هدر موبایل
1388/03/03 09:46:00
سرویس صحن

شمخانی: حماسه آزادسازی خرمشهر در انتخابات پیش رو تکرار می‌شود

**سردار شمخانی فرمانده سپاه خوزستان در زمان فتح خرمشهر گفت: حماسه آزادسازی خرمشهر در انتخابات ریاست جمهوری دهم با شدت بیشتری تکرار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، سردار شمخانی فرمانده سپاه خوزستان در زمان فتح خرمشهر در مراسم گرامیداشت حماسه سوم خرداد روز فتح خرمشهر در صحن علنی مجلس با بیان اینکه خونین شهر پس از یک جنگ و در یک مقاومت 33 روزه نام خود را تغییر یافته از خرمشهر دید، تصریح کرد: هرگز نمی‌توان آن روزهای تنهایی، اما مملو از رشادت، ناکامی، اما پر از عزم و اراده و همت، بی‌معنا در ذهن بی‌صفتان، اما رقم زننده آینده را فراموش کرد

وی افزود: روزهای بزرگی بود که نمادهای بزرگ ملی را جاودانه ساخت. جهان آرا، موسوی، شیخ قنوتی، مرادی، ستوان جلیلیان، هروانی، مهران محمدی و خیل گمنام اما موثر تعیین کننده مقاومت و دیگران نسل آن مقاومت هستند.

شمخانی ادامه داد: مقاومت جانانه و مظلومانه آن روزها دشمن را وادار کرد تا خط پدافندی را برای خود انتخاب کند که از قبل در طراحی آن وجود نداشت و به همین دلیل این نقطه ضعف تحمیل شده به دشمن پیروزی‌های بعدی را رقم زد.

وی با بیان اینکه امام قدس سره عملیات بیت المقدس را که منجر به آزادسازی خرمشهر شد از شاهکارهای عظیم و کم نظیر جنگ نامید، تصریح کرد: تنها نقطه جغرافیایی که در مراحل 4 گانه جنگ یعنی توقف، تثبیت، پاکسازی و تنبیه متجاوز ایفای نقش نمود، خرمشهر بود.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی با اشاره به 33 روز مقاومت در توقف و تثبیت دشمن افزود: عراق به امید فشل بودن نیروهای مسلح و همکاری نیروهای بومی تلاش اصلی خود را در خوزستان قرار داده بود و به این امید که با گل از آنها استقبال کنند اما عرب‌های خوزستان با گلوله از آنها استقبال کردند و طی 33 روز مقاومت و تثبیت مردم خرمشهر، عرب و عجم و بومیان منطقه ساماندهی کردند.

شمخانی با بیان اینکه پاکسازی دشمن در عملیات بیت المقدس پس از 20 ماه اشغال صورت گرفت و راه قدس از کربلا می‌گذرد در مرحله تنبیه متجاوز شکل گرفت، یادآور شد: شعار راه قدس از کربلا می‌گذرد منجر به آشکار شدن تشکلی بنام حزب الله لبنان توسط سپاه پاسداران گردید و این دلالت بر نقش آفرینی منحصر به فرد عملیات بیت المقدس و جغرافیای خرمشهر دارد.

وی خاطرنشان کرد: عملیات آزادسازی خرمشهر و بیت المقدس که امروز به گرامیداشت آن نشسته‌ایم در مرحله پاکسازی دشمن از سرزمین اسلامی قرار دارد.

وی ادامه داد: روزی تصمیم گرفته شده قرارگاه عملیاتی مشترکی مابین ارتش و سپاه پایه‌گذاری شود تا این مرحله مهم را اداره کند.

این قرارگاه پایه‌گذاری شد و در عملیات سری کربلا برای پاکسازی دشمن و ادامه جنگ در ذهن فرماندهان جنگ و کاملا منفک و دگرگون نسبت به گذشته به مرحله تصمیم آورده شد.

سردار شمخانی گفت: ارتش به سمت تحول سازمانی و سپاه به سمت تکامل سازمانی همزمان سیر دشوار مقابله با تجاوز را دنبال می‌کردند یعنی در آن واحد در جبهه‌های رزم دو ماموریت وجود داشت.

وی اشاره کرد: آذر ماه 60 طریق القدس یا کربلای یک منجر به آزادسازی غرب و شرق، سوسنگرد و بستان شد و عملیات فتح المبین، غرب کرخه و شوش را آزاد کرد.

شمخانی اظهار داشت: هر کدام از عملیات‌ها دستاوردهای جغرافیایی و انسانی غنیمتی فراوانی داشت و این پیروزی مکرر در درون دشمن و نیروهای خودی و مردم تاثیرات خاص خود را داشت و ما آنجا اذاجاء نصرالله را به عینه و با همه وجود لمس کردیم.

فرمانده سپاه خوزستان در زمان فتح خرمشهر با بیان اینکه  عملیات بیت المقدس با رمز یا علی ابن ابیطالب یکی از گسترده‌ترین و بزرگترین عملیات دوران دفاع مقدس و  از 12 عملیات بزرگ به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: در چهلمین روز از بهار سال 61 و پس از گذشت حدود یک ماه از عملیات فتح المبین، به منظور فرصت ندادن به دشمن که منتظر منطقه عملیات بود در اردیبهشت سال 61 به منظور آزادسازی مطمئن خرمشهر و در دومین سال حمله عراق به ایران در طول 25 روز عملیات 4 مرحله‌ای و پس از 575 روز اشغال منجر به آزادسازی 5400 کیلومتر از سرزمین‌های جنوب خوزستان در شهر خرمشهر گردید.

وی گفت: محصور بودن مناطق کارون، اروند و 20 ماه اشغال با نیرویی انبوه در دشتی هموار با 700 تانک و 4 هزار نفر نیرو و 500 قبضه توپ فرصتی کافی را برای انجام عملیات مهندسی و بی‌بازگشت‌سازی خرمشهر در ذهن دشمن شکل داده بود.

شمخانی ادامه داد: عملیات کربلای 3 که به دلیل شرایط سیاسی آن دوران به درستی به بیت المقدس تغییر نام یافت این آرزو را در کام دشمن تلخ ساخت.

وی گفت: دشمن بعد از عملیات کربلای 1 و 2 می‌دانست نوبت خرمشهر فرا رسیده است. غافلگیری دشمن در طول جنگ همواره نقش اساسی ایفا کرده است.

وی تصریح کرد: کی، کجا و چگونه؟ سوال این بود که صدام بعد از عملیات فتح المبین در سازمان خود مطرح کرده بود. کجا نصف منطقه عملیاتی را مورد هدف می‌دید؟ کی را نمی‌دانست، چگونگی را نمی‌دانست که آیا می‌شود بعد از عملیات فتح المبین بعد از یکماه با 9 برابر توان عملیات کربلای 1، بتوان عملیات کربلای 3 را شروع کرد؟ هرگز فکر نمی‌کرد.

شمخانی گفت: آیا به یکباره به خرمشهر خواهند آمد؟ پاسخ منفی بود. از جاده اهواز خرمشهر خواهند آمد و 110 کیلومتر خواهند جنگید. برای او قطعی بود اما همه این محاسبات دشمن محاسبات درستی بود اما بر مبنای این محاسبات درست دشمن خطا کرد و شکست خورد ما باید مبتنی بر محاسبات دیگری و رزمندگان اسلام با توکل بر خدا و پذیرش ریسک می‌بایست با کمتر از یک ماه فرصت و تمرکز در عبور از کارون نه به عنوان یک سرپل کوچک بلکه با عنوان سرپلی که بتواند در گام اول 500 کیلومتر را آزاد کند و کلیه این عوامل به اضافه مدیریت نیروهای ساکن در منطقه منجر به این شد که دشمن فریب عملیات را بخورد به شکل ناکامی مجبور به تسلیم شود.

وی گفت: کارون با 270 متر عرض در منطقه مورد نظر باید 5 پل را روی خود احداث شده می‌دید. با برتری قطعی هوایی دشمن این امر امری خارق‌العاده به حساب می‌آمد. زیرا هزار و 200 متر پل که توسط مهندسین نیروی زمینی ارتش و جهاد مهندسی سپاه عملیات عبور و احداث اولین خاکریز را در عمق 25 کیلومتری بر عهده گرفته بودند باید دو سوم نیروی 150 گردانی آغازگر عملیات را از روی خود عبور می‌داد.

وی با بیان اینکه در آن شرایط نماینده مردم تهران مرحوم حجازی، آیت‌ الله صدوقی، مرحوم آیت‌الله مشکینی در قرارگاه کربلا با فرمانده محسن رضایی و شهید صیاد شیرازی حضور داشتند، یادآور شد: سپاه و ارتش جمعا با 150 گردان عملیات خود را شروع کردند و تا انتهای عملیات جمعا 200 گردان عملیاتی مشارکت کرد.

وی با تاکید بر این‌که مراحل عملیات گام به گام خدمت امام(ره) گزارش می‌شد ، گفت: حضرت امام (ره) در پیامی که توسط مردم حاج احمد آقا به رزمندگان انتقال یافت، فرمودند که مقاومت کنید. چرا که مراحل اول و دوم کمی دچار مشکل شده بودند.

وی افزود: اما در مراحل سوم و چهارم با تداوم عملیات از 15 هزار نیروی موجود در خرمشهر،‌12 هزار نفر اسیر شدند. و پس از آن بیت امام شنیدیم که می‌گفتند، هرگز در طول حیات امام،‌امام را این گونه شاد ندیده بودیم. به گونه ای که ایشان در پیامی فرمودند که خرمشهر را خدا آزاد کرد.

شمخانی با اشاره به پیامدهای آزادسازی خرمشهر و انعکاس جهانی و منطقه‌ای آن خاطرنشان کرد: شرارت‌های جدی در فضای سیاسی آن روز و امروز وجود دارد، اینکه ایران مشغول نمو و تاثیرگذاری است. اینکه امام تنها تصمیم گیرنده صحنه ایران هستند، ‌اینکه ایران خواهان ادامه جنگ تا تنیبه متجاوز است ، اینکه در جهان عرب شکاف ایجاد شده و اینکه همه ایرانی‌ها یک حرف می‌زنند و آن هم فعالیت هسته‌ای باید ادامه یابد، اینکه اسراییل اولویت نیست ،‌از جمله پیاده‌هاست و دیگران باید بدانند و به یاد آورند که سیاست‌های دیروز آنها نتوانست به ثمر بنشیند.

وی افزود: امروز هم عنصر پیروز، ایران است .

شمخانی با اشاره به گذشت 27 سال از حادثه خرمشهر، نقش جنگ در دفاع از ارزش‌های اننقلاب و حضور مردم در همه صحنه‌های انقلاب از انتخابات تا مقابله با گروهک‌های مسلح وابسته به دشمن در مقاطع مختلف را موثر خواند و یادآور شد: ‌امروز هم در انتخابات ریاست جمهوری دهم همین حادثه با شدت بیشتری تکرار خواهد شد تا بدانند که ایران همچنان خرمشهر صمیمیت، صفا و وحدت حول رهبری را به عنوان خرمشهر دائم الفتح در ذهن ایرانیان تجلی می‌دهد.

گفتنی است ، علی لاریجانی رییس مجلس نیز پس از سخنان امیر دریابان علی شمخانی گفت: صحبت‌های شما همه را به خاطرات آن روز نیکو و پر ارزش برای انقلاب ، انداخت که از شما سپاسگزارم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet