش کشور در آینده برای وزارت ورزش و جوانان مشکل‌زا و دردسرساز می‌شود، خاطرنشان کرد: کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس محتوای این لایحه را بر اساس اهداف تبیین شده سنجش و ارزیابی می‌کند و در این میان نمایندگان نیز نظرات کارشناسی خود را به این لایحه خواهند افزود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet