خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/09/01 15:25:45
سرویس اجتماعی
نمایندگان مطرح کردند؛

انتقاد از اقدام غیرقانونی ماموران سدمعبر شهرداری/ هرگونه برخورد فیزیکی جرم و مشمول پیگیری قضایی است

نمایندگان مجلس تاکید دارند هرگونه برخوردی از سوی ماموران شهرداری ها با دستفروشان باید در چارچوب قانون باشد.
انتقاد از اقدام غیرقانونی ماموران سدمعبر شهرداری/ هرگونه برخورد فیزیکی جرم و مشمول پیگیری قضایی است نمایندگان مجلس تاکید دارند هرگونه برخوردی از سوی ماموران شهرداری ها با دستفروشان باید در چارچوب قانون باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611104988509808.jpg انتقاد,از,اقدام,غیرقانونی,ماموران,سدمعبر,شهرداری/,هرگونه,برخورد,فیزیکی,جرم,و,مشمول,پیگیری,قضایی,است Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی؛ طی چند روز گذشته اخباری در رسانه‌ها مطرح شد مبنی بر اینکه زنی دستفروش در شهرستان فومن از سوی ماموران شهرداری و مقابله با سد معبر مورد ضرب وشتم قرار گرفته و در این درگیری زن دستفروش از سوی مامور شهرداری سیلی خورده است، هنوز مدتی از انتشار این خبر نگذشته بود که خبری دیگر مبنی بر برخورد فیزیکی مامور شهرداری ارومیه با دستفروشی دیگر منتشر شد، در پی انتشار این خبرها شهرداری فومن و ارومیه با تاکید بر اینکه ماموران حق درگیری با دستفروشان ندارند از اخراج ماموران خاطی خبر دادند.

نمایندگان مردم در خانه ملت با محکوم کردن چنین اقداماتی بر ضرورت ساماندهی دستفروشان از سوی شهرداری ها تاکید کرده و اعلام کردند: هرگونه اقدامی با دستفروشانی که سد معبر کرده اند باید در چارچوب قانو ن انجام شود.

به عقیده نمایندگان مجلس توجه به حقوق شهروندان بسیار مهم بوده و نباید با توجه به دلایلی همچون دستفروشی با مردم برخوردهای غیرقانونی و ضد اخلاقی داشت، ضمن اینکه هیچ رفتار خارج از مسیر قانونی نیز در هیچ جایگاهی قابل پذیرش نیست.

 

اقدام مامور شهرداری در برخورد با زن دستفروش جرم تلقی می‌شود

یحیی کمالی‌پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه هر اقدامی خارج از مجرای قانونی از سوی ماموران شهرداری برای سدمعبر اشتباه و غیرقابل قبول است، گفت: رفتاری که از سوی یکی از ماموران سد معبر در برخورد با زن دستفروش در شهرستان فومن رخ داد به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، به طورحتم احترام به حقوق شهروندی افراد یک اصل مهم بوده و به لحاظ اخلاقی و قانونی هیچ فردی اجازه ندارد به طور خودسر به مردم توهین کرده یا ضرب و شتم قرار دهد.

نماینده مردم جیرفت وعنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به طور قطع رفتار مامور شهرداری با زن دستفروش جرم تلقی می‌شود، افزود: این برخورد قابل پیگیری و مقابله است، ماموران شهرداری باید برای برخورد با سد معبر و موانع در معابر شهری از راهکار قانونی استفاده کنند نه اینکه با زور، اجبار و برخوردهای فیزیکی با مردم و دستفروشان برخورد کنند.

یحیی کمالی پور 3406756/28/2016 12:29:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103201192988_Thum.jpg
یحیی کمالی پور

وی با انتقاد از اینکه درحال حاضر مردم به لحاظ معیشت و تامین مایحتاج روزانه خود با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند، تصریح کرد: برای رفع مشکلات اقتصادی دولت باید اقدامات موثری را صورت دهد، هم اکنون یک فرد یا زن سرپرست خانواده به ناچار مجبور است که برای تامین مایحتاج خود اقدام به دستفروشی کند؛ البته ممکن است اعمال دستفروشان از نظر مقررات شهرداری خلاف نظم و انضباط شهری و خلاف باشد اما این موضوع به آن معنا نیست که با دستفروشان در هر شرایطی برخورد فیزیکی صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید براینکه اقدام مامور شهرداری به لحاظ اخلاقی، شرعی و قانونی قابل پذیرش نیست، گفت: شهرداری با توجه به حیطه وظایف خود مسئول خدمات رسانی به مردم است، بنابراین بحث ساماندهی صنوف و مشاغل کاذب را باید دراولویت کار خود قراردهد؛ ولی درصورت وجود مشکلات قانونی می توانند از طریق سیستم قضایی وارد عمل شوند.

نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرداری می‌تواند برای ساماندهی دستفروشان از ایجاد بازارچه های خوداشتغالی درمناطق مختلف شهر استفاده کند، افزود: مسئولان باید به هر طریق ممکن به مردم دررفع مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها کمک کنند.

 

برخورد با دستفروشی باید مطابق قانون باشد

صدیف بدری  در واکنش به برخی اخبار مبنی بر سیلی خوردن زن دستفروش از یک مامور سد معبر شهرداری فومن در استان گیلان به خانه ملت، گفت: ماموران شهرداری طبق قانون موظف هستند که موضوع سد معبر را حل کنند، یعنی هیچ گونه سد معبری نباید درمسیرهای عبور ومرور مردم توسط مغازه دارها و دستفروشان ایجاد شود، اما دستفروشان هم با  توجه به شرایط اقتصادی فعلی جامعه چاره ای جز دستفروشی ندارند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین  درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی افراد در جامعه با دستفروشی امرار معاش می‌کنند، افزود: این افراد برای کسب درآمد و رفع نیازهای روزمره خود چاره ای جز دستفروشی نداشته و شغل و حرفه مناسبی برای این افراد درجامعه وجود ندارد، بنابراین شهرداری باید هرچه سریعتر با درنظرگرفتن محل هایی برای فعالیت دستفروشان این موضوع را ساماندهی کنند.

صدیف بدری 3406756/21/2016 3:57:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103708513252_Thum.jpg
صدیف بدری

وی با تاکید بر اینکه ایجاد محل های مشخص برای فعالیت دستفروشان در معابر شهری، تصریح کرد: به طورحتم اقدامات نامناسب ازسوی ماموران مقابله با سد معبر و ایجاد درگیری با دستفروشان به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و این نوع رفتارهای غیر اخلاقی محکوم است، بنابراین باید مطابق با قانون و مقررات با دستفروشی در جامعه برخورد شود؛ البته دستفروشان هم برای ایجاد نظم و انضباط در سطح شهر باید با ماموران شهرداری همکاری کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اینگونه رفتارها غیرمتعارف و محکوم است، گفت: شهرداری باید برای فعالیت و امرار معاش دستفروشان مراکز و محل هایی را برای کسب درآمد روزانه این افراد درنظر بگیرد، یا اینکه برای آنها بازارهای محلی و روزانه در یکی از محلات به طور مشخص ایجاد کند، البته دراین محل ها نیز باید امکان دستفروشی با خریدار کافی وجود داشته باشد؛ بنابراین می توان با ایجاد یک برنامه ریزی مشخص هم به دستفروشان کمک کرد، ضمن اینکه نظم و انضباط شهری را نیز افزایش داد.

 

با عامل و عاملان هتک حرمت به زن دستفروش باید برخورد شود

معصومه آقاپور علیشاهی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اظهار تاسف از حادثه سیلی خوردن زن دستفروش فومنی از دست مامور شهرداری، گفت: ضمن ابراز انزجار و اعلام حمایت از شیرزن فداکار و زحمتکش فومنی خواستار برخورد فوری با عامل و عاملان این هتک حرمت هستم.

معصومه آقاپور 3406756/21/2016 1:48:11 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103299693126_Thum.jpg
معصومه آقاپور

نماینده مردم شبستر درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با عاملان این هتک حرمت به یک مادر زجر کشیده ایرانی باید برخورد شود، افزود:  به عنوان یک نماینده زن درمجلس پیگیر حقوق شهروندی این بانو هستم و این موضوع را جزو وظیفه شرعی، انسانی و ملی خود می دانم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با یادآوری پیگیری حقوق زن دستفروش در شهرستان فومن، تصریح کرد: این هتک حرمت از سوی ماموران شهرداری و سد معبر قابل پذیرش نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet