انتخابات ریاست جمهوری
1388/03/02 08:55:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از "حسن ونایی" عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

بهینه سازی خطوط تولید و توزیع،‌ ضرورت اولیه اصلاح الگوی مصرف

**اعلام نامگذاری سال ۱۳۸۸ توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف تکلیف را برای همه مردم جامعه و مسئولان نظام روشن کرده است.

تدبیری که مقام معظم رهبری برای اصلاح الگوی مصرف اندیشیدند به واقع اصلاح افکار و جراحی در مصرف بیش از حد جامعه باید ارزیابی شود.

بررسی آمارهای مصرفی بیانگر این است که بیش از یک سوم  بودجه کشور به یارانه‌های مصرفی کشور  اختصاص می‌یابد. در بحث انرژی تمام پالایشگاه‌ها به دلیل فرسوده بودن به جای تولید بنزین، نفت سیاه تولید می‌کنند. شبکه فرسوده برق با اتلاف برق موجب می‌شود تا برق با مشکلات عدیده‌ای در توزیع و انتقال مواجه شود و همین موجب می‌شود تا برق با قیمت بالاتری در اختیار مصرف کننده قرار گیرد. شبکه آب به دلیل فرسوده بودن موجب شده تا حدود 25 در صد آب در خطوط توزیع هدر رود.

دولت معتقد بود که در این بخش‌ها دولت متحمل هزینه‌های سنگینی از لحاظ تامین آب و برق و گاز و خرید کالاهای یارانه‌ای می‌شود؛ همین موجب شد تا مجلس شورای اسلامی در سال گذشته اختلاف نظراتی در خصوص بحث لایحه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، طرح تحول اقتصادی و نحوه تصویب آن با قوه مجریه داشته باشد.

با توجه به اینکه تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی منبعث از کارهای کارشناسی است؛ به طور طبیعی هم نمی‌توانستند موضوعی را بدون تکمیل و جامع بودن نظرات کارشناسی به تصویب برسانند؛ بنابراین سعی شد با جمع‌بندی کلی مسایل، بهترین تصمیم را برای کشور اتخاذ کنند.

بهترین اقدام برای اصلاح الگوی مصرف در قوه مجریه این است که دولت اصلاحات لازم را از خود آغاز کند. به عبارتی از بخش دولتی و از صنایع بالادستی همانند نفت، پتروشیمی، آب و برق باید شروع  و سعی کند سطح بازسازی خطوط را داشته باشد. باید دقت داشت بازسازی موجب می‌شود تا هزینه ها به نحو بسیار بالایی کاهش یابند.

اگر دولت این اقدام را از خود آغاز کند ما می‌توانیم به مردم بگوییم جامعه هم باید اصلاح را به عنوان یک اولویت مهم و ضروری مد نظر خود قرار دهد که به طور طبیعی باید همه دستگاه‌ها و مردم هم این موضوع را مد نظر قرار دهند.

مردم وقتی مشاهده کنند که دولت اصلاح الگوی مصرف را به عنوان یک اصل در دستور کار خود قرار داده به طور طبیعی اقدام به اصلاح الگوی مصرف می‌کنند. اما وقتی دستگاه‌های اجرایی و متولی امور نتوانند شبکه تولید و توزیع را اصلاح کنند نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم این موضوع (اصلاح الگوی مصرف) به صورت درست اجرایی شود.

تکلیف قوه مجریه و قضاییه  و مققنه با این تصمیم مقام معظم رهبری مشخص شده است. همه با هم باید در اجرایی شدن این منویات تلاش کنیم. منتهی نباید این موضوع چنین تعبیر شود که اعلام سال اصلاح الگوی مصرف به عنوان حمایت از قوه خاصی ابراز شود.

مجلس به طور طبیعی سعی می‌کند لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را در راستای اصلاح الگوی مصرف در یک فضای آرام و توام با کار کارشناسی اجرایی کند. بنابراین دولت باید با اصلاح زیر ساخت‌ها در بخش‌های مهمی همانند نفت و پتروشیمی با احداث پالایشگاه‌ها و بهینه کردن خطوط توزیع آب و برق و .... به سمت اجرایی کردن قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی گام بردارد.

حسن ونایی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet