هدر موبایل
1388/03/03 11:35:00
سرویس صحن

مخالفت مجلس با فوریت طرح اختصاص 40 درصد از اعتبارات استان‌ها برای توسعه روستاها

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه با بررسی طرح اختصاص ۴۰ درصد از اعتبارات استان‌ها برای توسعه روستاها به صورت فوریت دار مخالفت کردند.

به گزارش خانه ملت، "علی حسینی" نماینده نیشابور در دفاع از دو فوریت اظهار داشت: ما در قانون اساسی و دیگر قوانین بحث توسعه متوازن را داریم و این طرح در راستای این اهداف ارائه شده است.

وی افزود: بسیاری از روستاییان از آب شرب بهداشتی و امکانات مناسب برای رشد و توسعه بهره‌مند نبوده‌اند.

نماینده نیشابور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روستا برای رشد و توسعه آنها اظهار داشت: اقدامات خوبی در روستاها طی 30 سال گذشته صورت گرفته اما بحث اشتغالزایی کمتر در روستاهای کوچک مدنظر قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید: ستار هدایت خواه نماینده کهکیلویه و بویراحمد در مخالفت با دو فوریت این طرح اظهار داشت: تصویب این طرح مغایرت با برنامه پنج ساله دارد لذا نیاز به دو سوم آراء دارد.

وی افزود: ما خواهان توسعه روستاها هستیم اما تصویب این طرح را به ضرر برخی از روستاها می‌دانیم.

نماینده کهکیلویه و بویراحمد با اشاره به پیش بینی‌های صورت گرفته در بودجه سال 88 در ارتباط با آب روستایی و دیگر اعتبارات برای روستاها اظهار داشت: با تصویب این طرح ما از کمیته برنامه ریزی استان‌ها سلب اختیار می‌کند.

در ادامه حسن کامران نماینده اصفهان در موافقت با این طرح دو فوریتی گفت: با توجه به اینکه اختصاص 40 درصد اعتبارات استانی برای توسعه روستاها در بودجه سال 88 هم مطرح شد لذا موضوع مطرح شده در این طرح بحث جدیدی نیست.

وی افزود: تنها موضوع جدیدی که در این طرح مطرح شده است اشاره به شهرهای زیر 15 هزار نفر است که به آنها ده می‌گویند که هم مشخصات شهر و هم مشخصات روستا را دارند.

هادی قوامی نماینده اسفراین در مخالفت با فوریت این طرح اظهار داشت: این طرح با اصول اولیه انضباط مالی مغایرت دارد و با تصویب آن مسایل اقتصادی را دچار مشکل خواهد کرد.

وی افزود: همه ما دلمان برای توسعه روستاها می‌تپد اما شفای آن در این طرح پیچیده نشده است دوستانی که دغدغه مشکلات روستایی را دارند می‌توانند آن را در برنامه پنجم توسعه ببینند.

در ادامه محمد دهقان نماینده طرقبه در موافقت با این طرح فوریتی گفت: با توجه به اینکه اعتبارات عمرانی در سال جاری برای  روستاها کاهش زیادی داشته است لذا با تصویب این طرح می‌توان خلاء‌ها را جبران کرد.

وی افزود: ضرورت تصویب فوریت این طرح از این زاویه است که در غیر اینصورت ما شاهد مهاجرت از روستاها به شهرها و افزایش حاشیه‌نشینی خواهیم بود.

دهقان تصریح کرد: با توجه به اینکه احکام بودجه سال 88 از مرداد ماه اجرایی خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: پس از اظهارات موافق و مخالف ابتدا دو فوریت این طرح به رای گذاشته شد که به تصویب نرسید در ادامه یک فوریت آن به رای گذاشته شد که نمایندگان به یک فوریت آن نیز رای ندادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet