انتخابات ریاست جمهوری
1388/03/03 09:16:00
سرویس صحن

لاریجانی: فتح خرمشهر، آغاز شکل گیری نظام دفاعی کشور بود

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر عملا آغازی برای شکل گیری نظام دفاعی کشورشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنان پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت سالروز آزادی خرمشهر اظهار داشت: امام بزرگوار به درستی فرمودند که خرمشهر را خدا آغاز کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ماه خرداد ماهی پر از وقایع مهم و تاریخی انقلاب است افزود: باید ماه خرداد را ماه انقلاب و امام بدانیم.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سفر به کردستان گفت: ایشان الگوی کامل از سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای و قومی جمهوری اسلامی ایران را ترسیم نمودند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موارد بسیار مهم که توسط معظم له مورد پردازش واقع شد ترسیم دوره و عصر جدیدی است که در کشور آغاز شده است.

رئیس مجلس اظهار داشت: می‌توان گفت انقلاب ما عصر اول را به پایان رسانده است و در حال ورود به عصر جدید است.

وی با بیان اینکه عصر اول انقلاب چهار مرحله عمده را دربرداشت افزود: مرحله اول شکل گیری و پیروزی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی است که عمدتا تا یکسال بعد از انقلاب به پایان رسید.

لاریجانی گفت: امام (ره) با دقت و تیزبینی در این دوره کوتاه تمامی نهادهای اساسی نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی، قوه مجریه، مقننه و قضاییه و سایر بخش‌های مهم نظام را سامان دادند که دستاوردی مهم برای جمهوری اسلامی ایران گردید.

رئیس قوه مقننه در ادامه مرحله دوم را شکست رژیم متجاوز صدام دانست و گفت: اوج شکست صدام در 3 خرداد 61 و عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر متجلی گردید و عملا آغازی شد برای شکل گیری نظام دفاعی کشور.

وی تصریح کرد: عملیات بیت المقدس و آزادی خرمشهر را نباید صرفا یکی از عملیات مهم جنگ در نظر گرفت بلکه یک نقطه مهم در تاریخ کشور ما بود که برتری استراتژیک ایران آغاز گردید و متقابلا شکست عراق یک شکست راهبردی بود نه تاکتیکی.

علی لاریجانی در ادامه با بیان این که آمریکا و غرب صدام را به جنگ علیه ایران تشویق کردند تا نخستین نظام نوپای جمهوری اسلامی را از پا درآورند گفت: و در صورت ناتوانی چنان ضربه‌ای به نظام وارد آورند که قدرت الهام بخشی خود را از دست بدهد و در مهار قدرت‌های بزرگ قرار گیرد.

وی اظهار داشت: به همین جهت صدام مکرر از قادسیه سخن می‌گفت تا کینه خود را نسبت به قدرت الهام بخش انقلاب ایران نشان دهد.

لاریجانی با تاکید بر این که فتح خرمشهر ماهیت جنگ را تغییر داد افزود: فتح خرمشهر انقلاب را در موقعیت جدیدی قرار داد به گونه‌ای که خواب آشفته شکست نظام و مهار انقلاب به نحو دیگری تعبیر شد.

وی در ادامه افزود: دشمنان به یک باره خود را در موقعیتی یافتند که نظام با قدرت تثبیت شده در صحنه حضور یافته یعنی حرکت‌های تروریستی منافقین از بین رفته و سپاه پاسداران ضربه‌های جدی به آنها وارد نمود و مدیریت سیاسی کشور از دست بنی‌صدر و دیگران خارج شده است.

وی افزود: با ریاست جمهوری آیت ا... خامنه‌ای عملاً تمامی بخش‌های مدیریتی نظام به کمک دفاع کشور بسیج شدند.

رییس مجلس در ادامه اظهار داشت: از طرف دیگر با اصلاح مدیریت جنگ و عزل بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا و راهبری جنگ توسط حضرت امام(ره) حرکت عظیمی در جبهه‌ها ایجاد شد.

وی با بیان این که در سال دوم جنگ با همه مشکلات سیاسی و امنیتی تا چهار عملیات مهم حدود 10 هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور آزاد شد، گفت: اوج آن عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر بود.

لاریجانی افزود: به همین جهت آمریکا، اسرائیل و غرب و برخی کشورهای منطقه دو اقدام عجولانه انجام دادند اول حمله رژیم صهیونیستی به لبنان در سال 1983 که نشان دهنده وحشت آنان از پیروزی انقلاب اسلامی در جنگ بود.

لاریجانی دومین اقدام را تلاش کشورهای غربی، آمریکا و روسیه و کشورهای عربی مهم منطقه دانست که با اعزام مستشاران نظامی خود به بغداد و حمایت‌های تجهیزاتی و ارسال سلاح‌های شیمیایی تجمع نمودند تا باردیگر منافع سقوط صدام شوند.

وی تصریح کرد: ملت عزیر ایران می‌داند که سیمای عزت‌مندانه امروز ایران در گروی مجاهدت دلیرمردانی است که در شرایط بسیار سخت دیوار ائتلاف غرب و شرق و کشورهای منطقه را شکست دادند و جایگاه ایران را به عنوان یک کشور انقلابی و الهام بخش تثبیت نمودند.

لاریجانی همچنین با گرامیداشت یاد شهیدان جهان‌آرا، صیاد شیرازی، نیاکی، احمد کاظمی، طرزی، باقری، موسوی، امیرقویدل گفت: مجاهدت این عزیزان باعث شد انقلاب در چنین مرتبه‌ای قرار گیرد.

وی مرحله سوم انقلاب را مرحله تثبیت و ساماندهی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی نظام و حفظ ثبات نظام در تلاطمات پس از فروپاشی جهان دانست و گفت: در این مرحله پایه‌ها و زیربناها از جهات مختلف شکل گرفت و راه‌های پیشرفت برای یک مقطع ده پانزده ساله، مدون شد.

لاریجانی افزود: مرحله چهارم مربوط به بعد از تهاجم نظامی آمریکا به منطقه است که شرایط پیچیده‌ای در سطح بین‌المللی حاکم بود که عملاً جریان نومحافظانه کار مدیریت جهانی واحد با استراتژی نظامی‌گری را دنبال نمود.

لاریجانی خاطر نشان کرد: قطب بندی‌های جهانی هم دچار به هم ریختگی شده بود و کشورهای منطقه هم با تزلزل زیادی مواجه بودند و در این شرایط رهبران نظام جمهوری اسلامی با استراتژی دقیقی، آمریکا و هم‌پیمانانش را با اشتباهاتی مواجه کردند.

 

لاریجانی اذعان داشت: امروز دیگر از آن آوازهای مستانه سیاسی برای ایجاد نظام ارباب و رعیتی جهانی خبری نیست و به کلی شرایط بین‌المللی، وضع جدیدی یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: اما تلاش ایران و مقاومت آن در مقابل استراتژی مخرب و شرورانه آمریکا در منطقه پس از 7 یا 8 سال به نتیجه رسید و کسی در این دوران جرأت همراهی با ایران را نداشت.

وی افزود: در این مرحله نقش ایران به عنوان یک بازیگر فعال و مسئولیت‌پذیر  ظاهر و تا حدود زیادی تثبیت شد.

رییس مجلس در ادامه اظهار داشت: شاید بتوان گفت کل این 4 مرحله درحدود 30 سال، دوره تولد ایران جدید و اسلامی نامیده می‌شود.

وی افزود: عصر گذشته ما که همان عصر تولد ایران اسلامی بود در این حرکت‌ها ثبت شده و به ایران تثبیت شده تبدیل گردید.

وی خاطر نشان کرد: امروز عصر جدیدی آغاز شده است و امیدواریم عصر بازگشت به شکوه و تمدن اسلامی باشد.

لاریجانی گفت: دهه چهارم انقلاب دهه آغازین این عصر است که مقام معظم رهبری آن را دهه پیشرفت و عدالت نامیده‌اند لذا خط کلی در دستور کار مجلس و دولت مشخص شده است: پیشرفت، عدالت و منزلت عناصر مهم این دوره هستند.

لاریجانی اظهار داشت: عزت و منزلت در درجه اول به این معنا است که ایران در عصر جدید بازیگر و بازی آفرین باشد و در بازی‌های جهانی تنها توپ جمع کن نباشد.

رییس قوه مقننه افزود: عزت جمهوری اسلامی همه مبتنی بر اسلام است و مایه عزت اسلام می‌باشد لذا در عصر جدید با توجه به احیای تمدن و عظمت اسلامی، همگرایی اسلامی و گام‌های اساسی در پیشرفت‌های دانش بنیاد، الزامی است.

لاریجانی در ادامه سه موضوع را کانون توجه عصر جدید دانست و گفت: نخست همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سفر اخیر به کردستان تاکید داشته‌اند عنصر وحدت است.

وی اظهار داشت: این موضوع هم برای دولت و هم ملت اهمیت حیاتی دارد. وحدت در دولت یا حاکمیت و قوا و اجزای آن که بدون دلیل، اختلاف و مجادلات مانع حرکت تکاملی حاکمیت نگردد.

وی افزود: وحدت بین آحاد ملت در سطح فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و کاهش منازعات و هدایت آن به مباحثات، مشارکات، وحدت بین دولت و ملت و تعمیق آن با تئوری پردازی مشارکت نهادینه شده ملت در سرنوشت خود به صورت حضور در مجامع تصمیم‌گیری و اجرا که در این زمینه کاستی‌های زیادی داریم.

لاریجانی بسیج همگانی را موجب خلاقیت، همت و تلاش دانست.

رییس مجلس اظهار داشت: پیشرفت و عزتمندی موردی نیست که از کشورهای دیگر وارد ایران شود، پیشرفت نوعی قطعیت یافتن قابلیت‌ها واستعدادها است.

وی افزود: این امر در تحرک و تلاش رخ می‌دهد، لذا داشتن نظریه‌ای برای چنین حرکتی ضروری است و حرکت پیشرفت با تغییرات در تئوری‌ها یا حرکت بی‌تئوری عملاً به ضایع کردن فرصت‌ها و استعداد‌ها منجر می‌شود.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: با داشتن سند چشم‌انداز 20 ساله و سیاست‌های کلی بویژه اصل 44 قانون اساسی تا حد زیادی نظریه پیشرفت ارائه شده است که حداقل این امر می‌تواند پایه چند دوره تلاش ملی باشد.

لاریجانی همچنین به مسئولیت فرا ملی یا منطقه‌ای و تعاملات سازنده فرا ملی تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران یک بازی‌گر فعال و الهام بخش و مسئولیت‌پذیر می‌باشد و دارای تئوری امنیتی و سیاسی جهت صلح و پیشرفت و آرامش منطقه است که با همکاری‌های همه همسایگان مشخص می‌شود.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنانش افزود: ایران دارای نظریه عادلانه برای شرایط جدید جهانی است که از بحران‌های خلاء معنویت و سلطه‌گری رنج می‌برد.

وی افزود: عصر جدید انقلاب که مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفت همراه با شکوفایی هدف‌دار کشور و نوعی مسئولیت‌پذیری بیشتر در صحنه منطقه‌ای و جهانی است که باید در مورد آن بیشتر تمرکز کرد.

وی از صاحب‌نظران و مسئولان دولتی و کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس نیز درخواست کرد تا درباره مرحله نوینی که رهبر معظم راهنمایی کردند بیشتر تعامل کنند و راه‌های مشخص آن را جستجو کنند و در سیر برنامه 5 ساله آتی ابعاد آن را مدنظر قرار دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet