هدر موبایل
1395/08/12 09:40:41
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

یارانه سفر، گامی برای تقویت ایرانگردی و تلاشی به‌منظور معرفی مقاصد کمترشناخته‌شده گردشگری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به پتانسیل قوی ایران در بحث گردشگری اعتقاد دارند تخصیص یارانه سفر می‌تواند مشوق خوبی برای قشری باشد که به طور هدفمند گردشگری می‌کنند و با اختصاص یارانه‌سفر، ایرانگردی قوت می‌گیرد.
یارانه سفر، گامی برای تقویت ایرانگردی و تلاشی به‌منظور معرفی مقاصد کمترشناخته‌شده گردشگری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به پتانسیل قوی ایران در بحث گردشگری اعتقاد دارند تخصیص یارانه سفر می‌تواند مشوق خوبی برای قشری باشد که به طور هدفمند گردشگری می‌کنند و با اختصاص یارانه‌سفر، ایرانگردی قوت می‌گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611104149121806.jpg یارانه,سفر،,گامی,برای,تقویت,ایرانگردی,و,تلاشی,به‌منظور,معرفی,مقاصد,کمترشناخته‌شده,گردشگری Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- مریم ابوفاضلی؛ رییس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اردیبهشت ماه سال جاری از اجرای برنامه‌ای برای سفر ارزان به مقاصد کمترشناخته شده خبر داده و گفته بود که در آینده نزدیک یارانه سفر به مقاصد جدید داخلی اختصاص داده می‌شود و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یک‌سوم هزینه‌ سفر به این مقاصد را در سال ۹۵ می‌پردازد.

قرار است برای استان‌های کرمان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، کردستان، خراسان جنوبی، لرستان و هرمزگان به عنوان مقاصد کمتر شناخته شده، یارانه سفر داده شود و نخستین مقاصد جدید گردشگران داخلی در این طرح، استان سیستان و بلوچستان و مسیر زاهدان، زابل، چابهار و تهران است. به گفته رییس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سه استان تاکنون این کار را شروع کرده‌اند و بقیه استان‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی خود در حال برنامه‌ریزی برای انجام سفرهای ارزان هستند.

یکی از کارشناسان حوزه صنعت گردشگری و تورهای داخلی گفته که این طرح و ایده اگرچه خیلی خوب بوده است اما در سالهای گذشته هم مسئولان سازمان گردشگری خبر از سفرهای ارزان قیمت می‌دادند، اما اجرایی نشد.

هماهنگی گردشگری سفر ارزان در قالب یک کانون در دستور کار قرار گرفته و دست‌اندرکاران گردشگری باید کمک کنند تا  یک همگرایی وجود داشته باشد و اگر ایرلاین‌ها در زمینه نرخ بلیت هواپیما کمی کوتاه بیایند، می‌توان این سفرها را اجرایی کرد.
درباره یارانه سفر و طرح سازمان میراث فرهنگی برای سفرهای ارزان قیمت به مناطق کمتر شناخته شده به خوبی اطلاع رسانی نشده تا مسافران و گردشگران بدانند برای انجام این سفرها به کدام آژانسها باید مراجعه کنند و معمولا تماس افراد با دفاتر اداره‌های کل استانی نیز به پاسخ دقیقی  منجر نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جزئیات روند و اجرای این طرح و اختصاص یارانه سفر به گردشگران را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

یارانه‌سفر، ایرانگردی را تقویت می‌کند/ هر ۱۱ گردشگر داخلی یک شغل در کشور ایجاد می‌کند

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس با اشاره به پتانسیل قوی ایران در بحث گردشگری گفت: با اختصاص یارانه‌سفر ایرانگردی قوت خواهد کرد چراکه هر ۱۱ گردشگر داخلی یک شغل در کشور ایجاد می‌کند.

منصور مرادی 3406757/9/2016 1:24:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108785240884_Thum.jpg
منصور مرادی

منصور مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد اجرای برنامه سفر ارزان به مناطق گردشگری و مقصدهای کمتر شناخته شده کشور، گفت: سرمایه‌گذاری در بحث گردشگری موضوع مهمی است که از طریق یارانه‌سفر می‌توان امکانات رفاهی مناطق گردشگری را فراهم کرد تا مسافران با امکانات رفاهی و آسایش بیشتری لذت سفر را تجربه کنند؛ از طرفی می‌توان از کارت‌های سفر که باعث کاهش هزینه گردشگران داخلی می‌شود، گردشگری داخلی و ایرانگردی را رونق داد.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس با اشاره به پتانسیل قوی ایران در بحث گردشگری گفت: با اختصاص یارانه‌سفر، ایرانگردی قوت می‌گیرد ضمن آنکه باید ایرانگردی در اولویت سطح بالا در دستور کار قرار بگیرد چراکه این کار علاوه بر اشتغال زایی باعث درآمدزایی خوبی در کشور‌ می‌شود که  یک درآمد پایدار است.

وی در ادامه مطرح کرد: متاسفانه در کشور به این مسئله توجه ویژه‌ای نشده ولی با تقویت و اختصاص یارانه‌سفر می‌توان در شناساندن منابع طبیعی و طبیعت بکری که در کشور وجود دارد به گردشگران کمک شایانی کنیم.

منصور مرادی گفت: به ازای هر 11 گردشگر ایرانی می توان در کشور یک شغل ایجاد کرد؛ ایجاد شغل در گردشگری با سالی 50 میلیون تومان میسر است اما برای ایجاد یک شغل در موقعیت‌های دیگر بایستی چندصد میلیون تومان سرمایه‌گذاری  شود؛ لذا مقدار سرمایه‌ای که لازم است در این زمینه و در راستای اشتغال‌زایی ایجاد شود، در بحث توریست و حتی در بخش صنعت و سایر موارد به خوبی جواب داده و با سرمایه کمتری می‌توان اشتغالزایی بهتری را در سطح ملی ایجاد کرد.

وی افزود: باید اول ایرانگردی در کشور تقویت شده بعد جهانگردی را داشته باشیم؛ زمانی که مناطق خود را نشناخته باشیم و به مناطق گردشگری خارج از کشور بریم چطور می توان تفاوت دو کشور یا تفاوت مناطق ایران با سایر کشورها را پیدا و آنها را مقایسه کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس از رئیس سازمان میراث فرهنگی خواست که توجه ویژه‌ای به بحث گردشگری داشته باشد و همچنین در کنار آن بحث توریسم‌درمانی را در بسیاری از استانها راه انداخته تا حداقل به خاطر درمان توریست‌ها توجه ویژه‌تری به سفر و ایرانگردی داشته باشند چرا که به ازای هر 5 توریست خارجی هم می توان یک شغل در کشور ایجاد کرده و در تمام زمینه‌ها در بحث گردشگری ضمن درآمدزایی برای کشور توسعه زیرساختها را برای مناطق مختلف کشور داشته باشیم؛ استان کردستان به خصوص در قسمت اورامان شهرستان سروآباد توریست‌های بین المللی بسیاری به خاطر مراسم‌های مذهبی و همچنین طبیعت بکری که در این مناطق است، به ایران سفر می‌کنند که بهترین پتانسیل را در بحث هتل و توسعه گردشگری و ایجاد درآمد دارد.


ایرانگردی گران‌تر از جهانگردی شده است/ تخصیص یارانه سفر، مشوق خوبی برای گردشگران داخلی
رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان معتقد است تخصیص یارانه سفر می‌تواند مشوق خوبی برای قشری باشد که به طور هدفمند گردشگری می‌کنند.

محمدنعیم امینی فرد 3406757/4/2016 4:11:37 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101795188228_Thum.jpg
محمدنعیم امینی فرد

محمد نعیم امینی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه تخصیص یارانه سفر می‌تواند مشوق خوبی برای قشری باشد که به طور هدفمند گردشگری می‌کنند، گفت: طبقه متوسط اجتماعی کشور که نوعا گردشگری هدفمند فرهنگی را دنبال می‌کنند، معمولا با معضلات اقتصادی روبرو هستند و تخصیص یارانه سفر به این قشر می‌تواند در سبد خانوار تعریف شود.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه در سالیان اخیر با معضلی روبرو شده‌ایم که ایرانگردی از نظر هزینه اقتصادی گرانتر از جهانگردی درآمده است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید ایرانگردی مطمئن، با صرفه و ایمن را بتواند پیش بینی کند.

وی با بیان اینکه در اقصی نقاط ایران اسلامی جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد گفت: بسیاری از افراد از همه جاذبه‌های گردشگری کشور خبر ندارند مثل استان سیستان و بلوچستان که «مقصد گردشگری ناشناخته‌ها» در سال 96 نامگذاری شده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مورد اولویت‌ها در گردشگری با تاکید بر اینکه بایستی تعاریف مشخصی برای ایرانگردی و جهانگردی داشته باشیم، افزود: با توجه به آموزه‌های تمدنی، فرهنگی و دینی ایران، باید برای ایرانگردی تسهیلات در نظر گرفته شود و نباید از آن غافل شد؛ ایران جزعی از پیکره جهان اسلام و فراتر از آن جزئی از میراث بزرگ تمدن بشری است و به دلیل اینکه ایران پدیدآورنده مهم میراث فرهنگی بشر است نمی‌توان نسبت به گردشگری، ایرانگردی و جهانگردی بی‌تفاوت بود.

وی تصریح کرد: به هر حال گروه‌های هدف در حیطه ایرانگردی و جهانگردی می‌توانند همپوشانی داشته و مجزا تعریف شوند و برای هر طبقه اجتماعی و هر وسع اقتصادی مشخصی، اولویت‌های ایرانگردی و جهانگردی می‌تواند متفاوت باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید در گروه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی و براساس تمایلات آنها میزان «یارانه سفر» تعریف شود، گفت: تخصیص یارانه سفر می‌تواند اشکال گوناگونی داشته باشد؛ مثلا لازم نیست فقط پول نقد داده شود، مهم این است که در قالب کارت‌های اعتباری که برای این منظور در نظر گرفته می‌شود، به گردشگران ایرانی تسهیلات داده شود؛ ضمن آنکه مراکز را در زمینه تسهیلات‌دهی تشویق کرد تا در فصل‌های مختلف برنامه‌ریزی خوبی انجام شود و در فصل‌هایی که ایرانگرد کمتری داریم، کانون‌های ایرانگردی تسهیلات بهتری را برای گردشگران در نظر بگیرند./

 

سفرهای مردم ایران عمدتا زیارتی است، نه گردشگری/ یارانه سفر بلاعوض باشد
رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان‌جنوبی در مجلس با اشاره به اینکه عمده سفرهای مردم ایران زیارتی است، خواستار ترویج ایرانگردی شد و برای رشد و رونق این عرصه، پیشنهاد اختصاص بلاعوض بودن یارانه سفر را داد.

محمدرضا امیرحسنخانی 3406755/31/2016 8:06:20 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605101054644543_Thum.jpg
محمدرضا امیرحسنخانی

ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﺍﻣﯿﺮﺣﺴﻨﺨﺎﻧﯽ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه عمده سفرهای مردم ایران زیارتی است، گفت: اگر ایران بخواهد برای پذیرش توریست‌های جهانی آماده شود باید ابتدا ایرانگردی را ترویج و تقویت کرده و آن را گسترش دهد که قطعا مستلزم تدابیری است که از طرق مختلف از جمله یارانه‌سفر و تشویق مردم به گردشگری و ایرانگردی امکانپذیر است.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس، بشرویه در مجلس شورای اسلامی افزود: با وضع اقتصادی موجود، مردم ایران اکثرا زائر هستند و به مشهد، شیراز یا قم می‌روند و سفرهای گردشگری و ایرانگردی کمتر انجام می‌شود لذا دولت باید برای ترویج ایرانگردی فکری کرده و یارانه‌سفر بدهد؛ همچنین کارمندان خود را تشویق به سفر کند زیرا اگر این کار صورت گیرد، یقیناً آمادگی پیدا خواهد شد تا از توریست‌ خارجی هم بتوانیم استفاده کنیم و این موضوع باعث ارتقای سطح خدمات به گردشگران می‌شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت گردشگری صنعت بسیار کم هزینه‌ای است افزود: صنعت گردشگری، اشتغال‌زایی بسیار زیادی هم به دنبال دارد و نسبت به سایر مشاغل، می‌تواند با هزینه کمتری ایجاد شغل کند ولی از پتانسیل گردشگری در این حوزه به اندازه کافی بهره‌گیری نمی‌شود و علت عمده این امر آن است که ما توریست خارجی به اندازه کافی نداریم و توریست‌های داخلی هم اکثرا زائر هستند.

ﺍﻣﯿﺮﺣﺴﻨﺨﺎنی تصریح کرد: باید علاوه بر آنکه دولت یارانه‌ای به عنوان یارانه‌سفر بدهد، دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه ها و ... نیز بایستی موظف شوند دانش آموزان و دانشجویان خود را به سفر فرستاده تا ایرانگردی کرده و کشور را بهتر بشناسند؛ زیرا هر چه شناخت دانشجویان و دانش آموزان از ایران بیشتر باشد در آینده می‌توانند مدیران موفق‌تری برای آبادانی ایران شوند اما حتی اگر از بهترین دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شوند، در صورتی که ایران را ندیده و نشناخته باشند، نمی‌توانند عملکرد موثری در مدیریت خود داشته باشند.

وی با اعتقاد بر اینکه اختصاص یارانه‌سفر برای رونق گردشگری داخلی، امر بسیار خوبی است، گفت: موظف کردن کارکنان، دانشجویان و دانش آموزان و اقشار مختلف مردم در برنامه‌ها و سفرهای داخلی و اختصاص دادن یارانه‌سفر لازمه ایجاد گردشگری و ایرانگردی مناسب برای کشور است.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی در مجلس شورای اسلامی از مسئولین خواست یارانه‌سفر بلاعوض باشد و گفت: بایستی درآمدی که از  صنعت گردشگری حاصل می‌شود، در همین حوزه هم خرج مردم شود؛ لذا اگر دولت همکاری کرده و سازمان میراث فرهنگی نیز همراهی کند و برای زمانی که هتل‌ها و مراکز دیدنی ظرفیت دارند، به گردشگران تخفیف داده شود و یارانه‌ای از طریق تخفیف برای مراجعین گذاشته شود، مدیریت مطلوب در این حوزه است که نفع آن را هم کشور و هم مردم ایران خواهند برد.

 

ماهانه مبلغی در قالب یارانه سفر به خانواده‌ها تعلق گیرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، بهتر می‌داند که ماهانه مبلغی به عنوان یارانه سفر به هر خانواده تعلق بگیرد و خانواده‌ها بنا به سلیقه خود از این یارانه استفاده کنند.

طیبه سیاوشی 3406756/26/2016 12:39:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103195927234_Thum.jpgطیبه سیاوشی
طیبه سیاوشی

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفت گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به شعار "گردشگری برای همه" تأکید می‌کند، گفت: زمینه‌های این شعار در ایران به درستی فراهم نشده است؛ برای توسعه اقتصادی و فرهنگی در این حیطه، دولت باید زمینه‌های مناسبی را آماده کند چرا که مسئله گردشگری یک مسئله اساسی است؛ وقتی زیرساخت‌های گردشگری در ایران فراهم شود و افراد بیشتری به گردشگری بپردازند توسعه فرهنگی و اقتصادی را در جامعه شاهد خواهیم بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از افراد جامعه کارمند ادارات و دستگاه‌های دولتی هستند و از طریق اداره رفاه محل کار خود می‌توانند از یارانه سفر استفاده کنند که مقداری از هزینه‌های سفر آنها را تأمین می‌کند ولی جمعیت زیادی هستند که به لحاظ مالی در تنگنا بوده و قادر نیستند حتی در ایران به سفر و گردشگری بپردازند و از این یارانه‌ها بی‌بهره هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر اینکه دولت برای کسانی که بضاعت مالی ندارند یک مقدار هزینه‌های سفر را پایین بیاورد، گفت: اگر دولت بتواند از کانال انجمن‌ها و تشکل‌هایی، مقداری از هزینه‌های سفر و گردشگری را تأمین کند کار بسیار خوبی خواهد بود؛ البته این کار در برخی از برنامه‌های گروه‌های مختلف دیده شده است که در آن مقداری از هزینه سفر یا بعضا هزینه کامل سفر روستاییان به اماکن زیارتی پرداخته می‌شود.

وی افزود: تأمین امکانات رفاهی و زیرساخت‌های لازم برای گردشگری باید به تشکل‌هایی سپرده شود که بتوانند آن را ساماندهی کنند؛ به عنوان مثال برخی مهمانسرا یا مکان‌هایی که حداقل امکانات رفاهی و بهداشتی را داشته باشد بایستی برای خانواده‌ها فراهم شده و برای این موضوع یک معیار حقوقی قرار دهند.

سیاوشی ادامه داد: بهتر است مبلغی در هر ماه به عنوان یارانه سفر به هر خانواده تعلق بگیرد و خانواده‌ها بنا به سلیقه خود در استفاده از این یارانه سفر در مکان‌های گردشگری، ایرانگردی، موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و ... بهره گیرند؛ یارانه‌های سفر بایستی به طور مشخص و هدفمند باشند تا جهت‌گیری دیگری پیدا نکند و هزینه‌ها دقیقا صرف سفرهای گردشگری و هدایت شده و با مدیریت باشد تا توسعه‌ای در این زمینه به دنبال داشته باشد.

طیبه سیاوشی تصریح کرد: اکثر افراد فراموش کرده‌اند از برخی امکانات فرهنگی هم می‌توانند استفاده کنند ولی بیشتر تلاش خود را روی مسائل دیگر گذاشته و توجه ندارند که اوقات فراغت خود را می‌توانند با جنبه‌های فرهنگی پر کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت اخیراً برخی از استانها را به عنوان پایلوت قرار داده و سعی کرده تا برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه انجام دهد تا عده ای از گردشگران که مایل هستند از سفرهای ارزان برخوردار باشند بتوانند از آن استفاده کنند؛ طبق گفته مقامات رسمی سازمان میراث فرهنگی، سفرهای ارزان قیمت در دستور کار سازمان است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet