ایام محرم 1398
1388/03/03 13:58:00
سرویس صحن

نماینده ایلام از توضیحات وزیر علوم قانع شد

**نماینده مردم ایلام توضیحات وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری درخصوص این که چرا نامی از دانشگاه‌های ایران در بین دویست دانشگاه برتر جهان نیست، را قانع کننده دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمد مهدی زاهدی" که برای پاسخگویی به سوال داریوش قمری در جلسه‌علنی امروز یکشنبه حاضر شده بود، گفت: ما دستاوردهای زیادی در عرصه‌های فناوری هسته‌ای و نانوتکنولوژی داریم. وزارت علوم نیز در چهار سال گذشته در همه زمینه‌ها دستاوردهای خوبی کسب کرده است.

وی با اشاره به رتبه‌بندی دانشگاه‌های سراسرکشور گفت: در سال گذشته شاهد ارتقای رتبه‌های دو دانشگاه‌ فنی صنعتی شریف و تهران بوده‌ایم.

زاهدی ادامه داد: در بررسی رتبه‌های دانشگاه‌های فنی و فناوری جهان این دو دانشگاه رتبه‌های 159و163 را به ترتیب به دست آورده‌اند این در حالی است که تا قبل از سال 68 همواره رتبه‌های دانشگاه‌های ایران بالای 1500 بوده است.

وی در مورد اظهارات داریوش قمری نماینده ایلام مبنی بر این که رتبه‌های دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف براساس آمارهای جهانی 470 و 536 است، اظهار داشت: هر دو آمار اعلام شده صحیح است.

وزیر علوم ادامه داد: یکی از آمارها مربوط به دانشگاه‌های فنی و فناوری است و دیگر رتبه در دانشگاه‌های جهان است.رتبه 470 برای دانشگاه تهران حکایت از این دارد که کشور روبه ترقی است چرا که ما همواره رتبه‌ بالای 1500 داشته‌ایم.

وی در پاسخ به اظهارات نماینده ایلام مبنی بر روبرو بودن دانشگاه‌های ایران با افت کیفیت تحصیلی گفت: مجموع مقالات علمی منتشر شده دانشگاه‌ها در سال 83، 3800 مقاله بود در حالیکه در سال گذشته این تعداد مقالات به 13600 رسیده و یک سال نیز به بالای 19هزار می‌رسد.

زاهدی تصریح کرد: هم اکنون پایگاه اطلاع رسانی مجلات علمی کشورهای اسلامی توسط ایران پایه‌گذاری شده است.

وی گفت: در خصوص ثبت اختراعات نیز طی چند سال گذشته، از سال‌های 80 تا 83 ، 4322 اختراع به ثبت رسید که از سال 84تا87به 25899 اختراع رسیده است.

وزیر علوم تصریح کرد: یکی دیگر از دستاوردهای این وزارتخانه انجام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام است که با انجام این رتبه‌بندی تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشور وارد رتبه‌بندی جهان می‌شوند.

داریوش قمری نیز پس از سخنان وزیر علوم گفت: پاسخ وزیر خارج از چارچوب سوال من است و من از این پاسخ قانع نشده‌ام، اما به احترام فتح خرمشهر دیگر نیازی به رای گیری نیست.

محمد حسن ابوترابی‌فرد نیز که ریاست جلسه‌علنی را به عهده داشت گفت: باتوجه به آیین نامه داخلی مجلس اگر سوال کننده از پاسخ وزیر قانع نشود باید رای گیری صورت گیرد.

قمری نیز گفت: از پاسخ وزیر قانع شدم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet