هدر موبایل
1395/09/14 13:21:25
سرویس فرهنگی
در گفت‌وگو با نمایندگان مطرح شد:

سوز سرما بر تن دانش‌آموزان مناطق محروم

نمایندگان مجلس با تاکید بر اینکه سیستم گرمایشی مدارس روستایی در مناطق سردسیر همچنان وضعیت مناسبی ندارند نسبت به این موضوع که سازمان نوسازی مدارس متکی به خیرین مدرسه‌ساز شده، انتقاد کردند.
سوز سرما بر تن دانش‌آموزان مناطق محروم نمایندگان مجلس با تاکید بر اینکه سیستم گرمایشی مدارس روستایی در مناطق سردسیر همچنان وضعیت مناسبی ندارند نسبت به این موضوع که سازمان نوسازی مدارس متکی به خیرین مدرسه‌ساز شده، انتقاد کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201612107012577923.jpg سوز,سرما,بر,تن,دانش‌آموزان,مناطق,محروم Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه فرهنگی - مریم ابوفاضلی؛ در سال‌های گذشته یکی از مشکلاتی که در آموزش و پرورش در مناطق سردسیر وجود داشت، مشکل سیستم گرمایشی مدارس بود و کشور به این علت خساراتی متحمل می‌شد اما از سال 92 تاکنون دولت و مجلس تصمیماتی اتخاذ و اعتبارات برای استانداردسازی سیستم گرمایشی تخصیص یافت.

معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه  امسال 50 هزار کلاس درس را ایمن‌سازی کردیم، گفته نیمی از بخاری‌های مدارس کشور را تا سال 95 حذف و سیستم گرمایشی مناسب جایگزین کردیم و هدف‌گذاری جدید ما خداحافظی کلیه کلاس‌های درس با بخاری‌ها تا پایان سال 96 است.

با این حال، مناطق محروم پایتخت را نمی‌توان ملاک قرار داد و وضعیت مدارس در مناطق محروم دیگر استان‌ها قابل قیاس با مدارس محروم تهران نیست؛ چراکه اخیرا فرماندار ازنا گفته ۷ مدرسه در روستاهای شهرستان ازنا فاقد گاز هستند و برخی  معلمان از دانش‌آموزان خواسته‌اند با خود نفت به مدرسه ببرند. همچنین اخباری از روستاهای جنوب کرمان حاکی از آن است که دانش آموزان مناطق محروم در سرمای زمستان، بدون وسیله گرمایشی به تحصیل ادامه می‌دهند.

در این باره رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس با اشاره به ضرورت استانداردسازی سیتم گرمایشی مدارس گفت: حدود سه چهار هفته پیش به وزیر آموزش و پرورش تذکری دادیم تا یک بررسی ویژه‌ در مورد سیستم گرمایشی مدارس کل کشور داشته باشند.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس نیز از ردیفی در بودجه‌ سال گذشته برای وزارت آموزش و پرورش خبر داد که بر اساس آن، تا پایان سال ۹۶ تمامی مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش باید به سیستم جدید سرمایشی- گرمایشی مجهز شوند.

چند هفته پیش نیز کمیسیون تلفیق مجلس مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن سه میلیارد دلار طی برنامه ششم برای ایمن‌سازی مدارس از منابع مختلف دیده شود.

بر اساس این گزارش، خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جزئیات روند و اجرای  تامین ایمنی برای دانش‌آموزان در فضای آموزشی در بعد فیزیکی، مقاوم سازی و بازسازی مدارس اولویت اصلی را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

 لزوم تجهیز مدارس به سیستم جدید سرمایشی- گرمایشی تا پایان سال ۹۶

رئیس کمیسیون آموزش مجلس از ردیفی در بودجه‌ سال گذشته برای وزارت آموزش و پرورش خبر داد که بر اساس آن، تا پایان سال ۹۶ تمامی مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش باید به سیستم جدید سرمایشی- گرمایشی مجهز شوند.

محمدمهدی زاهدی 3406756/26/2016 10:32:46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108003920432_Thum.jpgمحمد مهدی زاهدی

محمدمهدی زاهدی

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اخباری درخصوص نبود بخاری در مدارس جنوب کرمان در فصل سرما گفت: برخی از مدارس کشور در مناطق گرم است و اصولاً نیازی به بخاری ندارند؛ مثلا اگر مناطق بندرعباس، بوشهر، زاهدان و توابع آن را در نظر بگیریم، بخاری معنا نمی‌دهد چون هوا آنقدر سرد نمی‌شود که نیازی به بخاری باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در مناطق گرمسیری سیستم سرمایشی جدی لازم است تا مردم و دانش‌آموزان بتوانند در گرمای زیاد آن مناطق طاقت بیاورند و اذیت نشوند.

زاهدی با بیان اینکه وجود بخاری در مناطق گرمسیری بحث مهمی نیست، تصریح کرد: اگر منطقه شهداد در کرمان که زیر مجموعه حوزه انتخابیه من است را در نظر بگیریم، با توجه به اینکه جزء منطقه گرمسیری کشور است، به بخاری نیاز ندارد و در آنجا بخاری معنا پیدا نمی‌کند ولی باید حتما سیستم سرمایشی مناسبی برای مدارس این مناطق در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به تعدادی از روستاها در جنوب کرمان که به بخاری نیاز دارند، افزود: برای بهبود وضعیت مدارس روستاهایی که در جنوب کرمان به بخاری و امکانات گرمایشی نیاز دارند با معاونت نوسازی مدارس وزارت آموزش و پرورش مکاتبه خواهم کرد تا این مشکل برطرف شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه بخاری نفتی در مدارس آسیب‌های زیادی را به سلامت دانش‌آموزان وارد کرده است، گفت: ردیف بودجه‌ای که مجلس سال گذشته برای وزارت آموزش و پرورش تنظیم کرده به گونه‌ای طراحی شده که تا پایان سال 96 تمامی مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش متناسب با منطقه آب‌وهوایی‌شان به سیستم جدید سرمایشی- گرمایشی مجهز شوند.

تذکر به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم بررسی ویژه سیستم گرمایشی مدارس کل کشور

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس با اشاره به ضرورت استانداردسازی سیتم گرمایشی مدارس گفت: حدود سه چهار هفته پیش به وزیر آموزش و پرورش تذکری دادیم تا یک بررسی ویژه‌ در مورد سیستم گرمایشی مدارس کل کشور داشته باشند.

مجید کیانپور 3406756/28/2016 12:43:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105043754319_Thum.jpgمجید کیان‌پور

مجید کیانپور

مجید کیان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره درباره سیستم گرمایشی مدارس حوزه انتخابیه خود گفت: بسیاری از روستاهای حوزه انتخابیه من نیاز به نوسازی و بازسازی دارند و حتی تعداد مدارسی که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند بیش از روستاهای اعلام شده است.

نماینده مردم درود و ازنا درمجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل اینکه برخی روستاها تخریبی و غیرقابل نوسازی و بازسازی هستند نمی‌توان به آنها گاز داد و تنها راه چاره این است که دولت برنامه‌ای برای نوسازی این مدارس در نظر بگیرد.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه این مناطق جزء مناطق محروم هستند، استفاده از بنیادهای خیریه و بنیادهایی که در ساخت مدرسه مشارکت می‌کنند (خیرین مدرسه‌ساز) شاید بتواند یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای این مشکل باشند.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم در نظر گرفتن تدابیر و تمهیدات لازم توسط مسئولان تصریح کرد: مسئولان باید به صورت ویژه، هدفدار و با برنامه کار مشخص نوسازی را در دستور کار قرار بدهند تا هرچه سریعتر این کار انجام شده و به اتمام برسد.

وی با اشاره به آسیب‌های وارد شده از کمبود یا نبود تجهیزات گرمایشی در سالهای گذشته در مدارس افزود: سیستم‌های گرمایشی باید سیستم‌هایی باشند که مورد تائید سازمان نوسازی مدارس کشور و استاندارد باشند و نباید از هر بخاری استفاده شود؛ حتی اگر قرار است از بخاری نفتی استفاده شود، باید از بخاری‌هایی که ایمنی لازم را دارند استفاده کرد تا حتی‌المقدور از خسارت‌های احتمالی جلوگیری شود.

کیان‌پور در ادامه خاطر نشان کرد: تقریباً حدود سه چهار هفته پیش به وزیر آموزش و پرورش تذکری دادیم که حتما یک بررسی و بازبینی ویژه‌ای روی سیستم گرمایشی مدارس کل کشور داشته باشند تا خدای نکرده در هیچ یک از نقاط کشور حوادثی پیش نیاید و پیگیر هستیم حتماً به این موضع به نحو مطلوبی رسیدگی شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس در پایان گفت: دولت، وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور باید در بحث سیستم گرمایشی مدارس، خصوصاً در مناطق سردسیر اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و زمینه‌ای را فراهم کنند تا دانش‌آموزان با فراغ خاطر بهتری در سر کلاس درس حاضر شوند.

سازمان نوسازی مدارس متکی به خیرین مدرسه‌ساز شده است

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس با اشاره به خطرات ناشی از استفاده نادرست وسایل گرمایشی در مدارس گفت: سازمان نوسازی مدارس آموزش و پرورش در یک دهه‌ متکی به خیرین مدرسه‌ساز شد.

همایون هاشمی 3406757/3/2016 9:11:25 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101045291601_Thum.jpgهمایون هاشمی

همایون هاشمی

همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به خطرات ناشی از استفاده نادرست وسایل گرمایشی در مدارس گفت: با توجه به حوادث مختلفی که در سنوات گذشته در ذهن جامعه است باید مراقبتهای لازم پیش‌بینی و پیشگیری شود و آموزش‌های لازم نیز صورت بگیرد.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: در فصل سرما برای توسعه شبکه گازرسانی نمی‌توان کاری کرد ولی حداقل باید از شبکه قبلی استفاده کرد و به هر شیوه و روشی، نفت و گاز را به متقاضیان برسانند؛ ضمن آنکه مدارس روستایی حوزه انتخابیه اینجانب وضعیت مناسبی ندارند و در روستاها سیستم گرمایشی همان سیستم نفتی است که خطرات خاص خودش را دارد و باید فکر اساسی برای آن اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه در مناطق سردسیر، فصل سرما بسیار سخت می‌گذرد، گفت: در حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب با توجه به اینکه در مناطق سردسیری قرار دارد هنوز شبکه گازرسانی کامل نشده و کمتر از 30 درصد از مناطق روستایی حوزه انتخابیه‌ام گازرسانی شده است.

هاشمی با بیان اینکه استفاده از وسایل گرمایشی نفتی و مواردی از این قبیل خطرات خاص خودش را دارد، افزود: برای من مدام پیامک‌هایی می‌آید که شبکه توزیع نفت در روستاها مختل و محل نگرانی شده است و عموماً خانواده‌ها و روستائیان مخصوصاً در مناطق صعب‌العبور شکایت دارند که نفت به دست آنها نرسیده و در سرما شرایط خوبی ندارند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس ادامه داد: شبکه‌های خدمات‌دهی باید طوری باشند که نوسازی وضعیت سازمانی خود را -در سطح نیروی انسانی، سخت‌افزاری و خدمات‌رسانی- صورت دهند؛ اما متأسفانه سازمان نوسازی مدارس آموزش و پرورش در یک دهه‌ متکی به خیرین (خیرین مدرسه‌ساز) شد.

هاشمی با تاکید بر اینکه باید گازرسانی در شهرستانهای کوچک و روستا را توسعه دهیم، افزود: این کار باید سرعت بیشتری پیدا کند و تمهید آن نیز این است که مسئولان شبکه گازرسانی به روستاها را حتماً در برنامه توسعه بگذارند؛ از طرفی هم در بحث فرهنگی و آموزشی، نحوه استفاده از این مباحث مربوط به سوخت، صرفه‌جویی و همچنین درست استفاده کردن را باید آموزش بدهند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس گفت: روستای بزرگ هولاسو در شاهین‌دژ مدرسه‌ای با قدمت حدود نیم قرن دارد که از جمله مدارسی است که باعث نگرانی شده است و اگر برای آن اتفاقی بیافتد نابخشودنی است؛ لذا دولت باید برایشان بودجه‌ای در نظر بگیرد و سازمان نوسازی به طور جدی و بر اساس یک معیار و منطقی به نوسازی مدارس بپردازد. /  
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet