هدر موبایل
1395/08/24 10:43:08
سرویس سیاسی
رحیمی:

نمایندگان بر استفساریه قانون انتخابات اصرارمی کنند/جایگاه قانونی برای ورود شورای نگهبان پس از تأیید انتخابات وجود ندارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: نمایندگان با تصویب طرح استفساریه تعیین کردند که حوزه نظارتی شورای نگهبان تا زمان تأیید انتخابات بوده و بعد از تأیید، دیگر برای ورود این شورا در حوزه رد صلاحیت ها و ابطال انتخابات در حوزه های انتخابیه جایگاه قانونی وجود ندارد.
نمایندگان بر استفساریه قانون انتخابات اصرارمی کنند/جایگاه قانونی برای ورود شورای نگهبان پس از تأیید انتخابات وجود ندارد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: نمایندگان با تصویب طرح استفساریه تعیین کردند که حوزه نظارتی شورای نگهبان تا زمان تأیید انتخابات بوده و بعد از تأیید، دیگر برای ورود این شورا در حوزه رد صلاحیت ها و ابطال انتخابات در حوزه های انتخابیه جایگاه قانونی وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100250779755.jpg نمایندگان,بر,استفساریه,قانون,انتخابات,اصرارمی,کنند/جایگاه,قانونی,برای,ورود,شورای,نگهبان,پس,از,تأیید,انتخابات,وجود,ندارد Icana

علیرضا رحیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به روند بررسی استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات در مجلس، گفت: طرح استفساریه در ماه گذشته با رأی خوب و مثبتی ازسوی نمایندگان به تصویب رسید و این میزان رأی نشان دهنده موضع مجلس نسبت به حوزه نظارت شورای نگهبان است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نمایندگان با تصویب طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات تعیین کردند که حوزه نظارتی شورای نگهبان تا زمان تأیید انتخابات بوده و بعد از تأیید، دیگر  برای ورود این شورا در حوزه رد صلاحیت ها و ابطال انتخابات در حوزه های انتخابیه وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: حال بعد از برگزاری انتخابات، اگر مدرک تخلفی از یک نماینده مطرح شد، آن مسئله باید در مجلس و در زمان بررسی اعتبارنامه های نمایندگان مورد بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بعد از تصویب طرح استفساریه، شورای نگهبان این طرح را مغایر با قانون اساسی دانست، حال پیش بینی ما این است که نمایندگان مجلس بر مصوبه قبلی خود اصرار خواهند کرد و این طرح برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

رحیمی با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره مغایرت طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات با سیاست های کلی انتخابات، گفت: به نظر من طرح تفسیری متضاد با سیاست های کلی انتخابات نمی آید، زیرا یکی از محورهای سیاست های کلی، التزام به قوانین انتخاباتی است.

لازم به ذکر است که طرح استفساریه مذکور بعد از تصویب در مجلس و ارسال به شورا با مخالفت اعضای شورا از حیث مغایرت مفاد آن یعنی محدود سازی بازه نظارت شورا به زمانی معین مغایر با اصل 99 قانون اساسی اعلام شد. شورای نگهبان بعد از بررسی این طرح در جلسه مورخ 17/6/1395 اینگونه اظهار می‌دارد: «محدود کردن حق اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی مغایر اصل 99 قانون اساسی‌ و نظریه تفسیری آن شناخته شد. همچنین استفساریه مذکور از این جهت که ظاهراً سلامت رأی را مفروغ‌عنه فرض نموده و مرجع تشخیص این امر را تعیین نکرده است، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet