انتخابات ریاست جمهوری
1388/02/30 15:29:00
سرویس فراکسیون ها
در نامه ای به رئیس مجلس؛

عضو فراکسیون زنان مجلس خواستار استفساریه از شورای نگهبان برای تعیین مصادیق رجل سیاسی شد

**عضو فراکسیون زنان مجلس طی نامه‌ای به علی لاریجانی از وی خواست تا برای مشخص شدن "مصادیق رجل سیاسی" در انتخابات ریاست جمهوری از شورای نگهبان استفسار کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "زهره الهیان" طی نامه ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس نوشت: تا به حال شورای نگهبان عبارت رجل سیاسی، مذهبی در اصل 115 را تفسیر ننموده و از این باب اطلاق این عبارت به زن و مرد مستلزم تفسیر شورای محترم نگهبان می‌باشد و این تفسیر بر اساس درخواست یکی از روسای قوای سه گانه یا اعضاء شورای نگهبان صورت خواهد گرفت. 


متن نامه وی به شرح زیر می باشد: شهید آیت الله بهشتی در کتاب مبانی نظری قانون اساسی نوشت: البته مستحضرید که جایگاه مقام ولایت که زنان از آن منع شده اند متفاوت از جایگاه ریاست جمهوری بعنوان یک مقام اجرایی می‌باشد.

در اینجا اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که در قرآن کریم از حکمرانی ملکه سبا بعنوان امری مذموم یاد نشده و اتفاقا قرآن ویژگی‌هایی مثبت از این حاکم زن ذکر می‌نمایند از جمله مشورت با وزراء خود و نیز قاطعیت در مخالفت در برابر نظر معاونین خود مبنی بر حمله به ملک سلیمان و نهایتا پذیرفتن دعوت به توحید از سوی پیامبر زمانه خود و اعتراف به درگاه خداوند نسبت به ظلمی که پیش از پذیرفتن دعوت توحیدی بر او و اهل او رفته است.

در طول 30 سال گذشته انقلاب زنان در بستره اجتماعی مناسب مبتنی بر ارزش‌های پدید آمده بعد از انقلاب توانستند با مشارکت سیاسی و اجتماعی سالم و موثر توانمندی‌های قابل توجهی را کسب نمایند و امروز بعد از سی سال زمینه جهت بکار گیری این استعداد و توان زنان در جهت کار آمدی نظام مهیاست.

از طرفی صرفنظر از احتمال رای آوردن زنان و یا وجود مصداق مشخصی از رجال سیاسی - مذهبی در میان جامعه زنان صرف شرکت در رقابت و حضور در عرصه مهمی چون کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری نقطه عطفی جهت جدی تر شدن زنان در ارتقاء توانمندی‌ها و شایستگی های ارزشی خود و نیز حضور و مشارکت زنان، با احساس مسئولیت بیشتر نسبت به آینده نظام خواهد شد.

از طرفی زنان نخبه کشور با واقع بینی بیشتر و با برنامه عمل برای آینده نظام در عرصه سیاسی اجتماعی حضور خواهند یافت که این خود موجب ثمرات جدی در روند کار آمدی جامعه زنان خواهد گردید.
 
باتوجه به دیدار با دبیرشورای نگهبان و درخواست اعلام نظر تبیینی و تفسیری درباره واژه رجل سیاسی ‌از ثمرات و تاثیرات دیگر این امر تقویت مشارکت آحاد زنان جامعه پای صندوق‌های رای خواهد بود و زنان مسلمان ایرانی و این جمعیت 50 درصدی که همیشه پیشتاز بودن خود را در تعیین سرنوشت آینده نظام در روند انتخابات اثبات نموده اند این بار جدی‌تر و با احساس تعهد دو چندان در عرصه انتخابات قدم به صحنه سیاسی خواهند نهاد که این مهم نیز در پشتوانه قوی مردم نظام، نتایج بسیار مثبتی را بدنبال خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet