شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1395/09/02 11:22:22
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

کودکان بی شناسنامه چشم انتظار تصویب طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی

نمایندگان مردم در خانه ملت بر لزوم تعیین تکلیف و تصویب هر چه سریع‌تر طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تاکید کردند.
کودکان بی شناسنامه چشم انتظار تصویب طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی نمایندگان مردم در خانه ملت بر لزوم تعیین تکلیف و تصویب هر چه سریع‌تر طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107927519657.jpg کودکان,بی,شناسنامه,چشم,انتظار,تصویب,طرح,اعطای,تابعیت,به,فرزندان,مادران,ایرانی Icana

خبرگزاری خانه ملت - گروه اجتماعی - گل زری فرخنده‌بخش؛ طرح یک فوریت " اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی" که چندی پیش از سوی تعدادی از نمایندگان  مجلس شورای اسلامی مطرح شد، در نهایت در نشست علنی چهارشنبه (10 شهریور) یک فوریت آن با ١٢٠ رای موافق، ٣٦ رای مخالف و ٨ رای ممتنع از ٢٢١ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس تصویب شد.

به گفته طراحان این طرح با توجه به تعداد بالای افراد فاقد تابعیت حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و مشکلات و تبعات ناشی از این ازدواج‌ها تدوین شده که در صورت تصویب نهایی آن تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی مشخص میشود.

نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر لزوم بررسی هر چه سریع تر طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با یادآوری اینکه تعیین تکلیف نهایی این طرح نیاز به کار کارشناسی دارد، متذکر شدند؛ برای تعیین تکلیف نهایی طرح مذکور باید راهکارهای ماندگار و قانونی ارائه شود و نباید در مورد آن احساسی عمل کرد زیرا ممکن است با احساسی عمل کردن به گونه ای از ذکر نکات مهم در طرح غافل شویم که در آینده جبران شدنی نباشد.  

در این باره نمایندگان مجلس مطرح می کنند این طرح  با حساسیت بالا در مجلس در حال پیگیری و بررسی است و تمامی اهتمام خود را در جهت بررسی هر چه سریع تر و ارجاع آن به صحن علنی به کار می‌گیرند.

 

امینی فرد: لزوم تصویب هرچه سریع تر طرح یک فوریتی تعیین تکلیف کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با پدران غیرایرانی

محمدنعیم امینی‌فرد، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه هزاران نفر در سیستان وبلوچستان شناسنامه ندارند، تصریح کرد: اکثر این افراد در حاشیه شهرهای زاهدان و قسمت مرزی استان زندگی می‌کنند علاوه بر این تعدادی هم به حاشیه کلان‌شهرهایی مانند تهران و اطراف شهریار مهاجرت کرده در حالی که این افراد بی هویت ممکن است آسیب های زیادی را برای پایتخت به وجود آورند.

محمد امین امینی فرد 3406756/21/2016 3:32:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108678721626_Thum.jpg
محمد امین امینی فرد


 

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش اعظم افراد فاقد شناسنامه در سیستان وبلوچستان کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی هستند، ادامه داد: تعداد قابل توجهی از این افراد اصالتا ایرانی هستند که به دلیل عدم اعتقاد به رژیم گذشته اقدام به اخذ شناسنامه نکردند بنابراین این افراد با توجه به قوانین فعلی نمی‌توانند شناسنامه داشته باشند و به دلیل آنکه در ساختارهای رسمی کشور هیچ گونه هویتی ندارند از تمامی حقوق قانونی خود مانند دریافت یارانه، بیمه درمانی، حساب بانکی، تحصیل و ... محروم هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: هر چند طی توافق با وزارت آموزش و پرورش امکان حضور کودکان بدون شناسنامه در مدارس فراهم شده اما همچنان این افراد به عنوان افرادی فاقد هویت شناخته شده و در واقع هیچ آینده ای ندارند.

امینی‌فرد با هشدار نسبت به اینکه افراد فاقد اسناد هویتی و بدون شناسنامه به صورت بالقوه در معرض آسیب قرار دارند، گفت: در این باره ممکن است شاهد بروز بزهکاری اجتماعی از ناحیه این افراد باشیم زیرا افراد فاقد هویت و شناسنامه قابل کنترل نبوده و ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرند.

وی با یادآوری تصویب یک فوریت طرح تعیین تکلیف کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه در شهریور ماه سال جاری، گفت: بهتر است مجلس تدابیر لازم را در این باره اتخاذ نماید و هر چه سریع تر این طرح را تعیین تکلیف نماید تا این کودکان از حقوق قانونی خود بهره مند شوند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، ادامه داد: با توجه به مشکلات افراد فاقد شناسنامه در سیستان و بلوچستان لازم است دستگاه هایی مانند وزارت دادگستری، اطلاعات، وزارت کشور، ثبت احوال و مرکز پژوهش های مجلس با بررسی هر چه سریع تر طرح مذکور نظرات خود را در این رابطه بیان نموده و بعد از جمع بندی نظرات هر چه سریع تر این طرح را تعیین تکلیف نمایند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه می‌توان با راه حل های مختلف نسبت به تعیین تکلیف کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی اقدام کرد، افزود: با اعطای تابعیت مشروط به این افراد می توان مشکلات اجتماعی آنها را رفع و علاوه بر این از بروز مشکلات امنیتی و اجتماعی از ناحیه برخی از این افراد جلوگیری کرد؛ البته در کنار صدور شناسنامه و اعطای تابعیت ملاحظات امنیتی باید در نظر گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ورود جدی و فعال وزارت کشور به رفع مشکلات کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه، گفت: هر چند والدین این کودکان تا قبل از سال 63 می توانستند با استعلام از مراجع چندگانه و محلی مشکلات قانونی کودکان خود را تا حدود زیادی مرتفع نمایند اما تصویب قوانینی در سال 63 موجب پیچیدگی شرایط شد و مشکلات زیادی را برای این کودکان فراهم کرد.

 

کمالی پور: مجلس به دنبال حل مشکلات کودکان بی‌شناسنامه/ نباید درتصویب طرح اعطای تابعیت به افراد فاقد هویت احساسی عمل کرد

یحیی کمالی‌پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی مشکلات فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها را حل می‌کند، افزود: به دلیل آنکه فرزندان حاصل از چنین ازدواج‌هایی از حق تحصیل، تابعیت، بهداشت و درمان برخوردار نیستند بنابراین لازم است مشکلات این افراد به صورت قانونی حل شود که تصویب یک فوریت طرح مذکور بارقه امیدی را ایجاد کرد تا بتوان شرایطی را به وجود آورد که علاوه بر مشکلات این قشر کشور از چنین معضلی رهایی یابد.

یحیی کمالی پور 3406757/3/2016 6:11:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607103082445198_Thum.jpg
یحیی کمالی پور

 

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، ادامه داد: از آنجایی که در این طرح بحث‌های امنیتی، ملیتی و هویتی مطرح می‌شود بنابراین باید تمامی تمهیدات لازم در تصویب آن درنظر گرفته شود و نباید در تصویب نهایی آن تعجیل کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تعیین تکلیف نهایی طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی نیاز به کار کارشناسی دارد، تصریح کرد: در جهت تعیین تکلیف نهایی طرح مذکور باید راهکارهای ماندگار و قانونی ارائه شود و نباید در مورد آن احساسی عمل کرد زیرا ممکن است با احساسی عمل کردن به گونه ای از ذکر نکات مهم در طرح غافل شویم که در آینده جبران شدنی نباشد.  

وی با تاکید بر اینکه طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی با حساسیت بالا در مجلس در حال پیگیری و بررسی است، ادامه داد: امیدواریم با درنظر گرفتن تمامی جوانب در بررسی این طرح در آینده‌ای نزدیک به صحن علنی مجلس ارائه شود تا با تصویب نهایی آن مشکلات فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها رفع شود.

کمالی پور با یادآوری اینکه تولد کودکان بی‌هویت نتیجه ازدواج شرعی اما ثبت نشده زنان ایرانی با اتباع بیگانه است، افزود: از آنجایی که چنین ازدواج‌هایی به دلیل ثبت نشدن شکل قانونی ندارد بنابراین نتیجه و ثمره آن تولد کودکان بی‌هویت و بی‌شناسنامه است که از هیچ گونه حقوق اجتماعی و شهروندی برخوردار نیستند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم با بیان اینکه تمامی مردم کشور باید دارای اسناد هویتی باشند، گفت: برخوردار نبودن برخی افراد جامعه از تحصیل، بهداشت و خدمات درمانی تبعات منفی برای فرد و جامعه به همراه دارد و به دلیل آنکه این افراد اسناد هویتی ندارند از این رو ممکن است علاوه بر خود آسیب های زیادی را به سایر افراد جامعه منتقل کنند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی را امری لازم دانست وگفت: با توجه به مشکلات و آسیب های زیادی که فرزندان حاصل از چنین ازدواج‌هایی را تهدید می‌کند ضرورت دارد وضعیت این قشر تعیین تکلیف شود.

 

بابایی صالح: تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف نهایی طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و پدر خارجی

روح الله بابایی صالح، عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس دهم هم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بر لزوم هر چه سریع تر تعیین تکلیف نهایی طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه یک فوریت این طرح تصویب شده بنابراین می طلبد هر چه سریع تعیین تکلیف و به صحن علنی مجلس ارائه شود.

روح الله بابایی صالح 3406756/21/2016 3:43:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103421655544_Thum.jpg
روح الله بابایی صالح

 

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با تصویب نهایی هر چه سریع‌تر طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی مشکلات فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی مرتفع می شود، تصریح کرد: با تعیین تکلیف و تصویب نهایی این طرح مشکلات بهداشتی، آموزش و درمانی فرزندان حاصل از این ازدواج ها مدیریت و رفع می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه کمیسیون متبوعش تمامی اهتمام خود را برای بررسی و پیگیری هر چه سریع تر طرح یک فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی و ارجاع آن به صحن علنی به کار می برد، تصریح کرد: به دلیل کثرت طرح ها و لوایح ارائه شده به کمیسیون بررسی برخی از طرح ها به تعویق می افتد وگرنه بررسی و پیگیری تمامی طرح ها در اولویت قرار دارد و تمامی تلاش خود را برای جمع بندی و ارائه هر چه سریع تر طرح مذکور به صحن علنی به کار می بریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet