هدر موبایل
1395/08/25 13:04:43
سرویس اقتصادی
نمایندگان مردم در گفت‌وگو با خانه ملت:

محصولات تراریخته؛از شایعات رسانه‌ای تا هشدارهای علمی/ سلامت مردم با محصولات تراریخته تضمین شده نیست

نمایندگان مردم در مجلس معتقدند:منع تولید، واردات و مصرف محصولات تراریخته برای حفظ سلامت مردم ضروری است.
محصولات تراریخته؛از شایعات رسانه‌ای تا هشدارهای علمی/ سلامت مردم با محصولات تراریخته تضمین شده نیست نمایندگان مردم در مجلس معتقدند:منع تولید، واردات و مصرف محصولات تراریخته برای حفظ سلامت مردم ضروری است. https://cdn.icana.ir/d/019/201611109967622423.jpg محصولات,تراریخته؛از,شایعات,رسانه‌ای,تا,هشدارهای,علمی/,سلامت,مردم,با,محصولات,تراریخته,تضمین,شده,نیست Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی: استفاده از محصولات تراریخته یا به عبارتی محصولاتی که دستکاری ژنتیکی شده اند در طی ماه های اخیر بحث داغ رسانه ها و مردم بوده  اما با توجه به برخی گمانه زنی ها در خصوص مزایای احتمالی آن هنوز مردم در شک خوب بودن یا بد بودن مصرف این محصولات قرار دارند.

اظهارنظرهای بسیاری مبنی بر بیماری زا بودن محصولات تراریخته از سوی کارشناسان امر مطرح شده که به شدت افکار عمومی جامعه را دچار نگرانی کرده است.

متاسفانه با وجود هشدارهای بسیار و همچنین بررسی های صورت گرفته از سوی کشورهای مختلف دنیا درباره اثرات، پیامدها و عوارض تولید و مصرف محصولات تراریخته روی انسان و محیط زیست هنوز توقف تولید،واردات و مصرف آن در ایران صورت نگرفته درحالی که طی دو دهه اخیر شواهد و مطالعات در حوزه اثرات منفی محصولات تراریخته بر محیط زیست و سلامت انسان، منجر به تصمیم 21 دولت در جهان بر ممنوعیت کاشت واستفاده از این محصولات شده است.

حال با وجود تمام این مسائل سوال ایناست که چرا باید محصولات تراریخته از کشورهای اروپایی که کشت و تولید این محصولات در کشور خود را ممنوع کرده‌اند، وارد ایران شود؟

خبرگزاری خانه ملت در گفت وگو با برخی نمایندگان به اثرات سوء محصولات تراریخته پرداخته که در ذیل می خوانید:

علی وقف چی 3406757/3/2016 9:20:36 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607107181429695_Thum.jpgعلی وقف چی
علی وقف چی

 

وقف چی: مردم باید درباره محصولات تراریخته واقعیت ها را بدانند/تولید محصولات تراریخته تنها برای امور تحقیقاتی مجاز است

علی وقف چی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه سلامت محصولات تراریخته هنوز به اثبات نرسیده است،گفت: در خصوص محصولات تراریخته تفسیر به منافع شخصی،گروهی یا کاری نباید شود.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه واقعیت ها در خصوص محصولات تراریخته باید به اطلاع مردم برسد، افزود: ارزیابی خطر در خصوص محصولات تراریخته در حال انجام است.

وی با اشاره به سابقه تولید محصولات تراریخته در سال های اخیر، تصریح کرد: محصولات تراریخته 20 سال است که در کشورهای مختلف تولید می شود اما در حال حاضر با توجه به نمودار شدن تبعات بسیار این نوع محصولات بیش از 38 کشوری که پیشگام تولید محصولات تراریخته بودند امروز به این نتیجه رسیده اند که تولید این نوع محصولات را متوقف کنند.

واردات محصولات تراریخته به صلاح مردم نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه واردات محصولات تراریخته به صلاح کشور و مردم نیست، گفت: ارزیابی ریسک در خصوص محصولات تراریخته باید با جدیت بیشتر در دستور کار مسئولان امر قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه انجام تحقیقات در خصوص سلامت یا عدم سلامت محصولات تراریخته باید تا حصول نتیجه نهایی ادامه داشته باشد، افزود:بهترین محصولات برای مصرف ،محصولات ارگانیک بوده و با توجه به ظرفیت های بسیار کشور امید است تولید محصولات غیرتراریخته در دستور کار قرار بگیرد.

وقف چی ادامه داد: تولید محصولات تراریخته در کشور تا زمانی که با قطعیت در خصوص سلامت آن ها اظهار نظر نشود تنها برای امر تحقیقاتی مجازاست.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما در حال حاضر هیچ گونه شناسنامه یا نشانی در خصوص محصولات تراریخته وجود ندارد، گفت: در کشورهای اروپایی محصولات تراریخته دارای نشان بوده و مردم از آن اطلاع دارند در حالی که در کشور ما این مهم به چشم نمی خورد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مردم باید با عدم مصرف محصولات تراریخته سلامت خود را حفظ کنند.

 

علی بختیاری 3406756/21/2016 3:56:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102494316089_Thum.jpg
علی بختیاری

 

بختیاری:محصولات تراریخته در مرحله بیم و امید/بی ضرر بودن محصولات تراریخته برای کسی اثبات نشده است

علی بختیاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه بی ضرر بودن محصولات تراریخته برای کسی اثبات نشده است، گفت: متاسفانه تاکنون واردات و مصرف این نوع محصولات بر اساس خوداظهاری برخی افراد در خصوص بی ضرر بودن این نوع محصولات صورت گرفته است.

نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نظر کمیسیون کشاورزی مجلس بر عدم مصرف محصولات تراریخته و ممنوعیت واردات آن است، افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس تاکنون بارها در خصوص این محصولات و سلامت یا عدم سلامت آن ها جلساتی را با مسئولان مربوطه برگزار کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید تحقیقات لازم در خصوص محصولات تراریخته انجام شود، تصریح کرد: نمی توان با حدس و گمال سلامت مردم را به خطر انداخت.

مردم در بیم و امید سلامت یا عدم سلامت محصولات تراریخته هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مردم در بیم و امید سلامت یا عدم سلامت محصولات تراریخته هستند، گفت: دستگاه های مسئول باید هرچه سریع تر واقعیت ها در خصوص این نوع محصولات را به اطلاع مردم برسانند.

وی ادامه داد: کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به محصولات تراریخته و تبعات احتمالی آن حساس بوده و بررسی های خود را تا حصول نتیجه ادامه خواهد داد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، دعوت از مسئولان و کارشناسان امر برای بررسی کارشناسانه سلامت محصولات تراریخته در این کمیسیون ادامه خواهد داشت.

عبدالله حاتمیان 34067511/9/2016 2:26:48 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611105873033974_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
عبدالله حاتمیان

 

حاتمیان: واردات و مصرف محصولات تراریخته ممنوع / بسیاری از محصولات وارداتی تراریخته است

عبدالله حاتمیان درگفت وگو باخبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با تاکید براینکه محصولات تراریخته تغییر ژنتیک یافته و از این رو برای مصرف مناسب نیستند،گفت:این انجام کارهای تحقیقاتی بر روی محصولات تراریخته مجاز بوده ولی مصرف آن ممنوع است.

نماینده مردم درگز درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه محصولات تراریخته با دستکاری های ژنتیکی تولید می شوند، افزود: در کشورهای پیشرفته فروش این نوع محصولات با برچسب های مشخص بوده و مردم از تراریخته بودن آن اطلاع دارند.

محصولات تراریخته وارداتی هیچ نشانی ندارند

وی ادامه داد:متاسفانه درکشور ما محصولات تراریخته وارداتی هیچ نشانی ندارند و مردم بدون اطلاع از آن به مصرف می پردازند.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با اشاره به ممنوعیت واردات و مصرف محصولات تراریخته ، تصریح کرد: هیچ جای دنیا به طور قاطع در مورد صحت و سلامت محصولات تراریخته صحبت نشده است.

محصولات تراریخته در کشورهای پیشرفته برای مصرف کشورهای توسعه نیافته تولید می شود

وی با بیان اینکه محصولات تراریخته درکشورهای پیشرفته برای مصرف کشورهای توسعه نیافته تولید می شود،افزود:این نوع محصولات در کشورهای پیشرفته ممنوعیت مصرف دارند.

حاتمیان با تاکید براینکه تاثیر استفاده از محصولات تراریخته در بدن انسان ها در کوتاه مدت مشخص نخواهد بود،تصریح کرد: این محصولات در آینده سلامت انسان ها را تحت شعاع قرار خواهند داد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه تشدید نظارت ها برمحصولات و کالاهای وارداتی برای حفظ سلامت مردم ضروری است،گفت:بسیاری از محصولات وارداتی مشکوک به تراریخته بودن هستند.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی،یادآورشد:واردات محصولات باید با شناسایی واحد تولیدی در خارج از کشور باشد تا از تراریخته نبودن آن اطمینان حاصل کنیم.

محمدحسین قربانی 34067511/8/2016 7:22:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611109465902654_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
محمدحسین قربانی

 

قربانی:محصولات تراریخته زنگ خطری برای تولید محصولات کشاورزی است

محمدحسین قربانی درگفت وگو باخبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره  وضعیت  تولید محصولات تراریخته،گفت: ما  بحثی در زمینه محصولات  تراریخته با دستگاه های ذی ربط  ازجمله محیط زیست و  وزارت کشاورزی دنبال کردیم،بنابراین در تلاش هستیم با جمع آوری اطلاعات جامع وکامل در زمینه محصولات تراریخته،وضعیت و چگونگی این محصولات را  برای افکارعمومی اطلاع رسانی کنیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محصولات تراریخته می تواند زنگ خطری برای تولید محصولات  کشاورزی تلقی شود،ادامه داد:وزارت جهاد کشاورزی استراتژی مشخصی برای تولید محصولات ارگانیک ندارد و این درحالی است که امروزه  در برخی از کشورها  همچون آمریکا سه الی 4 دهه است که برخی از کودهای شیمیایی و بسیاری از سمومی که ما امروزه درکشور استفاده می کنیم،منسوخ شده است.

محصولات تراریخته پیامد بسیار بدی در تغییرات سیستم ژنتیکی محصولات درپی دارد

وی،ادامه داد:صنعت کشاورزی نباید از برخی ازسموم و کودهای شیمیایی استفاده کنند؛بنابراین در قانون برنامه  پنجم  توسعه،دو وزارتخانه کشاورزی و بهداشت و درمان را موظف کردیم که در تولید محصولات کشاورزی به سمت مبارزه بیولوژیکی حرکت کنیم.

عضوکمیسیون بهداشت ودرمان  مجلس،یادآورشد:امروزه  بحث ورود محصولات تراریخته به کشور می تواند آسیب جدی  به محصولات   ما وارد کند و حتی می تواند آلودگی بسیاری از محصولات ما را درپی داشته باشد و این درحالی است که محصولات تراریخته می تواند پیامد بسیار بدی در تغییرات سیستم ژنتیکی در بسیاری از  محصولات را  داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet