خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/08/24 12:39:46
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس به مناسبت هفته‌کتاب مطرح کردند:

کتاب می‌خوانیم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مناسبت آغاز هفته کتاب امسال با شعار «ایران می‌خواند»، علت سرانه پایین مطالعه را در عواملی همچون مسائل اقتصادی، نبود بسترهای فرهنگی و ایراد در نظام آموزشی و تربیتی فعلی ارزیابی کردند.
کتاب می‌خوانیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مناسبت آغاز هفته کتاب امسال با شعار «ایران می‌خواند»، علت سرانه پایین مطالعه را در عواملی همچون مسائل اقتصادی، نبود بسترهای فرهنگی و ایراد در نظام آموزشی و تربیتی فعلی ارزیابی کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105753329301.jpg کتاب,می‌خوانیم Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- مریم ابوفاضلی؛  24  آبان ماه در تقویم ملی به عنوان روز کتاب، کتابدار و کتاب‌خوانی تعیین شده است. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب است و نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

ارزیابی شرایط و امکانات موجود فرهنگی مبین این است که کتاب به عنوان وسیله‌ای مطمئن و کارآمد در بسترسازی موجود فرهنگ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه، اولاً به توجه بیشتر مسئوولان فرهنگی و آموزشی کشور نیاز دارد، ثانیاً محتاج تلاشی همه‌جانبه فراگیر و ملی است.

از آنجا که تغییرات اساسی و بنیادین در هر جامعه، وابستگی کاملی به همۀ نهادهای فکری و فرهنگی آن جامعه دارد، و نیز به دلیل اهمیت کارآیی و شدت تأثیرگذاری‌ای که در مسائل فرهنگی مشهود است، می‌توان به این درک و دریافت رسید که رهبران خردمند و خواهان پیشرفت و اعتلاء، همواره باید نگران اوضاع فرهنگی خود باشند؛ چون هر تحول و جهش مطلوبی، در پرتو رشد فرهنگی حاصل می‌شود و به بار می‌نشیند.

روز کتاب و کتابخوانی فرصتی مناسب است تا ساعتی بیندیشیم چقدر از لحظات طلایی عمرمان را صرف خواندن کتاب می‌کنیم؟ چگونه و با چه ملاکی کتابی را برای خواندن بر می‌گزینیم؟ با چه روش‌هایی به مطالعه می‌پردازیم؟ و سرانجام آن که چقدر از خواندن هر کتابی بهره می‌گیریم یا هرکتاب تا چه اندازه در رشد و تعالی ما مؤثر می‌افتد؟ روز کتاب و کتابخوانی فرصتی است تا کتاب‌های تازه‌ای بشناسیم و قدری از حقایق هستی بچشیم. این فرصت را از دست ندهید.

کتاب وسیله‌ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند و به آیندگان منتقل می‌شود. کتاب محصول تجربه‏‌های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‌های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

امسال همانند سال‌های گذشته هر روز از روزهای هفته کتاب، با عنوانی خاص نامگذاری شده است. شعار هفته کتاب امسال که بیست و چهارمین دوره هفته کتاب است و از امروز 24 آبان ماه آغاز می‌شود، «ایران می‌خواند» انتخاب شده است.

بر اساس این گزارش، خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی علت پایین بودن سرانه مطالعه را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

مسئولان برای رشد کتابخوانی برنامه‌ریزی مناسبی ندارند/ روزی یک‌ساعت‌ونیم مطالعه دارم

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است ضعف برنامه‌ریزی مسئولین کشور باعث پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور شده است.

نصرالله پژمانفر 3406755/31/2016 6:22:42 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605102524164406_Thum.jpg
نصرالله پژمانفر

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه ضعف برنامه‌ریزی مسئولین کشور باعث پایین آمدن سرانه مطالعه کشور شده، گفت: مسئولان کشور برای مطالعه و کتابخوانی برنامه‌ریزی مناسبی ندارند و این عامل باعث شده تا کتابخوانی در جامعه کم شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: عدم حمایت و ارائه یارانه لازم در حوزه خرید کتاب، باعث شده مردم به صورت کمتری کتاب خریداری کرده و لذا کتاب از سبد کالای فرهنگی مردم بیرون رود؛ اما باید برای آن برنامه‌ریزی انجام شود.

وی در مورد راهکارهای آشتی مردم با کتاب و مطالعه گفت: کتاب باید تنوع لازم برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت مخاطبان را داشته باشد و از طرفی بایستی اسباب تشویقی در این حوزه فراهم شود.

پژمان‌فر خاطر نشان کرد: من هر روز حداقل یک ساعت و نیم را به کتابخوانی و مطالعه اختصاص می‌دهم که بخشی از آن مربوط به گزارش‌های ما (گزارش‌های کاری) است که باید حتماً داشته باشیم و بخش دیگر از آن که حداقل نیم ساعت تا 45 دقیقه است را به مطالعه کتاب‌های مورد علاقه خودم می‌پردازم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در حال حاضر کتابی با عنوان «کارنامه سیاه» را می‌خوانم که گزارشی در ارتباط با رفتار و جنایات آمریکا در دنیا است؛ این کتاب شاید ده، پانزده روز بیشتر نیست که وارد بازار شده است.

 نظام آموزشی و تربیتی فعلی، تنفر از کتاب را پیاده می‌کند/ کتاب خاطرات یکی از سیاسیون معاصر را مطالعه می‌کنم

عضو هیئت رئیسه مجلس معتقد است که رویکرد آموزشی آموزش و پرورش، شیوه‌ای است که نه تنها دانش‌آموز را عاشق کتاب بار نمی‌آورد بلکه او را از کتاب متنفر می‌کند.

محمدعلی وکیلی 3406758/3/2016 2:29:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608105399021117_Thum.jpgمحمدعلی وکیلی
محمدعلی وکیلی

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در ایران گفت: علت پایین بودنه سرانه مطالعه در کشور به نظام آموزشی و تربیتی آن برمی‌گردد که در آن، از رده مهد کودک به بالا به جای اینکه فرزندان به کتابخوانی تشویق شوند، حفظ کردن مطالب و کنکورمحوری مدنظر قرار گرفته و به گونه‌ای است که دانش‌آموز عاشق کتاب نمی‌شود بلکه به مرور تنفر از کتاب پیدا کرده و کتاب را مانع تفریح و اوقات فراغت خود به حساب می‌آورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: دومین دلیل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور به اقتصاد خانواده‌ها برمی‌گردد. هر چه سطح اقتصاد خانواده پایین‌تر باشد، خانواده‌ها از سرانه فرهنگی خود می‌زنند تا از سرانه خورد و خوراک مثل پفک! و ترجیح آنها این است که کتاب را از سرانه فرهنگی خود حذف کنند و در این معادله‌ها، همیشه کتاب قربانی است.

وی با بیان اینکه کتاب‌ها معمولاً جاذبه محتوایی و یا زیبایی شناختی را به اندازه کافی برای جذب و افزایش مخاطب ندارند، گفت: نوآوری در حوزه تألیف بسیار پایین است و به همین دلیل زایشی در حوزه کتابخوانی نداریم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی علت دیگر پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور را عرضه کتاب عنوان کرد و گفت: توزیع اقلام فرهنگی از جمله کتاب توزیع مناسبی نیست؛ کتاب در خانه و محلات عرضه نمی‌شود و خانواده‌ها برای دسترسی به کتاب مجبورند راه‌های طولانی بروند؛ با این شرایط از زندگی و فرصت‌های محدود و ترافیک‌های وحشتناک، شانس مطالعه را پایین می‌آید.

وکیلی راهکار آشتی با کتاب را ایجاد تحول در نظام آموزشی دانست و گفت: باید نظام آموزشی طوری عمل کند که کتاب خواندن منحصر به کتاب درسی نباشد و جزئی از تفریحات جوانان و نوجوانان به حساب بیاید؛ این انس و رفاقت با کتاب باید از ابتدا و در مقاطع مختلف از پیش دبستانی و دبستان و ... اتفاق بیافتد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: من به صورت میانگین روزی یک ساعت و نیم را به کتاب خواندن اختصاص می‌دهم و در حال حاضر مشغول مطالعه کتابی مربوط به خاطرات یکی از سیاسیون معاصر هستم./

 کتاب‌ها در اماکن دور از دسترس مردم حبس شده‌اند/ همیشه همراه خودم کتاب دارم

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از اینکه کتاب‌ها در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌هایی که مسیر مردم به آن نمی‌افتد، حبس شده‌اند، توضیح داد: محل فروش کتاب «دا» سوپر مارکت‌ها بود و همین امر باعث شد که مردم به آن اقبال نشان دهند.

احد آزادیخواه 3406755/24/2016 2:45:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605109861651513_Thum.jpgاحد آزادی‌خواه
احد آزادیخواه

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به مناسبت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» (24 آبان) به اهمیت مطالعه در کشور اشاره کرد و گفت: اگر به دنبال نهادینه شدن رشد سرانه کتابخوانی در کشور باشیم باید فرهنگ آن جاری و ساری شود؛ به عبارتی، علیرغم آنکه در تاریخ تمدن ایرانی-اسلامی توجه به مطالعه و کتابخوانی سرشار است، اما مسئولا ن و مدیران ذی‌ربط نتوانسته‌اند آن را به خوبی فرهنگ‌سازی و اجرا کنند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر کشور ایران به شکلی مورد هجوم فرهنگی قرار گرفته که فرزندان را ناخودآگاه به سمت و سویی مشغول می‌کند که آنها را از مطالعه مفید و کارهای پژوهشی دور نگه می‌دارد. دشمن این را می‌داند که اگر فکر ایرانی با مطالعه و پژوهش عجین شود، قطعاً رمزگشایی‌های خوبی مخصوصاً در علوم تجربی و انسانی ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم از بحران اقتصادی بیرون بیاییم باید از بستر مطالعه وارد شویم. کشوری که مطالعه مفیدش بالا برود و مردم آن اهل مطالعه و پژوهش باشند، نتیجه آن قطعا پول، اقتصاد و رونق می‌شود.

این نماینده مجلس گفت: اگر بتوان فرهنگ مطالعه را در کشور ساری و جاری کرد و نهادهای مرتبط دست به دست هم بدهند و خانواده‌ها را تشویق به مطالعه کنند، قطعاً تحول ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، انجمن اولیا و مربیان، ارتباط تنگاتنگ با مدرسه، معلمین و فرهنگیان دارد که از این موقعیت باید برای ارتقای مطالعه مفید استفاده شود.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک مرجع می‌تواند در خانواده‌ها از طریق فرزندان تحول فرهنگی ایجاد کند؛ مسابقه‌های کتابخوانی، سوالهای علمی و ... باعث می‌شود که فرزندان در منزل، پدر و مادر را به مطالعه وادار بکنند.

آزادی‌خواه در ادامه گفت: مساجد نیز به عنوان مرجعی در محلات و حواشی شهرها می‌توانند تحول آفرین باشد؛ فعال‌سازی کتابخانه‌های مساجد، مسابقه‌های کتابخوانی، معرفی کتاب سال و تازه‌های نشر می‌تواند در حوزه ارتقاء مطالعه مفید، موثر باشد که متاسفانه از آنها غافل هستیم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه قبل از نمایندگی زندگی توأم با مطالعه داشتم، گفت: در حال حاضر نیز همواره با کتاب زندگی می‌کنم و با توجه به اینکه مشغله‌های من به عنوان نماینده مردم بسیار زیاد است ولی زندگی‌ام همراه با مطالعه است. در سفر و پروازها نیز همراه خودم کتاب می‌برم که در مسیر پرواز مطالعه کنم. در محل کار نیز سعی می‌کنم همیشه در کنار خود کتاب داشته باشم.

وی افزود: معمولا فرصت‌های خاموش دو، سه دقیقه‌ای را بهترین فرصت برای مطالعه می‌‌دانم و خودم این کار را در زندگی شخصی انجام می‌دهم. حداقل روزی یک ساعت مطالعه دارم که در برخی روزها نیز به 4 ساعت هم برسد و در حال حاضر نیز مشغول مطالعه «مکاتب اخلاقی» تالیف استاد مصباح یزدی هستم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: کتاب باید وارد سبد مصرفی زندگی‌ها شود. وقتی کتاب «دا» وارد بازار شد، سوپر مارکت‌ها محل فروش این کتاب بودند و این باعث شد که این کتاب چندین بار تجدید چاپ شود. کتاب‌ها در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌هایی که مسیر مردم به آن نمی‌افتد، حبس شده‌اند و سی‌دی‌های بن‌تن و سی‌دی‌های مختلف دیگر وارداتی را در سوپر مارکت‌ها به فروش می‌رسند در حالیکه کاری که باید برای کتاب انجام شود، انجام نمی‌شود.

 انگیزه مطالعه در کشور پایین است/ مشغول مطالعه کتاب‌هایی در باب «مدارا» و «جهانی شدن» هستم

عبدالکریم حسین‌زاده با بیان اینکه ابزارها و روش‌های مختلفی برای آشتی مردم با کتاب وجود دارد، تصریح کرد: جهت دادن به جامعه برای قرار گرفتن در مسیر کتابخوانی، هم نیازمند فرهنگ‌سازی است و هم برنامه دستگاه‌های متولی.

عبدالکریم حسین زاده 3406758/9/2016 9:44:30 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608105938892093_Thum.jpgعبدالکریم حسین زاده
عبدالکریم حسین زاده

عبدالکریم حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه عوامل متعددی باعث پایین آمدن سرانه مطالعه کتاب می‌‌شود، گفت: بخشی از این امر مربوط به حوزه اقتصادی و قدرت خرید و توان سرمایه‌گذاری خانواده‌ها برای حوزه کتاب است؛ ضمن آنکه عدم سرمایه‌گذاری دقیق در حوزه فرهنگی و بسترسازی لازم و تدارک زیرساخت‌های این امر نیز به عنوان عوامل موثر باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی افزود: پایین بودن سطح انگیزه برای مطالعه نیز می‌تواند دلیلی برای این موضوع باشد و باید برخی عوامل انگیزشی در افراد برای مطالعه هدفمند، جهت‌دار و با پایه‌های تحقیقاتی و پژوهشی مشخص وجود داشته باشد چراکه این روزها به نوعی شاهد سرخوردگی از وضعیت تحصیلات عالی یا آکادمیک در جامعه نیز مشاهده می‌شود و همین امور نیز در پایین آمدن سرانه مطالعه کتاب دخیل است.

وی در ادامه با بیان اینکه ابزارها و روش‌های مختلفی برای آشتی مردم با کتاب وجود دارد، از تجربه کشورهای دیگر مثال زد و گفت: در برخی کشورها در سطح شهر، جعبه‌های شیشه‌ای در مکان‌های مرکزی و پرتردد تعبیه و بر روی آن نوشته شده که «من خواندم، تو هم بخوان»؛ در واقع افراد کتاب‌هایی را که خوانده‌اند، در آن قفسه‌ها می‌گذارند تا افراد دیگر هم بتوانند از آن استفاده کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در مورد رشد سرانه مطالعه در کشور ما نیز روش های مختلفی وجود دارد و باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و NGOها ورود جدی داشته باشند و بسترهای لازم را برای کتابخوانی به وجود بیاورند؛ چه از منظر حاکمیتی و دولتی و چه از منظر عمومی آن.

وی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته، کتابخانه‌های کشور به لحاظ حضور مردم و دانشجویان بسیار گرم بود، تصریح کرد: در حال حاضر کتابخانه‌های ما گرمی سابق و فضای قبل را ندارند لذا بازگرداندن این هویت به کتابخانه‌ها و جهت دادن به جامعه برای قرار گرفتن در مسیر کتابخوانی، هم نیازمند فرهنگ‌سازی در بین خود مردم است و هم حرکت دولت و برنامه محوربودن دستگاه‌های متولی برای این حوزه.

حسین‌زاده همچنین در مورد جایگاه کتابخوانی در زندگی خود، گفت: قطعا در روزهای تعطیل مطالعه دارم و در ایام کاری نیز سعی می‌کنم حتما شب‌ها مطالعه داشته باشم.

 وی افزود: شاید زمانی وقت می‌کردم در حوزه‌های مختلف فلسفی، جامعه‌شناسی یا مسائلی از این دست مطالعه داشته باشم اما مطالعات این روزهای من کاملا کاربردی شده و بیشتر به لحاظ نگاه کاربردی به موضوعات و مسائل، مطالعه کنم.

نایب رئیس فراکسیون امید گفت: اخیرا در باب مدارا کتابی مطالعه کردم که ناظر به آن بود که چطور می‌شود در جامعه چند فرهنگی به سطحی از تعامل بین فرهنگ‌های مختلف رسید؛ ضمن آنکه چند روز پیش کتابی در باب جهانی شدن هدیه گرفتم و قصد مطالعه آن را دارم.

 رسانه‌ها چیپس و پفک تبلیغ می‌کنند ولی کتاب، نه/ کتاب و کتابخانه‌ها در دسترس مردم نیست

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور گفت: فرهنگ‌سازی، به‌روز بودن، قابل دسترس بودن کتاب و تبلیغات مناسب می‌تواند سرانه مطالعه در کشور را بالا برد.

علیرضا سلیمی 3406756/26/2016 12:37:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105171135912_Thum.jpgعلیرضا سلیمی
علیرضا سلیمی

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور گفت: چند عامل می‌تواند سرانه مطالعه در کشور را بالا ببرد که اولین عامل فرهنگ‌سازی است؛ از طریق موارد متعدد می‌توان فرهنگ‌سازی کرد، به عنوان مثال در فیلم‌هایی که ساخته می‌شود بازیگران را مشغول مطالعه نشان دهند زیرا این که شخصیت‌های فیلم‌ها در نقش‌های خود به مطالعه بپردازند در ایجاد انگیزه مطالعه تاثیر می‌گذارد.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولان و شخصیت‌ها برای موفقیت افراد در بازی‌هایی مثل فوتبال، و فعالیت‌های ورزشی و ... پیام تبریک می‌دهند اما تاکنون برای تشویق خواندن کتاب و بالا رفتن سرانه مطالعه پیش نیامده که به عنوان مثال به فلان شخص در کشور تبریک گفته شود که امسال 50 جلد کتاب خوانده است.

وی با بیان این که در تولید کتاب مشکل داریم گفت: در بحث تولید کتاب به روز نیستیم و همین باعث شده که مطالعه در بحث کتاب و کتابخوانی کاهش پیدا کند. کتاب باید در دسترس مردم باشد در حالی که بسیاری از کتابخانه ها در دسترس نیستند و بسیاری از کتابخانه‌ها در این شب‌های بلند بسته هستند و مردم مجبورند به سمت دیگری غیر از مطالعه روی بیاورند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: گرانی کتاب در کشور ایران مسئله دیگری است که باعث پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور شده و بحث گرانی کتاب نسبت به میانگین درآمد عموم مردم مطرح است.

وی با بیان اینکه توزیع یارانه کتاب درست و عادلانه نیست تصریح کرد: یارانه‌های بخش فرهنگی به بیشتر افراد سیاسی داده می‌شود و به مردم نمی‌رسد؛ یارانه مطبوعات به افراد خاص داده می‌شود؛ یارانه‌های دیگر در بخش‌های فرهنگی نیز متاسفانه به همین صورت است؛ در حالیکه یارانه فرهنگی باید به عمومی مردم داده شود نه به افراد خاصی که به وسیله مطبوعات، ایده‌های حزب، جناح و امور خود را تبلیغ می‌کنند.

سلیمی با اشاره به این که تعداد کتاب فروشی‌ها در تهران بزرگ به اندازه کافی نیست، گفت: چه کسی از کتاب فروشان حمایت می‌کند؟ در برخی از شهرستان‌ها حتی یک کتابفروشی هم وجود ندارد، در مراکز استانها به ندرت کتابفروشی دیده می‌شود. وجود کم کتابفروشی‌ها در مشهد، قم، تهران و سایر مراکز استان‌ها در پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور تاثیر می‌گذارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تبلیغات رسانه‌ها در حوزه کتاب کم است افزود: رسانه‌های دیداری، شنیداری، نوشتاری و ... چیپس و پفک، لباس، اتومبیل و ... را تبلیغ می‌کنند اما تاکنون به چه اندازه کتاب را تبلیغ کرده اند؟ تبلیغات بر بالا رفتن سرانه مطالعه در کشور اثر می‌گذارد و نگاه به پایین بودن سرانه کتاب یک بعدی نیست؛ نمی‌توان فقط به مردم گفت کتاب بخوانید، باید زمینه کتابخوانی را نیز فراهم کرد./    
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet