شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/09/03 11:35:36
سرویس صحن
در نشست علنی امروز پارلمان صورت گرفت؛

موافقت مجلس با یک فوریت طرحی در مورد جایگزینی اعدام برای مجرمان مواد مخدر

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرحی در مورد جایگزینی اعدام برای مجرمان مواد مخدر موافقت کردند.
موافقت مجلس با یک فوریت طرحی در مورد جایگزینی اعدام برای مجرمان مواد مخدر نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرحی در مورد جایگزینی اعدام برای مجرمان مواد مخدر موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608101486054233.jpg موافقت,مجلس,با,یک,فوریت,طرحی,در,مورد,جایگزینی,اعدام,برای,مجرمان,مواد,مخدر Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 3 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر، با یک فوریت این طرح با 147 رای موافق، 21 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضردر صحن موافقت کردند.

در این نشست عزت الله یوسفیان ملا به عنوان طراح طرح مذکور گفت: آخرین قانون نویسی در حوزه مبارزه با مواد مخدر به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام بر می گردد؛ این در حالی است که جایگاه مجمع، حل اختلافات میان مجلس و شورای نگهبان است و قانون نویسی جزء وظایف این نهاد نیست حال با گذشت دو دهه از آن مصوبه هیچگونه اصلاحی در این رابطه صورت نگرفته است.

یوسفیان ملا: بخش عمده ای از اعدام ها مربوط به قاچاق مواد مخدر است

وی ادامه داد: در شرایط کنونی بخش عمده ای از اعدام ها مربوط به قاچاق مواد مخدر است که متأسفانه کشورهای غربی و بین المللی از این مسئله استفاده سیاسی می کنند که این موضوع هزینه کلانی را برای کشور به دنبال دارد.

یوسفیان ملا افزود: در شرایط  کنونی طبق قوانین پرونده مجرمان محکوم به اعدام در شعب دیوان عالی کشور با حضور  مشاوران مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و یک فرآیند بسیار گسترده دارد اما در بحث احکام اعدام قاچاقچیان مواد مخدر این فرایند وجود ندارد و حکم این افراد پس از تایید دادستان اجرایی می شود این در حالی است که آنهایی که محکوم به اعدام می شوند به مفهوم واقعی قاچاقچی نیستند بلکه قاچاقچیان اصلی افرادی هستند که در هتل های آنکارا و اسانبول این مسائل را مدیریت می کنند.

حذف کوپن مواد مخدر در کشور، باعث شد عملا معتاد را به قاچاقچیان بسپریم

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در طرح مذکور این مسئله مورد تاکید قرار گرفته که برخی از موارد اعدام قاچاقچیان مواد مخدر به حکم حبس تبدیل شود زیرا این سوال پیش می آید که اجرای این همه حکم اعدام قاچاقچیان چه نتیجه ای داشته؟ از طرفی دیگر در کشورهای دیگر همانطور که مجازات قاچاق مواد مخدر را سنگین کرده اند در راستای آن کار علمی نیز صورت گرفت و بین قاچاقچی و معتاد فاصله ای را ایجاد کردند اما در ایران از پس از انقلاب که موضوع  کوپن مواد حذف شد عملا معتاد را به قاچاقچیان سپردیم.

بائوج لاهوتی: تصویب طرح جایگزینی اعدام برای مجرمان مواد مخدر، پیام امنیت به قاچاقچیان است

در این نشست همچنین مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با یک فوریت طرح مذکور گفت: طراحان این طرح به دنبال کاهش میزان اعدام هستند و این مسئله فکر بدی نیست و باید میزان اعدام در عناوین مجرمانه کاهش داده شود تا در مجامع بین المللی مورد خطاب قرار نگیریم.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی حدود 6 میلیون معتاددر کشور وجود دارد حال این سوال به وجود می آید که این افراد به دست چه کسانی معتاد شده اند از این رو به طور حتم باید با این معضل به صورت ریشه ای برخورد شود.

بائوج لاهوتی ادامه داد: به نظر من با تصویب طرح مذکور به قاچاقچیان این پیام داده می شود که حکم قاچاق مواد مخدر دیگر اعدام نیست و این مسئله راه را برای دیگران باز می کند.

نوروزی: طرح جایگزینی اعدام برای مجرمان مواد مخدر، به دنبال تشدید مبارزه با قاچاق سازمان یافته است

همچنین در نشست امروز حسن نوروزی در موافقت با یک فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: برای تدوین این طرح اقدامات تحقیقاتی گسترده ای صورت گرفته البته باید در رابطه با اظهارات افراد بگویم که این طرح به معنای حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر نیست و ما با تدوین این طرح به دنبال تشویق قاچاقچیان نیستیم بلکه به دنبال تشدید مبارزه با قاچاق سازمان یافته مواد مخدر و افرادی که به صورت سازمان یافته و مسلحانه فعالیت می کنند، هستیم.

5 هزار نفر در نوبت اعدام/ 90 درصد آنها برای اولین بار حامل مواد مخدر بودند

وی گفت: در شرایط کنونی حدود 5 هزار نفر در نوبت اعدام قرار دارند که 90 درصد آنها برای اولین بار حامل مواد مخدر بودند که سن این افراد بین 20 تا 30 سال است از طرفی دیگر ما نیز معتقد هستیم که مرتکبان جرایم مواد مخدر مفسد فی الارض هستند اما کسانی که سردسته این قاچاقچیان بوده باید اعدام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet