ایام محرم 1398
1395/09/05 10:58:37
سرویس اجتماعی
بختیار:

موفقیتی درکاهش آمار توزیع مواد مخدر و تعداد معتادان نداشتیم/ حذف مجازات اعدام قاچاقچیان نتایج مثبت داخلی و خارجی دارد

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید براینکه اعمال مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر غیرمسلحانه تبعات اجتماعی بسیاری دارد، گفت: شواهد گویای آن است که با وجود تشدید مجازات ها موفقیتی در مبارزه با موادمخدر حاصل نشده است.
موفقیتی درکاهش آمار توزیع مواد مخدر و تعداد معتادان نداشتیم/ حذف مجازات اعدام قاچاقچیان نتایج مثبت داخلی و خارجی دارد عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید براینکه اعمال مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر غیرمسلحانه تبعات اجتماعی بسیاری دارد، گفت: شواهد گویای آن است که با وجود تشدید مجازات ها موفقیتی در مبارزه با موادمخدر حاصل نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607108631778874.jpg موفقیتی,درکاهش,آمار,توزیع,مواد,مخدر,و,تعداد,معتادان,نداشتیم/,حذف,مجازات,اعدام,قاچاقچیان,نتایج,مثبت,داخلی,و,خارجی,دارد Icana

علی بختیار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره تصویب یک فوریت طرح حذف اعدام از مجازات قاچاق  غیرمسلحانه مواد مخدر، گفت: این طرح با هدف حذف اعدام از مجازات قاچاقچیان مواد مخدری است که به صورت شبکه ای و یا با استفاده از سلاح گرم نسبت به توزیع و فروش مواد مخدر اقدام نمی کنند تدوین و تصویب شد.

نماینده مردم گلپایگان درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی افراد به شکل سهوی به قاچاق مواد مخدر روی می آورند، افزود: با لحاظ مجازات اعدام این افراد مشکلات اجتماعی برای خانواده های این افراد به وجود می آید، بنابراین نمایندگان مجلس با آماده سازی طرحی خواستار حذف اعدام برای این گروه از قاچاقچیان مواد مخدر هستند که یک فوریت آن در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه درحال حاضرمشکلات بسیاری درحوزه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد، تصریح کرد: به رغم سال های متمادی تلاش درجهت تشدید مجازات قاچاقچیان مواد مخدر در هر سطح و به هر شکلی اما تاکنون موفقیتی درجهت کاهش آمار و ارقام توزیع مواد مخدر و تعداد معتادان حاصل نشده است؛ ضمن اینکه تعداد معتادان و جرم و جنایت نیز روز به روز افزایش پیدا کرده است.

بختیار ادامه داد: اما طبق مطالعات صورت گرفته توسط نمایندگان مجلس و برگزاری جلسات مختلف کمیسیون قضایی این نتیجه حاصل شد که می توان برای افرادی که به طور غیرعامدانه و بدون استفاده از سلاح گرم وارد فعالیت هایی سوئی همچون قاچاق مواد مخدر شدند، مجازات دیگری را درنظرگرفت و برخوردهای متفاوتی را با این افراد داشت؛ یعنی مجازات اعدام را برای این افراد تبدیل به مجازات حبس بدون تخفیف کرد.

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درمجامع حقوق بشری بارها اعلام شده جمهوری اسلامی ایران افراد قاچاقچی مواد مخدر را با هر شرایطی اعدام می کند، گفت: با حذف اعدام می توان از بروز تبعات اجتماعی آن در داخل و خارج کشور جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، درجلسه چهارشنبه (3 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی نمایندگان با بررسی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر به صورت یک فوریت موافقت کردند، بر اساس این طرح که باید در کمیسیونهای تخصصی مجلس و همچنین مرکز پژوهش‌های قوه مقننه برررسی‌های شود حبس ابد جایگزین اعدام درباره قاچاقچیانی خواهد شد که برای بار اول مواد مخدر حمل کرده و دستگیر شده‌اند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet