هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در گفت‌ وگو با خانه‌ملت مطرح شد؛

اصلاح قانون شوراها با هدف تقویت پارلمان‌های محلی

سرویس اجتماعی
نمایندگان مردم در مجلس دهم با تاکید بر ضرورت ایجاد تغییر در قانون شوراهای شهر و روستا مبنی بر ورود افراد متخصص به پارلمان‌های محلی معتقدند این تغییرات موجب تقویت شوراها خواهد شد.
یکشنبه 16 آبان 1395 ساعت 09:13
اصلاح قانون شوراها با هدف تقویت پارلمان‌های محلی نمایندگان مردم در مجلس دهم با تاکید بر ضرورت ایجاد تغییر در قانون شوراهای شهر و روستا مبنی بر ورود افراد متخصص به پارلمان‌های محلی معتقدند این تغییرات موجب تقویت شوراها خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611103670375833.jpg اصلاح,قانون,شوراها,با,هدف,تقویت,پارلمان‌های,محلی Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه اجتماعی؛ اصلاح بخشی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در آذرماه سال 94 در قالب طرحی انجام گرفت که بر اساس آن تغییراتی از جمله کاهش تعداد اعضا شوراها و تشکیل هیات تطبیق مصوبات را به دنبال داشت، این طرح هرچند در بخش‌هایی مورد ایراد شورای نگهبان واقع شد اما در نهایت اصلاح و تصویب شد.

حال با توجه به اینکه به پنجمین دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نزدیک هستیم، صحبت از تغییرات و اصلاحات دیگری در این قانون به گوش می‌رسد؛ بر این اساس محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس دهم از اصلاح قانون شوراهای شهر پیش از انتخابات سال ۹۶ خبر داده  وگفته است که بر اساس اصلاحات انجام شده افراد با سوابق مشخص و متخصص از حق ورود به شورا برخوردار خواهند بود.

اصلاحات در قالب ورود تخصصی افراد به شوراهای کشور نیز مخالفان و موافقانی را دارد، به گونه‌ای که سید فرید موسوی، عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس دهم ضمن تاکید بر تقویت شوراها برای بهبود عملکرد شهرداران، گفته است، شوراها در تقویت و بهبود عملکرد شهردارای‌ها تاثیر مثبت دارند و از آنجایی که شهرداران از اختیارات و امکانات قانونی بسیار برخوردارند، تثویت شوراها برای ارتقا شهرداران ضروری است.

مهدی چمران رییس شورای عالی استان‌ها اما اقدام مجلس برای ورود تخصصی اعضای شورای شهر را بسیار سخت دانست و گفت: چنین امری در شهرهای کوچک شدنی نیست.

 

کولیوند: اصلاح قانون شوراهای شهر پیش از انتخابات سال ۹۶/ افراد متخصص به شورا راه پیدا می‌کنند

محمدجواد کولیوند در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص آخرین تغییرات و اصلاحات قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا، گفت: در قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور به اجبار باید تغییراتی صورت گیرد به ویژه در بخش انتخابات، هیات‌های اجرایی، معتمدین سر صندوق ها و تبلیغات انتخاباتی اصلاحات ضروری است.

محمدجواد کولیوند محمدجواد کولیوند3406755/18/2014 5:49:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/05/69266_Thum.jpg
محمدجواد کولیوند

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ماده 26، 27 و 27 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور در حال اصلاح است، تصریح کرد: این سه ماده قانونی در خصوص شرایط انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت نام، داوطلب شدن اعضاء هیأت‌های اجرائی و نظارت بر انتخابات شوراها و محرومیت افراد از داوطلب شدن به واسطه مقام و شغل خود برای شوراهای اسلامی است که به منظور چارچوب‌مدار شدن شوراهای شهر و روستاها اصلاح خواهند شد.

وی یادآور شد: بر اساس اصلاحات صورت گرفته در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس کسانی که در شهرهای بالای 20 هزار نفر می خواهند در انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت کنند، باید از سابقه و تجربه کاری مشخص برخوردار باشند اما میزان تجربه کاری هنوز نهایی نشده است.

کولیوند ادامه داد: انتخاب اعضای شوراها بر اساس کرسی بندی مشخص نیز پیش‌بینی شده بود به این صورت که کرسی های مختلف عمران، شهرسازی، رفاه  و فرهنگی در نظر گرفته شود و داوطلبان از ابتدا در کرسی مورد نظر انتخاب شوند اما این موضوع در کمیسیون رای نیاورد.

 وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغ شد، گفت: با توجه به سیاست‌های مذکور و پس از ارائه لایحه جامع انتخابات از سوی دولت، تمام فصول قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور بازنگری خواهد شد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی معتقد است: مجلس با درنظر داشتن اصلاحات جدی در لایحه جامع انتخابات و شکل‌گیری تغییرات اساسی، اصلاحات در مورد ورود افراد متخصص و باتجربه به شوراها در مواد مذکور قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور را پیش از انتخابات سال 96 به تصویب خواهد رساند.

 

موسوی: افزایش بهره‌وری‌شهرداری‌ها با تقویت‌شوراها/ اصلاح‌قانون شوراها به جهت رفع ابهامات ضروری است

سید فرید موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، ضمن اشاره به اینکه شوراهای شهر در وضعیت فعلی کارآمد نیستند، گفت: در حال حاضر نه تنها شورای اسلامی شهر تهران بلکه در تمام شوراهای شهرهای مختلف وضع به همین شکل است، در واقع ظرفیت بسیاری در شوراها وجود دارد اما از این ظرفیت به درستی استفاده نمی‌شود.

فرید موسوی 3406758/10/2016 2:31:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608102124828796_Thum.jpg
فرید موسوی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر بازنگری ساختار شوراها، تصریح کرد: ساز و کار شوراها باید اصلاح شود که اعمال تغییرات در خصوص تعداد اعضای شورا و افزایش کیفیت عملکرد داوطلبان از جمله موارد مهم است.

وی افزود: با توجه به اختیارات، منابع و امکاناتی که شهرداران بر حسب قانون دارند، تقویت شوراها منجر به تقویت شهرداری‌ها و بهبود عملکرد آنها خواهد شد این درحالی است که شهروندان نیز از تقویت این دو نهاد بهره‌مند خواهند شد.

موسوی با یادآوری اینکه شورای شهر را نمی‌توان شورای شهرداری‌ها قلمداد کرد، گفت: در این خصوص نمی‌توان نظر قاطع و قطعی داد اما در برخی موارد ایراداتی مطرح است و خالی از اشکال نیست، از این رو ساختار شوراها باید نظام‌مند بوده و ابهامات قانونی و برداشت‌های نادرست از قوانین نیز شفاف شود.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس دهم، با بیان اینکه بعید به نظر می‌رسد که پیش از انتخابات سال 96 اصلاحات و تغییرات اعمال شود، گفت: در صورتی که اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور از سوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس به شکل دو فوریت در دستور قرار گیرد، تغییرات در انتخابات سال 96 لحاظ خواهد شد.

 

چمران: ضرورت بررسی پیشنهادمجلس برای ورود افراد‌متخصص به‌شوراها/ چنین اقدامی در شهرهای کوچک شدنی نیست

مهدی چمران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره تلاش مجلس در اصلاح قانون شوراهای شهر و روستا به منظور ورود افراد متخصص به شوراهای شهر و روستا، افزود: این اقدام، کار مشکل و پیچیده‌ای است همانگونه که چنین امری برای نمایندگان مجلس نیز محقق نشده است.

مهدی چمران مهدی چمران34067510/27/2014 9:04:33 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/10/83016_Thum.jpg
مهدی چمران

وی با بیان اینکه ممکن است همه تخصص ها در همه شهرها یافت نشود، ادامه داد:  البته شاید بتوان در شهرهای بزرگ این تخصص ها را پیدا کرد اما در شهرهای کوچک شدنی نیست لذا اصلاحات در این زمینه نیازمند فکر و برنامه ریزی است.

رییس شورای شهر تهران، گفت: از سویی دیگر اینکه مشخص شود بر اساس چه تخصص هایی می توان افراد را در شورای شهر انتخاب کرد نیز دارای مشکلاتی است زیرا هر کسی گمان می کند که شاید تخصص وی بیشتر مورد نیاز باشد.

چمران افزود: واقعیت آن است که ممکن است فردی در تخصصی که گمان نمی‌کند برای مجلس و شورا مفید باشد بسیار ثمربخش باشد درحالی که ممکن است فردی با تخصص مهندسی شهرسازی نتواند چنین فعالیت اثربخشی را دارا باشد.

رییس شورای عالی استان‌ها، گفت: گاهی برخی ها توانایی های زیادی دارند که می توانند در دیگر زمینه ها نیز تاثیرگذاری مثبتی داشته باشند لذا به نظر می رسد اقدام مجلس برای ورود تخصصی اعضای شورای شهر بسیار سخت باشد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر