پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/08/23 14:14:27
سرویس فرهنگی
موسوی لارگانی در یادداشتی مطرح کرد:

ضرورت حمایت از حقوق معنوی صنعت رسانه

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است صاحبان رسانه باید بر نقش مثبت رسانه‌ها و بهره‌گیری از قابلیت آنها در پیشرفت کشور و جامعه تلاش کرده و از نقش منفی و رفتار غیرحرفه‌ای و دور از انصاف به جد پرهیز کنند.
ضرورت حمایت از حقوق معنوی صنعت رسانه نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است صاحبان رسانه باید بر نقش مثبت رسانه‌ها و بهره‌گیری از قابلیت آنها در پیشرفت کشور و جامعه تلاش کرده و از نقش منفی و رفتار غیرحرفه‌ای و دور از انصاف به جد پرهیز کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611108910395508.jpg ضرورت,حمایت,از,حقوق,معنوی,صنعت,رسانه Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم شهرستان فلاورجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی به مناسبت به اتمام رسیدن موعد بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، با توجه به جایگاه و نقش رسانه ها در زندگی کنونی انسان ها و به خصوص رسانه های مطبوعاتی و چاپی همچون روزنامه ها و مجلات، یادداشتی در اختیار این خبرگزاری گذاشت که در ادامه می خوانید:

«نقش رسانه ها از بعد کارکرد را می توان در سه بخش اطلاع رسانی، آموزشی و سرگرمی - تفریحی تقسیم بندی کرد. روزنامه از نظر قدمت بعد از کتاب دومین صنعت بزرگ و رسانه جمعی جهان است و با بیش از سه قرن سابقه در جهان و در طول تاریخ با پیمودن مسیر تکاملی خود، نقش های اجتماعی و اقتصادی مهمی را ایفا کرده و نقش متعالی روزنامه ها بیش از هر رسانه دیگری دیدگاه های اجتماعی و سیاسی را تسهیل و در مقایسه با کارکردهای دیگر، رسانه ها بیشتر به دنبال تمرکز به روی انتقال اطلاعات و نقطه نظرات مربوط به موضوعات و رخدادهای روز و معاصر و منبع اطلاعاتی مخاطبان فرهیخته است.

مطبوعات مشابه بسیاری از موضوعات دیگر از نقش دوگانه مثبت و منفی برخوردار بوده و در بعد خبر رسانی، تحلیل مسائل و پیش بینی رویدادها و آگاهی بخشی به جامعه جایگاه مهم و اساسی دارد و عملکرد مطابق با ایدئولوژی اسلامی، اخلاقیات، هنجارها و عقلانیت رسانه می تواند نقش موثر و مثبتی در مسائل جاری جامعه و حل بحران های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایفا کند.

از نقش های مثبت مطبوعات فرهنگ سازی و ابزار توسعه درابعاد و زمینه های مختلف  کشور است. ایجاد همبستگی، ترویج روحیه تعاون و همگرائی، پرهیز از اسراف و تبذیر، صرفه جویی و نهادینه کردن کلیه شاخص های مثبت در بین آحاد جامعه جهت توسعه همه جانبه کشور و فرهنگ سازی از طریق رسانه ها امکان پذیر است و از ابزارهای مهم توسعه ای درجهان به شمار می روند و صاحبان رسانه باید بر نقش مثبت رسانه ها و بهره گیری از قابلیت آنها در پیشرفت کشور و جامعه تلاش کرده و از نقش منفی و رفتار غیرحرفه ای و دور از انصاف به جد پرهیز کنند چرا که در این صورت نتیجه معکوس و تخریب اعتقادات و عقاید را درپی خواهد داشت. از این رو بر رعایت اخلاق حرفه ای صاحبان رسانه مطبوعاتی و توجه به نقش مثبت رسانه ها در ایجاد همبستگی، اتحاد، انسجام، پرهیز از بدبینی، وفاداری مردم به دین و مذهب و نظام تاکید کرده و زمینه های بدبینی و تفرق در جامعه تقلیل یابد.

با توجه به تغییرات تکنولوژی و گرایش روزافزون مردم به رسانه های دیجیتالی، نقش دولت در حمایت از کلیه رسانه های مطبوعاتی بیش از پیش احساس می شود تا بتوانند خود را به تکنولوژی روز مجهز و باشرایط موجود تطبیق کنند و همچنین تصویب قوانین حمایت از حقوق معنوی این صنعت ضروری بوده و به منظور حمایت از صاحبان رسانه ها، تصویب قوانین و توجه به آن احساس می شود.

درپایان ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند کلیه اصحاب رسانه در تامین نیازهای اطلاعاتی مردم شریف ایران اسلامی و نقش سازنده آنان در پیشرفت و آبادانی کشور برای این عزیزان آرزوی توفیق روزافزون و سلامتی مسئلت می کنم.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet