هدر موبایل
1395/09/09 14:29:59
سرویس اجتماعی
ساعدی:

ادعای آبگیری 62 درصدی تالاب هورالعظیم کذب محض است/ ابتکار مستندات خود را به مجلس ارائه کند

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس با بیان اینکه ادعای آبگیری ۶۲ درصدی تالاب هورالعظیم کذب محض است خواستار ارائه مستندات رئیس سازمان محیط زیست به مجلس شد.
ادعای آبگیری 62 درصدی تالاب هورالعظیم کذب محض است/ ابتکار مستندات خود را به مجلس ارائه کند نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس با بیان اینکه ادعای آبگیری 62 درصدی تالاب هورالعظیم کذب محض است خواستار ارائه مستندات رئیس سازمان محیط زیست به مجلس شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107577112076.jpg ادعای,آبگیری,62,درصدی,تالاب,هورالعظیم,کذب,محض,است/,ابتکار,مستندات,خود,را,به,مجلس,ارائه,کند Icana

قاسم ساعدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه با تلاش های صورت گرفته، تالاب هورالعظیم تا حدود زیادی احیا و 62 درصد آن آبگیری شده است، گفت: ارائه این آمار غیرمستند و  غیرواقعی از سوی این مسئول کذب محض است و متاسفانه خانم ابتکار همچنان چنین آمار غیرمستندی را به طور مداوم تکرار و اعلام می کند.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید مستندات خود را درباره ادعای آبگیری 62 درصدی تالاب هورالعظیم به مجلس ارائه کند، ادامه داد: خانم ابتکار باید در صحن علنی مجلس حاضر و در این رابطه پاسخگو باشد زیرا چنین اظهارات کذبی از یک مقام مسئول به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس دهم، با یادآوری اینکه خانم ابتکار در صحن علنی مجلس هم آمار غیرمستندی در رابطه با احیای  تالاب هورالعظیم ارایه کردند، تصریح کرد: از آنجایی که هر هفته با سرکشی به حوزه انتخابیه در جریان وضعیت تالاب قرار دارم زمانی که با اظهارات غیرواقعی و نادرست ایشان در صحن علنی مواجه شدم از ایشان تقاضا کردم آمار و ارقام دقیق را به مردم اعلام کنند و عملکرد ضعیف خود را با ذکر چنین اظهارات غیرمستندی توجیه نکند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: اما متاسفانه خانم ابتکار همچنان به بیان آمار و ارقام غیرواقعی در رابطه بااحیای این تالاب ادامه می دهد.

ساعدی افزود: مقرر شد نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست با همراهی مجمع نمایندگان استان خوزستان در بازدیدی از منطقه، وضعیت آبگیری تالاب را مورد بررسی قرار دهند که متاسفانه نمایندگان خانم ابتکار پس از بازدید متذکر شدند اطلاعات و آمار غیرواقعی و نادرست در اختیارشان قرار گرفته بود.

وی از عدم تامین حقابه تالاب هورالعظیم  از سوی وزارت نیرو انتقاد کرد و گفت: این دستگاه تاکنون نتوانسته حقابه این تالاب را تامین کند؛ در این رابطه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید شفاف سازی کند  که تاکنون چه اقداماتی در برابر عملکرد ضعیف و کارشکنی های وزارت نیرو برای تامین حقابه تالاب انجام داده است؟ سکوت این دستگاه به عنوان حافظ محیط زیست کشور در برابر تخلفات وزارت نیرو قابل توجیه نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم با ابراز تاسف از سکوت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در برابر تخلفات زیست محیطی وزارت نفت، یادآور شد: خانم ابتکار چرا در مقابل تخلفات و فجایع زیست محیطی و همچنین تخریب و قلع و قمع درختان اطراف تالاب از سوی وزارت نفت که حیات ساکنان هویزه و دشت آزادگان را با خطر جدی مواجه کرده سکوت اختیار کرده است؟ خانم ابتکار به عنوان رئیس سازمان محیط زیست چه اقدام حقوقی در مقابل فجایع زیست محیطی صورت گرفته از سوی وزارت نفت انجام داده اید؟

وی ادامه داد: آیا در حالی که تمامی کشورها به دنبال حفظ و توسعه محیط زیست خود هستند چنین وضعیت بغرنج زیست محیطی سزاوار نظام مقدس جمهوری اسلامی در قرن 21 است؟ چرا خانم ابتکار هیچ اقدامی در برابر وزارت نفت برای آلودگی های ناشی از حفاری نفت که منجر به خشکی تالاب هورالعظیم شد انجام نمی دهد در حالی که این اقدامات حیات محیط زیست، آبزیان و مردم را به مخاطره انداخته است.

ساعدی با بیان اینکه اندک آبی که در تالاب هورالعظیم جریان دارد حاصل روانه کردن پساب مزارع نیشکر است، افزود: این آب غیرقابل استفاده، شور و سرشار از املاح است که ورود آن به تالاب تخلف محسوب شده و خلاف قوانین بین المللی است زیرا حیات آبزیان و تالاب را در معرض خطر جدی قرار می دهد؛ خانم ابتکار به جای اینکه اقدامات حقوقی مناسبی را در مقابل تخلفات صنعت نیشکر انجام دهد فقط به دنبال پرشدن حوضچه های تالاب با پساب نیشکر است تا مدعی احیای آن شود در حالی که این اقدام خلاف شرع و اخلاق است.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس دهم با تاکید بر اینکه خانم ابتکار باید نسبت به اقدامات انجام شده در رابطه با احیای تالاب هورالعظیم و مشکلات زیست محیطی شفاف سازی کند و به مردم پاسخگو باشد، تصریح کرد: زدوبندهای این دستگاه در منطقه نشان از وجود دست های پنهان پشت پرده دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ریزگردهای خوزستان که نفس مردم استان و کشور  را بریده نشات گرفته از خشکاندن تالاب هورالعظیم و سوء مدیریت است، تصریح کرد: بی توجهی نسبت به احیای این تالاب گسترش ریزگردها را به دنبال داشته و تاکنون شاهد هیچ گونه اقدام موثری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در جهت بهبود وضعیت تالاب نبوده ایم.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: از دولت تدبیر و امید که مدعی خدمت به مردم است و ادعا می کند در چارچوب خدمتگزاری به مردم و ارزش های نظام حرکت می کند انتظار می رود بر عملکرد مسئولان خود نظارت بیشتری داشته و مسئولانی که ثابت کرده و نشان داده اند برای مردم اهمیتی قائل نیستند را کنار بگذارد زیرا مسئولانی که اقدام به ارائه امار غیرواقعی و نادرست به مردم می کنند مستحق خدمتگزاری به مردم نبوده و مردم خواهان مسئولان خدوم، باصداقت و خدمتگزار هستند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet