خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/08/23 15:26:49
سرویس سیاسی
پورمختار:

مجلس نباید بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات اصرار کند/طرح عملکرد شورای نگهبان را محدود می کند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: اصرار دوباره نمایندگان بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلح نظام یک کار بیهوده است و تنها در این مسیر وقت پارلمان گرفته می شود.
مجلس نباید بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات اصرار کند/طرح عملکرد شورای نگهبان را محدود می کند عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: اصرار دوباره نمایندگان بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلح نظام یک کار بیهوده است و تنها در این مسیر وقت پارلمان گرفته می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/120524.jpg ,مجلس,نباید,بر,طرح,استفساریه,اصلاح,قانون,انتخابات,اصرار,کند/طرح,عملکرد,شورای,نگهبان,را,محدود,می,کند Icana

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به روند بررسی استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات در مجلس، گفت: من به شدت مخالف تصویب طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات هستم، زیرا این طرح در شرایط کنونی عملکرد و فعالیت شورای نگهبان را محدود می کند.

طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مغایر با سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات است

نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مغایر با سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات است، ادامه داد: با توجه به اینکه این سیاست ها از سوی مجمع تشخیص مصلح نظام تدوین و به تأیید رهبر معظم انقلاب می رسد، حال به فرض اینکه نمایندگان بر مصوبه قبلی خود اصرار کنند، طبیعتا اعضای مجمع باید با مفاد این مصوبه مخالفت کنند، زیرا این استفساریه مغایر با محورهای سیاست کلی ابلاغی رهبری است.

اصرار دوباره نمایندگان بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات اتلاف وقت پارلمان است

وی افزود: به نظر من اصرار دوباره نمایندگان بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلح نظام یک کار بیهوده است و تنها در این مسیر وقت پارلمان گرفته می شود.

پورمختار ادامه داد: به نظر من نمایندگان مجلس به جای اصرار بر مصوبه قبلی خود درباره طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات، باید نسبت به اصلاح این طرح اقدام کنند، تا طرح اصلاحی برای تأیید بار دیگر به شورای نگهبان ارسال شود.

لازم به ذکر است که طرح استفساریه مذکور بعد از تصویب در مجلس و ارسال به شورا با مخالفت اعضای شورا از حیث مغایرت مفاد آن یعنی محدود سازی بازه نظارت شورا به زمانی معین مغایر با اصل 99 قانون اساسی اعلام شد. شورای نگهبان بعد از بررسی این طرح در جلسه مورخ 17/6/1395 اینگونه اظهار می‌دارد: «محدود کردن حق اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی مغایر اصل 99 قانون اساسی‌ و نظریه تفسیری آن شناخته شد. همچنین استفساریه مذکور از این جهت که ظاهراً سلامت رأی را مفروغ‌عنه فرض نموده و مرجع تشخیص این امر را تعیین نکرده است، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet