ایام محرم 1398
1395/08/28 08:56:51
سرویس اجتماعی
نمایندگان در گفت وگو با خانه ملت؛

مقابله با توزیع مواد مخدر در زندان‌ها نیازمند امکانات پیشرفته/ مجلس منابع سازمان زندان‌ها را افزایش دهد

نمایندگان مجلس با تاکید بر افزایش اعتبارات و منابع مورد نیاز سازمان زندان ها تاکید کردند که با امکانات فعلی این سازمان نمی توان در مقابله با توزیع مواد مخدر در زندان موفق عمل کرد.
مقابله با توزیع مواد مخدر در زندان‌ها نیازمند امکانات پیشرفته/ مجلس منابع سازمان زندان‌ها را افزایش دهد نمایندگان مجلس با تاکید بر افزایش اعتبارات و منابع مورد نیاز سازمان زندان ها تاکید کردند که با امکانات فعلی این سازمان نمی توان در مقابله با توزیع مواد مخدر در زندان موفق عمل کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105612892982.jpg مقابله,با,توزیع,مواد,مخدر,در,زندان‌ها,نیازمند,امکانات,پیشرفته/,مجلس,منابع,سازمان,زندان‌ها,را,افزایش,دهد Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی؛ مبارزه با ورود، تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر اگرچه یکی از سیاست های کلان مسئولان کشور بوده اما شواهد حاکی از آن است که در این زمینه چندان موفقیتی حاصل نشده به طوریکه هم اکنون نه تنها شاهد عرضه آن در نقاط مختلف هستیم بلکه طبق گفته وزیر دادگستری متخلفان پا را فراتر گذاشته و زمینه ورود مواد مخدر را با ترفندهایی به زندان ها فراهم کرده اند. 

این معضل در حال حاضر گریبان سازمان زندان ها و مسئولان قضایی را گرفته وطبق برخی موارد مطرح شده متهمان با استفاده از ترفندهایی مواد مخدر را از بیرون به داخل زندان برده و میان زندانیان توزیع می کنند، هرچند که به عقیده وزیردادگستری با  این موضوع در مقایسه با سالیان گذشته به طور جدی برخورد شده و توزیع مواد مخدر درزندان ها کاهش چشمگیری داشته است؛ اما نمایندگان مجلس بر این باروند تا زمانی که امکانات و منابع مورد نیاز سازمان زندان ها درجهت جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندان ها در اختیار این سازمان قرار نگیرد نمی توان با این موضوع برخورد جدی داشت.

نمایندگان مجلس معتقدند مقابله با ورود مواد مخدر به زندان ها نیازمند استفاده از امکانات پیشرفته الکترونیکی است که درحال حاضردر اختیارسازمان زندان ها قرار ندارد، نمایندگان تاکید می کنند که تاکنون اقدامات مقابله ای و برخوردهای بازدارنده بسیاری دراین خصوص صورت گرفته اما این اقدامات باید در سطح وسیع تری صورت گیرد.

  ازسوی دیگر طبق گفته نمایندگان درخانه ملت سازمان زندان ها باید برای جلوگیری از ورود مواد مخدربه زندان ها از روش‌های نو و تجربیات کشورهای پیشرفته نیز استفاده کند.

 

ردیابی مواد مخدر در زندان‌ها بسیار سخت است

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم در گفت وگو با  خانه ملت، با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر با استفاده از رویکرد  مقابله‌ای از طریق برخوردهای انتظامی و امنیتی صورت می‌گیرد، گفت: گرچه در حوزه مبارزه با مواد مخدر توفیقات قابل قبولی حاصل شده اما با اینکه ریشه گرایش به موادمخدر اجتماعی و فرهنگی است متاسفانه کمتر شاهد فعالیت دستگاه های مسئول از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر یا وزارت بهداشت  و درمان در این حوزه هستیم.

محمد علی پورمختار 3406757/5/2016 11:12:04 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607107713098517_Thum.jpgمحمد علی پورمختار
محمد علی پورمختار

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، افزود: تا زمانی که اقدامات خوبی در حوزه اطلاع رسانی به خانواده ها از میزان اثرات مخرب مواد مخدر صورت نگیرد و اقناع ایجاد نشود طبیعی است که توفیق چندانی در حوزه مبارزه با مواد مخدر حاصل نشود.

وی با بیان اینکه دستگاه‌هایی مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه‌های کاهش گرایش به استفاده از مواد مخدر و در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی عملکرد مطلوبی نداشتند، درباره عملکرد مجلس، افزود: اصل مسئولیت مجلس قانونگذاری و نظارت بر اجرای صحیح قوانین است هرچند که متاسفانه در ادوار گذشته مجلس کمیسیون های مربوطه کمتر به بحث مبارزه با مواد مخدر پرداخته‌اند.

پورمختار با انتقاد از اینکه طی دوره های گذشته مجلس کمیسیون های تخصصی فعالیت و نقش کمتری در حوزه مبارزه با مواد مخدر ایفا کردند، تصریح کرد: اما به طورحتم در کمیسیون های تخصصی مانند اجتماعی، قضایی و حقوقی ، بهداشت و درمان و فرهنگی این دوره از مجلس برای بحث چگونگی مبارزه با مواد مخدر باید زمان بیشتری اختصاص پیدا کند؛ بنابراین نمایندگان در این کمیسیون ها می توانند موارد را مورد پیگیری قرارداده و از مسئولان ذی ربط سوالات خود را در حوزه مواد مخدر مطرح کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید براینکه مبارزه با مواد مخدر جزو مطالبات مردمی است، گفت: مردم از مجلس و دولت انتظار دارند که به بحث مبارزه با مواد مخدر ورود جدی داشته باشند، بنابراین امیدواریم که در یک اقدام مشترک در بحث مبارزه با مواد مخدر ساماندهی قابل قبولی صورت گیرد.

پورمختار درخصوص وجود مواد مخدر در زندان ها، افزود: این موضوع تنها مختص به زندان های کشور ما نیست و در همه دنیا دیده می شود، طی رفت و آمدهایی به خارج از زندان، زندانیان برای وارد کردن مواد مخدر از روشی به اسم "انبار مواد مخدر در داخل معده" استفاده می‌کنند، بنابراین برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به داخل زندان ها باید از تجهیزات قوی و به روز برای تشخیص استفاده کرد؛ هرچند که ردیابی وجود مواد مخدر در زندان ها بسیار سخت است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نصب دوربین و کنترل دقیق زندان ها برای جلوگیری از ورود مواد مخدر، تصریح کرد: کارکنان زندان‌ها نیز در حال حاضر برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندان ها کنترل شدید می شوند، به طوری که تا کنون مواردی در خصوص ورود مواد مخدر به زندان کشف و با خاطیان برخورد شده است، اما در عین حال برای برخوردهای قاطعانه تر و جدی تر باید از تجهیزات پیشرفته تر استفاده کرد که در حال حاضر وجود ندارد.

 

تاکید براستفاده از ابزار پیشرفته برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندان‌ها

همچنین فرهاد تجری نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس دهم درخصوص توزیع مواد مخدر در زندان‌ها به خانه ملت، گفت: برای جلوگیری از ورود و توزیع مواد مخدر در زندان ها و مقابله با هرگونه جرم اگر از هر ابزاری استفاده شود، مجرمان با استفاده ازابزار و فنآوری های جدید بزه و جرائمی را به میدان می آوردند؛ بنابراین با توجه به سودآوری بالا و محدودیت ها افرادی هستند که با اعمال مجرمانه، ریسک و خطر انجام جرم را می پذیرند.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه زندان‌ها محدودیت ها و حفاظت‌های شدیدی وجود دارد، افزود: برخی متهمان و مجرمان وابستگی شدیدی به مواد مخدر دارند و این وابستگی باعث می شود که انگیزه کافی برای سرمایه گذاری در حوزه مواد مخدر حتی برای مجرمان دیگر را نیز فراهم کنند، بنابراین با استفاده از امکانات و ابزار روز درصدد هستند که به مقاصد و اهداف خود مبنی بر نفوذ مواد مخدر به زندان ها دست پیداکنند.

فرهاد تجری 3406756/25/2016 12:06:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107554049413_Thum.jpg
فرهاد تجری

وی با بیان اینکه نظارت ها درجهت جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندان ها به اندازه کافی وجود دارد، تصریح کرد: اما برای حفاظت بهتر و بیشتر باید از ابزارهای پیشرفته تری استفاده کرد که هیچ ذهنی به سمت و سوی استفاده از این شیوه‌ها سوق پیدا نکند، به عنوان مثال فرد مجرم درخارج از زندان پیراهن خود را درداخل مواد مخدر برده و پس ازخشک شدن این پیراهن را به داخل زندان می  برد، دراین شرایط چطور می توان متوجه وجود مواد مخدر در این پیراهن شد؛ بنابراین برای جلوگیری ازورود و توزیع مواد مخدردرزندان ها دربرخی بخش ها نیاز به ابزار پیشرفته الکترونیکی و مجهز وجود دارد.

تجری با تاکید بر اینکه  سازمان زندان ها باید با توجه به نوآوری های مجرمان از روش ها و ابزارهای پیشرفته برای مقابله با این مشکل استفاده کند، گفت: به طورحتم سازمان زندان ها برای استفاده از ابزارهای پیشرفته نیازمند حمایت‌های مالی است، بنابراین با امکانات یدی، بصری و بدیهی امکان کشف مواردی نظیر ورود مواد مخدر در زندان ها نیست؛ از این رو به طورحتم رصدها و نظارت های کنترلی و به روز باید انجام شود که با توجه به منابع مالی سازمان زندان ها مشکلاتی دراین حوزه وجود دارد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه در تمامی جوامع سیستم تعقیب و گریز پلیس پس ازارتکاب جرم کارایی پیدا می کند، افزود: درحال حاضر ممکن است یک زندان از هرجهت به علوم و فنون روز و پیشرفته کشف جرم مجهزباشد اما تمامی زندان ها را نمی توان با بودجه  و منابع محدودی که وجود دارد  پوشش داد.

نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برخی زندان‌ها حتی یک مجرم هم امکان دسترسی به مواد مخدر ندارد، تصریح کرد: نظارت ها کامل و کنترل ها کافی و ابزارهای پیشرفته نیز وجود دارد، اما دربرخی بخش ها شرایط متفاوت بوده و درحال حاضر اگر کنترل سازمان زندان‌ها با همین بضاعت محدود نبود به طورحتم این حجم از کشفیات حاصل نمی شد بنابراین کنترل بر زندان ها خوب اما کافی نیست.

 

ورود و توزیع مواد مخدر در زندان ها نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته است

این درحالی است که مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در گفت وگو با خانه ملت، درخصوص توزیع مواد مخدر در زندان ها، گفت: متاسفانه درشرایطی که مواد مخدر درجامعه وجود دارد، شاهدیم که متاثر از یکسری راه‌ها، این مواد به داخل زندان ها و مراکز حفاظت شده نیز راه پیدا می‌کند.

وزیردادگستری با اشاره به اینکه تلاش های جدی از سوی مسئولان برای مقابله با ورود مواد مخدر به زندان ها صورت گرفته است، افزود: اما این موضوع واقعیتی است که متاسفانه وجود دارد، البته امکانات لازم از سوی سازمان زندان ها در زندان ها برای جلوگیری از این موضوع وجود دارد اما هوش خلافکاران و مجرمان دربرخی شرایط بسیار زیاد است.

مصطفی پورمحمدی مصطفی پورمحمدی3406758/7/2013 5:32:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/42938_Thum.jpg
مصطفی پورمحمدی

وی با تاکید براینکه از زندان ها برای جلوگیری از ورود مواد مخدر و توزیع آن حفاظت های خوبی صورت می گیرد، تصریح کرد: خلافکاران و مجرمان از هوش های شیطانی جدی برخوردارهستند و این موضوع تاکنون آسیب‌ها و گرفتاری‌های بسیاری را به وجود آورده است.

 پورمحمدی با بیان اینکه ورود و توزیع مواد مخدر در زندان ها نسبت به گذشته کاهش بسیاری داشته است، تصریح کرد:  متاسفانه این مشکل هنوزهم وجود دارد که برای مقابله با آن باید به مباحثی مانند بودجه و امکانات توجه اساسی داشت، البته سازمان زندان ها گرفتاری های زیادی دارد و به طورحتم بودجه مشکل اصلی و جدی این سازمان  است.

وزیردادگستری با اشاره به اینکه دولت و مجلس به دنبال حمایت های جدی از سازمان زندان ها هستند، گفت: اما واقعیت آن است که کمبودها در سازمان زندان ها همچنان جدی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet