هدر موبایل
1395/08/16 11:01:16
سرویس اجتماعی
کمالی پور مطرح کرد:

150 پرونده سهم هر قاضی در یک ماه/ورودی پرونده ها با میانگین جهانی مطابقت ندارد

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه هرقاضی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرونده را درطول ماه بررسی می‌کند، گفت: میزان ورودی پرونده ها به محاکم قضایی با میانگین جهانی تطابق ندارد.
150 پرونده سهم هر قاضی در یک ماه/ورودی پرونده ها با میانگین جهانی مطابقت ندارد نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه هرقاضی بین 100 تا 150 پرونده را درطول ماه بررسی می‌کند، گفت: میزان ورودی پرونده ها به محاکم قضایی با میانگین جهانی تطابق ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103201192988.jpg 150,پرونده,سهم,هر,قاضی,در,یک,ماه/ورودی,پرونده,ها,با,میانگین,جهانی,مطابقت,ندارد Icana

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص برخی اخبار منتشر شده مبنی بر بررسی 250 پرونده در هرماه از سوی هر قاضی، گفت: بررسی 250 پرونده در هر ماه برای یک قاضی خیلی با واقعیت مطابقت ندارد البته به طور کلی و درمیانگین شاید دربرخی مناطق این حجم از پرونده دردستوربررسی برای قاضی قرار گیرد اما این میزان به طور مطلق و کلی به ویژه دربرخی حوزه ها واقعیت ندارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه میزان پرونده‌های بررسی شده توسط قضات درطول یکسال هیچگونه تطبیقی با میانگین کشورهای دیگر ندارد، ادامه داد: در چنین شرایطی قضات در کشور امکان رسیدگی کامل به هیچ پرونده‌ای را ندارند حتی اگر تعداد پرونده ها کمتر از 250 پرونده درماه باشد.

وی تاکید کرد: رسیدگی به پرونده های حقوقی بسیار زمان بر است و از سوی دیگر یک قاضی برای رسیدگی به پرونده باید از آرامش کامل و کافی برای شنیدن دلایل طرفین برخوردار باشد اما متاسفانه در دادگاه ها به دلیل حجم زیاد پرونده ها قضات با مشکلاتی روبرو هستند که باید برای آن چاره اندیشی شود، البته می توان با استفاده از راهکارهایی از ورودی پرونده ها به داخل محاکم قضایی جلوگیری کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه بسیاری از پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی بی‌ارتباط به این قوه هستند، گفت: متاسفانه درحال حاضر دادگستری وقوه قضاییه عهده دار وظایفی است که دستگاه های دیگر انجام نمی دهند، به عنوان مثال درصد بسیاری از پرونده های قضایی موضوعات مربوط به چک و مطالبات بانکی هستند؛ بنابراین اگردایره اجراییات بانک به وظایف خود به درستی عمل کنند درصدی از ورودی پرونده ها کاهش پیدا می کند.

کمالی پور با انتقاد از بی توجهی به تقویت نهادهای سازشی در کشور، افزود: اگر در کنار قوه قضاییه نهادهای سازشی مورد تقویت قرار گیرند می توان از حجم پرونده ها کم کرد، درحال حاضر مجموعه ای از عوامل منجر به افزایش حجم پرونده ها شده است که گاهی منجر به اشتباه قاضی در رای صادره برای متهم می شود.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بین 100تا 150 پرونده برای بررسی یک قاضی در ماه وجود دارد، تصریح کرد: به طور حتم این تعداد پرونده هم میزان بالایی است و قاضی توان رسیدگی عادلانه به این تعداد پرونده  در طول یک ماه را ندارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عبدالرحمان زارع‌پور ریاست دادگاه فشافویه تهران گفت: پرونده‌های قضایی این طور نیست که یک روز مطرح شود و همان روز هم قضاوت شود و تمام، پرونده‌های کیفری که بنده با آنها سر و کار دارم 15تا 20مرتبه قلم می‌خورند تا دستورات، تحقیقات، استعلامات و صورتجلسات دادرسی آن به نتیجه برسد و در نهایت بعد از بارها بررسی و تحقیق، حکم آن صادر می‌شود. بنابراین به‌صورت میانگین 250پرونده در‌ماه توسط هر قاضی به نتیجه می‌رسد./

پایان پیام   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet