هدر موبایل
1395/08/14 09:56:48
سرویس اقتصادی
پورابراهیمی:

نظارت سنتی بانک مرکزی چالش اساسی اقتصاد کشور/ ضرورت هماهنگی قوای سه گانه برای برخورد با مفاسد اقتصادی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه نظارت سنتی بانک مرکزی چالش اساسی اقتصاد کشور است، گفت:بانک مرکزی ابزار لازم برای برخورد با متخلفان ندارد و متاسفانه عدم برخورد قاطع و جریمه کم سبب ایجاد انگیزه برای مفسدان شده است.
نظارت سنتی بانک مرکزی چالش اساسی اقتصاد کشور/ ضرورت هماهنگی قوای سه گانه برای برخورد با مفاسد اقتصادی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه نظارت سنتی بانک مرکزی چالش اساسی اقتصاد کشور است، گفت:بانک مرکزی ابزار لازم برای برخورد با متخلفان ندارد و متاسفانه عدم برخورد قاطع و جریمه کم سبب ایجاد انگیزه برای مفسدان شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201602106601362515.jpg نظارت,سنتی,بانک,مرکزی,چالش,اساسی,اقتصاد,کشور/,ضرورت,هماهنگی,قوای,سه,گانه,برای,برخورد,با,مفاسد,اقتصادی Icana

محمدرضا پورابراهیمی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اختلاس صورت گرفته در بانک "ملی" و "ملت" گفت:یکی از موضوعاتی مهمی که سبب شکل گیری اختلاس های کلان می شود،بحث عدم وجود شفافیت اطلاعات است و شفافیت اطلاعات ناظر بر این است که تمامی اقدامات مجموعه های مختلف اجرایی به ویژه مجموعه های اقتصادی به نحوی عمل کنند که امکان رصد و رویت آن توسط دستگاه های نظارتی فراهم شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: هنوز شفافیت اطلاعاتی که امکان نظارت جامع را فراهم کند؛در ایران عملیاتی نشده است و در بخش ها و حوزه هایی که شفافیت اجرایی شده جامع و کامل نیست.

ضعف نظارتی بانک مرکزی یکی از عوامل شکل گیری اختلاس های کلان

پورابراهیمی با بیان اینکه ضعف نظارتی بانک مرکزی یکی از دلایل دیگر شکل گیری اختلاس های کلان است،ادامه داد:رویکرد نظارتی سنتی بانک مرکزی چالش اساسی اقتصاد کشور است و پس از اینکه بعد از یک سال گزارش عملکرد بانک ها تمام می شود،سه ماه بعد صورت های مالی آن تهیه می شود و پس از آن با برگزاری مجمع،بانک مرکزی می گوید که چه کارهایی انجام شده یا نشده است.

وی با اشاره به سیستم بانکداری کشورهای توسعه یافته یادآور شد:امروز در کشورهای مختلف نرم افزارهایی ایجاد کرده اند که به صورت آنلاین و برخط ریز اطلاعات را بررسی می کنند،بنابراین باید هر تراکنش،اقدام و تصمیمات اتخاذی به صورت آنلاین انجام شود.

عدم انتخاب افراد واجد شرایط در پست های مدیریتی بانک ها مفاسد اقتصادی را رقم می زند

پورابراهیمی افزود:تفاوت نظارت پس از تهیه صورت های مالی و حین عملیات این است که در نظارت حین عملیات،بانک مرکزی بر هرگونه تخلف اشراف کامل پیدا می کند.

وی با بیان اینکه عدم انتخاب افراد واجد شرایط در پست های مدیریتی بانک ها یکی از عوامل دیگر شکل گیری مفاسد اقتصادی است، ادامه داد:ما فرصت آزمون و خطا نداریم و به همین منظور نباید افرادی که دارای صلاحیت های مورد نیاز نیستند را در مناصب و پست های مدیریتی انتخاب کرد.

جریمه مجرمان اقتصادی در کشور پایین است

پورابراهیمی عدم برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی کشور را عامل دیگری برای شکل گیری مفاسد اقتصادی دانست و عنوان کرد:در حال حاضر به دلیل عدم برخورد قاطع برخی افراد به اختلاس تن داده و به آن دامن می زنند و متاسفانه جریمه مجرمان اقتصادی در کشور پایین است و عدم برخورد قاطع و جریمه پایین سبب ایجاد انگیزه برای مفسدان می شود.

وی با تاکید بر هماهنگی قوای سه گانه برای برخورد و مقابله با مفاسد اقتصادی افزود:کمیسیون اقتصادی با تصویب قانون در خصوص شفافیت مالی می تواند نقش مهمی در این مسیر ایفا کند،سال گذشته قانونی درباره افشای اطلاعات مالی نوشته شد که ضمانت های آن بعدها کامل شده و یک اقدام بزرگ در اقتصاد ایران است.

طرح بانکداری بدون ربا ابزار نظارتی بانک مرکزی را تقویت می کند

این نماینده مردم در مجلس دهم،با بیان اینکه تصویب "طرح بانکداری بدون ربا" نیز به شفافیت مالی درکشور کمک می کند،ادامه داد:بانک مرکزی ابزار لازم برای برخورد با متخلفان ندارد و "طرح بانکداری بدون ربا" می تواند ابزار نظارتی بانک مرکزی را تقویت کند و با ارائه لایحه دولت نیز می توان چارچوبی برای بازدارندگی از تخلفات تعیین کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:اختلاس و ایجاد مفاسد اقتصادی کمتر از جاسوسی و خیانت به کشور نیست و دستگاه قضا باید قاطعانه با متخلفان برخورد کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet