هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
پورمختار مطرح کرد:

انتقاد از اخذ هزینه بالا برای ثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسنادرسمی/ دفاتر تنها به دنبال درآمد هستند

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس با تاکید بر اینکه یک خودرو نیازمند دو سند رسمی نیست، گفت: نقل و انتقال باید توسط یک مجموعه و با هزینه کمتری باید انجام گیرد.
جمعه 14 آبان 1395 ساعت 11:29
انتقاد از اخذ هزینه بالا برای ثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسنادرسمی/ دفاتر تنها به دنبال درآمد هستند عضو کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس با تاکید بر اینکه یک خودرو نیازمند دو سند رسمی نیست، گفت: نقل و انتقال باید توسط یک مجموعه و با هزینه کمتری باید انجام گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/57407.jpg انتقاد,از,اخذ,هزینه,بالا,برای,ثبت,مالکیت,خودرو,در,دفاتر,اسنادرسمی/,دفاتر,تنها,به,دنبال,درآمد,هستند Icana

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص وضعیت ثبت مالکیت خودرو و ضرورت تعیین متولی ثبت، گفت: قانون، برای ثبت مالکیت خودرو در دفتر اسناد رسمی الزامی ایجاد نکرده است، البته در صورتی که نقل و انتقال توسط دفاتر اسناد رسمی الزام‌آور شود باز هم جایگزین اقدامات ناجا نخواهد بود زیرا ناجا متولی تولید، تعویض پلاک خودرو و احراز اصالت خودرو است بنابراین افراد علاوه بر ثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی باید به ناجا هم مراجعه و هزینه این اقدامات را پرداخت کنند.

 

بر اساس قانون مدنی اسنادی که توسط ماموران رسمی صادر شود، سند رسمی است

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ناجا برای انجام نقل و انتقال خودرو به دنبال پول نیست، تصریح کرد: مردم برای تعویض پلاک خودرو باید به ناجا مراجعه کنند چراکه بر اساس ماده 1287 قانون مدنی اسنادی که نزد ماموران رسمی و در حدود و صلاحیت آنها بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند،  سند رسمی قلمداد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دفاتر اسناد رسمی باید رویه خود را اصلاح کند، یادآور شد: هم اکنون شرایط به گونه ای است که اگر نقل و انتقال خودرویی بیش از چهار مرتبه در ناجا انجام گرفته باشد و پس از آن فردی بخواهد به دفاتر ثبت اسناد رسمی برای ثبت مالکیت خود مراجعه کند، باید به اجبار تمامی هزینه‌‌های حق الثبت، حق التحریر و غیره را که پیش از این به دفاتر اسناد رسمی پرداخت نشده را پرداخت کند.

 

هزینه ثبت مالکیت در دفاتر اسناد رسمی بیش از توان مالی مردم است

پورمختار ضمن بیان اینکه برای ثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی باید مبالغ زیادی پرداخت شود، یادآور شد: دفاتر اسناد رسمی هزینه بالای حق‌الثبت را با هدف پرداخت درصدی برای کانون سردفتران و درصدی برای شهرداری‌ها از مردم می‌گیرند که باید اصلاح شود زیرا این مبالغ از توان مالی مردم افزون‌تر است، متاسفانه نگاه منفی رواج شده مبنی بر اینکه افراد که مبلغ بالایی برای خرید ماشین پرداخت می‌کنند باید هزینه ثبت هم بپردازند در حالی که این نگاهی کاسب کارانه و غیرمنصفانه است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه نمایندگان به طور حتم باید این موضوع را اصلاح کنند، گفت: این موضوع در قانون نحوه رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی باید اصلاح شود، به نوعی که تاکید شود اقدام ناجا برای نقل و انتقال کفایت می‌کند لذا ناجا را هم باید مکلف کرد تا حقوق قانونی دولت را ضمن نقل و انتقال دریافت کند، بر این اساس برگه سبز خودرو سند رسمی تلقی خواهد شد.

 

مسئولان ثبت تنها به دنبال کسب درآمد هستند/ یک خودرو به دو سند نیاز ندارد

وی ضمن بیان اینکه برگه سبز همانند گواهینامه یا کارت خودرو که از سوی ناجا صادر می‌شود باید سند رسمی قلمداد شود، یادآور شد: مخالفتی با اینکه یک منبع درآمد برای دفاتر اسناد رسمی ایجاد شود نداریم اما نگرانی کانون سردفتران و دفاتر اسناد رسمی تنها کسب درآمد است.

پورمختار تصریح کرد: هم‌اکنون در بیرون از مراکز تعویض پلاک دفاتر سند رسمی مستقر هستند اما مراجعه مردم به این دفاتر اختیاری است، در حالی که مسئولان دفاتر اسناد رسمی توقع دارند مردم الزاما به آنها مراجعه کنند که این الزام درست نیست و یک خودرو نیازمند دو سند نیست.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان معتقدند نقل و انتقال توسط یک مجموعه و با هزینه کمتری باید انجام گیرد، البته توصیه ما این است که مسئولان دفاتر اسناد رسمی با ناجا اختلافات مطرح را برطرف سازند چراکه مجلس به نفع مردم تصمیم‌گیری خواهد کرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر