هدر موبایل
1395/08/30 09:44:52
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

اربعین؛ موسم حج حسینی

نمایندگان مجلس با اشاره به حضور میلیونی زائران در راهپیمایی اربعین حسینی مطرح کردند: ‌نفس تجمع مسلمان‌ها، اعلام عمومی اتحاد آنها به دنیاست‌‌ که به جرأت می‌توان گفت در هیچ جای دیگری نمی‌توان نظیر آن را دید.
اربعین؛ موسم حج حسینی نمایندگان مجلس با اشاره به حضور میلیونی زائران در راهپیمایی اربعین حسینی مطرح کردند: ‌نفس تجمع مسلمان‌ها، اعلام عمومی اتحاد آنها به دنیاست‌‌ که به جرأت می‌توان گفت در هیچ جای دیگری نمی‌توان نظیر آن را دید. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107559985738.jpg اربعین؛,موسم,حج,حسینی Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- مریم ابوفاضلی؛  راهپیمایی اربعین چندسالی است که به طور چشمگیر گسترش یافته است. در این راهپیمایی زائرین ایرانی معمولاً از نجف تا کربلا را پیاده طی می‌کنند اما برخی از هیئات مسیر بغداد تا کربلا را طی می‌کنند. این درحالی است که تمامی ورودی‌های شهر کربلا میزبان زائرین اربعین حسینی است.

طبق گفته زائرینی که بارها در راهپیمایی عظیم کربلا شرکت داشتند، امنیت بین نجف تا کربلا بسیار خوب است و در سنوات گذشته در این مسیر انفجار یا خرابکاری اتفاق نیافتاده است هرچند که در مسیر بغداد-کربلا موردهایی از نقض امنیت وجود داشته است. اما مسیر پیاده روی نجف تا کربلا جزء امن‌ترین مسیرهای منتهی به کربلاست.

زیارت امام حسین(ع) با خستگی پیاده‌روی گویی مزه‌ای دوچندان دارد و اینجاست که پا و دل با هم ارتباط پیدا می‌کنند. در طول مسیر هنگامی که پاها خسته یا حتی در مواردی جراحتی کوچک پیدا می‌کند کافی است برای آماده شدن دل، کمی مرغ دل را پرواز دهی و به وضوح کاروانی را خواهی دید که از کربلا به سوی شام به اسیری می‌روند و وقتی نگاهت را به طرفین بر می‌گردانی و می‌بینی اینچنین با عزت در حال راه رفتنی و اینچنین از تو پذیرایی می‌شود مطمئناً با خود می‌گویی این کجا و آن کجا؟

با توجه به در برگیری راهپیمایی اربعین مسئولان کشور برای تسهیل شدن سفر به عتبات عالیات و زیارت حرم اباعبدالله تلاشهای فراوانی کردند.

چندی پیش دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتای عراقی خود سلیم‌الجبوری گفته بود: نخست وزیر عراق حیدرالعبادی پیشنهاد لغو روادید میان ایران و عراق را داشتند، که "طرف ایرانی این آمادگی را دارد." و از احتمال حذف ویزا در آستانۀ پیاده روی اربعین حسینی خبر داده بود.

رئیس جمهور نیز در 31شهریور امسال با اشاره به ایام اربعین حسینی، از میزبانی بزرگ عراق در این ایام از زائرین حسینی قدردانی کرد و گفت: امیدوارم در آینده نزدیک دو طرف با لغو ویزا بتوانند رفت و آمد مردم خود را برای زیارت هموارتر کنند.

نخست وزیر عراق نیز از برنامه‌ریزی برای تسهیل شرایط برای زایران عتبات عالیات خبر داد و گفت: به دنبال تسهیل امور و رسیدن به مرحله لغو ویزا در این زمینه هستیم.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس نیز جمعه 28 آبان در دیدار با نایب رییس مجلس عراق با اشاره به برگزاری راهپیمایی در اربعین و حجم قابل توجه درخواست‌های زوار ایرانی برای زیارت عتبات مقدسه عراق و زوار عراقی برای زیارت اماکن مذهبی ایران گفت: شایسته است همانگونه که نخست وزیر عراق چندی پیش پیشنهاد لغو روادید میان دو کشور را ارائه نمود، روند اجرایی لغو روادید میان دو کشور سریعتر بررسی کرده و اجرایی شود.وزیر کشور روز گذشته شنبه 29 آبان ماه در بازدید هوائی از مرز مهران؛ وضعیت بازگشت به مرکز استان از مرز مهران را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و در پایان این بازدید هوایی، به بازدید میدانی از مرز و پایانه مرزی مهران پرداخت.

بر اساس این گزارش، خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگویی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظر آنها را در مورد این راهپیمایی معنوی و عظیم جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

عظمت حضور مردم در راهپیمایی اربعین

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است: شکوه و عظمت راهپیمایی اربعین به صورتی است که به جرأت می‌توان گفت در هیچ جای دیگری نمی‌توان چنین راهپیمایی را دید که مردم از چند ملیت و با هر قشر و هر توانی، با عشق و علاقه به این سمت و سو بیایند.

صادق طباطبایی نژاد 3406756/26/2016 1:43:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109966996281_Thum.jpgسیدصادق طباطبایی نژاد
 صادق طباطبایی نژاد

حجت الاسلام سید صادق طباطبایی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به شور و عظمت راهپیمایی اربعین گفت: چند سالی است که راهپیمایی اربعین شکل جدیدی به خود گرفته و شاید بتوان گفت بیش از 20 ملیت از ملت‌های مختلف در این راهپیمایی شرکت می‌کنند که به نوعی تظاهرات دسته جمعی بر علیه دشمنان اسلام بوده و تفکر ناب اسلام را به جهانیان معرفی می‌کند.

 نماینده مردم اردستان در مجلس‌ شورای اسلامی افزود: در چند سال اخیر با تدبیری که از طرف مرجعیت و کشور ایران و عراق و کشورهای مجاور انجام شده این حرکت عظیم به سمت و سوی زیبایی پیش می رود و شکوه و عظمت این راهپیمایی به صورتی است که به جرأت می توان گفت که در هیچ جای دیگری نمی توان چنین راهپیمایی را دید که مردم از چند ملیت و با هر قشر و هر توانی، با عشق و علاقه به این سمت و سو بیایند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس دهم با بیان اینکه در موسم حج نیز حضور مردم به این شکل و اندازه دیده نمی شود گفت: افراد ضعیف و مستضعف، قوی و فرهیخته و از همه قشری در این راهپیمایی شرکت می‌کنند و همه سیاست‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و مدیریت‌ها را شکل حضور مردم مدیریت می‌کند و توان مضاعفی به تفکر اسلام ناب و شیعه اهل بیت عصمت و طهارت می دهد؛ همچنین توان مضاعف قدرت در موضوعات مختلف را به تفکر شیعه داده و هراسی را در دل دشمنان، داعشی‌ها، تکفیری‌ها و سَلَفی‌ها می‌اندازد و یک قدرت‌نمایی جدی است.

طباطبایی نژاد تصریح کرد: غیر از بحث زیارت و اینکه اربعین حسینی یکی از علائم مومنین در روایات اهل بیت شمرده شده، و غیر از همه آن مسائل شرعی، دینی و مذهبی که خود آن جای بحث دارد، این راهپیمایی یک توان مضاعف به تفکر ناب اسلام و منتظران حقیقی امام زمان (عج) می‌دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: در راهپیمایی‌ اربعین شیعیان برای ابراز عشق به امام حسین(ع) و در صف و حرکت امام حسین قرار گرفتند، همان عبارتی که در زیارت عاشورا می خوانیم "یا لیتنا کنا معکم" و اینجا همانجاست که گفته میشود " ای کاش ما در بین شما و در جمع شما بوده‌ایم." اینجا یکی از همان جمع‌هایی است که انسان می‌تواند خود را در آن قرار داده و تفکر ناب امام حسین(ع) و جهاد اکبر را در آن رقم زد.

نفس تجمع‌های مسلمانان، اعلام عمومی اتحاد آنها به دنیا است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است: نفس تجمع‌های مسلمانان، چه در مکه و مدینه، چه در کربلا و نجف و فضای اربعین اعلام عمومی اتحاد مسلمانان به دنیا است.

احمد مازنی 3406756/29/2016 11:50:02 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109439798515_Thum.jpgاحمد مازنی
احمد مازنی

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی اربعین حسینی گفت: نفس تجمع‌های مسلمانان، چه در مکه و مدینه، چه در کربلا و نجف و فضای اربعین اعلام عمومی اتحاد مسلمانان به دنیا است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: همانطور که در فرهنگ حج باید سالی یکبار مسلمانان در فضای مکه و مدینه دور هم جمع شده و شعار دفاع از منافع ناس را که در قرآن هم آمده سر دهند و برای حل مشکلات امت اسلام قدم بردارند، راهپیمایی اربعین نیز چنین ظرفیتی را داراست که در آن مسلمان‌ها از آن فرصت و فضا می‌توانند استفاده کرده و با هم تعامل داشته باشند؛ همچنان که عاشورا در 1400 سال پیش و در یک نصف روز اتفاق افتاده، اباعبدالله الحسین(ع) پیام حُرّیت، جوانمردی، ایثار و بسیاری از ارزش‌های انسانی را منتقل کردند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس دهم با تاکید بر اینکه باید در این فرصت پیام عاشورا به جهانیان منتقل شود تصریح کرد: رسانه‌ها ‌‌راهپیمایی اربعین را تنها یک پیاده‌روی ساده نبینند و از حرکت‌های تفرقه‌انگیزی که ناشی از افراط است جلوگیری کنند. همچنان که در سایر مذاهب اسلامی افراط داریم، در بین پیروان اهل بیت هم بعضاً حرکت‌های افراطی مشاهده می‌شود که اگررسانه‌ها، حرکتی از این جمع را نشان دهند که انسجام و تفکر موحدانه در آن نباشد قطعاً به ضرر اسلام خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: رسانه‌ها باید علاوه بر اینکه در جهت اثبات پیام عاشورا حرکت کنند باید از هرگونه علامت و نشانه‌ای مبنی بر اختلاف و تفرقه بین مسلمانان و شیعیان پرهیز کنند.

استکبارستیزی و مبارزه با ظلم از پیام‌های راهپیمایی اربعین است

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با اشاره به اجتماع میلیونی و بی نظیری که در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی رخ می‌دهد معتقد است: اگر در همه مسائل سیاسی و اجتماعی این وحدت وجود داشته باشد، هیچ کس و هیچ چیزی نمی‌تواند با آن مقابله کند.

جواد حسینی کیا 3406756/25/2016 1:54:33 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108867940948_Thum.jpg
جواد حسینی کیا

سید جواد حسینی کیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه اربعین یکی از برکات قیام سیدالشهدا است، گفت: هیچ امام و پیامبری جز سیدالشهدا اربعین ندارد؛ امام عسگری(ع) فرمودند: "علامت مومن 5 چیز است که یکی از آنها زیارت اربعین است." پس می توان دریافت که یک جایگاه ویژه‌ای در دین و تشییع دارد.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهپیمایی اربعین و پیام‌های آن افزود: اولین پیامی که راهپیمایی اربعین دارد استکبار ستیزی و مبارزه با ظلم است، دومین پیام اربعین وحدت و یکرنگی است و سومین پیام آن این است که به فکر باشیم و خود را در مسیری در موقف‌های قیامت تصور کرده و به خودسازی بپردازیم.

وی با اشاره به اجتماع میلیونی و بی نظیری که در اربعین حسینی و مسیر راهپیمایی رخ می‌دهد گفت: اگر در همه مسائل سیاسی و اجتماعی این وحدت وجود داشته باشد، هیچ کس و هیچ چیزی نمی‌تواند با آن مقابله کند. سیدالشهدا فدا شد تا چنین وحدتی در عالم اسلام بوجود بیاید و همه دور هم جمع شوند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس دهم گفت: امیدواریم در این فضا و اجتماع عظیمی که به وجود آمده است و این وحدت و یکرنگی که وجود دارد، در وحدت مقابل دشمن و اطاعت پذیری از ولی امر" که امروز تبلور ولایت در ولایت فقیه است،" بتوانیم، سربازان خوبی برای رهبری این نظام باشیم.

اربعین، فرصت خوبی برای تبلیغ و علاقه‌مند کردن مردم به دین

عضو فراکسیون روحانیون مجلس دهم معتقد است: با توجه به افزایش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید بیشترین بهره‌برداری و تبلیغاتی دینی از راهپیمایی اربعین بشود.

ناصر موسوی لارگانی 3406756/29/2016 3:01:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104587826597_Thum.jpgسیدناصر موسوی لارگانی
ناصر موسوی لارگانی

سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: چندسالی است که به واسطه فرمایش پیغمبر که یکی از نشانه‌های اهل ایمان را درک زیارت اربعین بیان فرمودند، مسلمانان به ویژه شیعیان سراسر دنیا برای درک این زیارت از دورترین نقاط دنیا حرکت می‌کنند که بتوانند اربعین کنار حرم سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) باشند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: راهپیمایان اربعین به یاد و عشق اهل بیت عصمت و طهارت که در سفر اسارت رنج‌ها و زجرهای مشقت‌آوری را تحمل کردند و مسیر طولانی کربلا به طرف کوفه و از کوفه به طرف شام را با انواع اذیت و آزارها طی کردند، با پای پیاده می‌پیمایند؛ تعدادی از نجف اشرف و تعدادی از مرزهای ورودی ایران یا کشورهای دیگر راهپیمایی می‌کنند و مسیرهای طولانی را 2الی 3هفته در مسیر هستند.

وی با اشاره اینکه از این راهپیمایی و حضور مردم در عراق و مخصوصاً در کربلا و نجف و حرکت چند میلیونی که گاهی به 20 میلیون نفرهم می‌رسد، باید بهره‌برداری دینی شود گفت: خیلی از کشورها شاید اجازه نمی‌دهند که خبر و عظمت این راهپیمایی و عزاداری‌ها در رسانه‌های آنها پخش شود چون خبری بسیار تاثیرگذار است.

موسوی لارگانی افزود: وقتی حاجیان اعمال حج را به جا می‌آورند و خیلی روی آن مانور داده می‌شود، در مجموع دو میلیون نفر حاجی به مکه می‌روند به اضافه کسانی که از خود عربستان در مراسم حج حضور پیدا می‌کنند اما در این مراسم با شکوه چندین میلیون نفر حضور پیدا می‌کنند و شاید جزء جمعیت‌های بی‌نظیر باشد به نظر من باید منتهای استفاده بشود، که با توجه به افزایش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید بیشترین بهره‌برداری و تبلیغاتی دینی از این اجتماع بشود.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید از این فضا برای تبلیغ دین استفاده کرد گفت: مقام معظم رهبری سالها پیش روی شبیخون فرهنگی به ملت ایران هشدار دادند؛ وقتی که ایشان نامه‌ای را برای جوانان اروپا می‌دهد تأثیری زیادی در بین جوانان می‌گذارد؛ حالا اگر بتوان این خیل عظیم راهپیمایان اربعین را به خوبی خبررسانی کرد، می‌تواند در بین جوان‌های اروپایی و حتی در بین جوان‌هایی که در خود آسیا زندگی کرده و از نظر دینی بیداری لازم را ندارند، تأثیر به سزایی داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet