ایام محرم 1398
1395/09/09 20:14:10
سرویس سیاسی
در حاشیه مجمع مجالس آسیایی صورت گرفت؛

تأکید بر همسویی تهران و آنکارا برای برقراری صلح و امنیت در منطقه/ ایران و ترکیه دو کشور قدرتمند جهان اسلام

هیأت پارلمانی ایران با هیأت پارلمانی ترکیه در حاشیه مجمع عمومی نهم مجمع مجالس آسیایی در کشور کامبوج ملاقات کرد.
تأکید بر همسویی تهران و آنکارا برای برقراری صلح و امنیت در منطقه/ ایران و ترکیه دو کشور قدرتمند جهان اسلام هیأت پارلمانی ایران با هیأت پارلمانی ترکیه در حاشیه مجمع عمومی نهم مجمع مجالس آسیایی در کشور کامبوج ملاقات کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107189170504.jpg تأکید,بر,همسویی,تهران,و,آنکارا,برای,برقراری,صلح,و,امنیت,در,منطقه/,ایران,و,ترکیه,دو,کشور,قدرتمند,جهان,اسلام Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، هیأت پارلمانی ایران با حضور فاطمه ذوالقدر، هاجر چنارانی و علی کاظمی با هیأت پارلمانی ترکیه عصر امروز( سه شنبه، ٩ آذر ماه) دیدار و گفت و گو کرد.

در این ملاقات ابتدا فاطمه ذوالقدر به کودتای ناموفق اخیر در ترکیه اشاره و با یادآوری این موضوع که جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که کودتا را محکوم کرد، از ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند جهان اسلام یاد کرده و گفت: بدون تردید اتحاد و همسویی دو کشور دوست و برادر، ایران و ترکیه، می تواند کمک بزرگی به برقراری صلح و ثبات در منطقه باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تبریک انتخاب ترکیه به عنوان رییس دو سال آینده مجمع مجالس آسیایی، خواستار گسترش همکاری های پارلمانی در چارچوب مجمع مجالس آسیایی و تحرک بیشتر گروه های دوستی پارلمانی میان مجالس دو کشور شد.

در ادامه برهان کایاتورک، رییس هیأت پارلمانی ترکیه با ابراز تأسف از دو حادثه تروریستی در عراق و تصادم قطار در ایران، از قربانیان حادثه تروریستی به عنوان شهید یاد کرد و با ملت ایران و خانواده های جان باختگان اظهار همدردی کرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از موضع زودهنگام جمهوری اسلامی ایران در برابر کودتای ناموفق درترکیه، خواستار همکاری بیشتر دو کشور در مبارزه با تروریسم شد.

کایاتورک همچنین انتخاب محمدرضا مجیدی به دبیر کلی مجمع مجالس آسیایی را تبریک گفت و اظهار امیدواری کردکه در دوره ریاست ترکیه، مجمع مجالس آسیایی با همکاری دبیر کل جدید، از جایگاه بالایی برخوردار شود. 

وی همچنین بر آمادگی مجلس ترکیه برای گسترش مناسبات پارلمانی با مجلس شوراى اسلامی، به ویژه همکاری بیشتر میان گروه های دوستی، پارلمانی، تأکید کرد.

گفتنی است در این ملاقات هاجر چنارانی نیز ریاست ترکیه بر مجمع مجالس آسیایی را تبریک گفت و از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از برهان کایاتورک برای سفر به تهران دعوت کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet