انتخابات ریاست جمهوری
1388/03/03 14:51:00
سرویس صحن

فلاحت‌پیشه: نامزدهای ریاست جمهوری نوع تعامل خود با مجلس را اعلام کنند

**حشمت الله فلاحت پیشه گفت: نامزدهای ریاست جمهوری نوع تعامل با مجلس شورای اسلامی را در برنامه‌هایشان اعلام کنند.

نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی ناطق جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به انتخابات پیش رو خاطر نشان کرد: بی شک ایرانیان این بار نیز با حضور گسترده خویش در انتخابات حماسه‌ای دیگر می‌آفرینند ودر این حضور منطق رای، مشارکت سیاسی برنامه‌محور و بی اعتنایی به سیاست‌های تخریبی از نتیجه انتخابات مهمتر خواهد بود.

وی با گرامی داشت سالروز سوم خرداد  اظهار داشت: در نظام‌های پارلمانی دنیا انتخابات دولت و پارلمان به صورت تلفیقی برگزار می‌شود، اعضای کابینه در میان نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند و تصمیم‌های اجرایی و تقنینی در نشست مشترک دولت و مجلس بنیان گذاشته می‌شود همین آرایش مبنای انتقاد یا حمایت در مجلس است، اما در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران به اقتضاء اصل تفکیک قوا باید اختیار و اقتدار مجلس در اداره کشور ملاک اصلی رفتار سیاسی نمایندگان باشد، به عبارتی ما باید بیش از دغدغه پیروزی یا شکست، دغدغه اداره امور کشور بعد از انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشیم.

فلاحت پیشه یادآور شد: طبق قانون ناظر اصلی عدم انحراف از چشم‌انداز 20 ساله، برنامه‌های پنج ساله توسعه و به ویژه قوانین سنواتی بودجه، مجلس است.

نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو گفت: نامزدهای ریاست جمهوری باید در برنامه‌های اعلامی خود نوع تعامل با مجلس را نیز بگنجانند که  با این مبنا توجه به چند اصل ضروری است، یک، نباید واقعیات آماری کشور قربانی چالش‌های سیاسی شود، به عنوان نمونه چهار سال پیش در چنین روزی مسوولان استان کرمانشاه آمار بیکاری این استان را 10 درصد اعلام کردند و چندی بعد آن آمار را 17 درصد اعلام کرد، حال مسوولان فعلی استان این آمار را 10 درصد ارایه می‌کنند، در حالی که بیکاری تقریبا مشغله همه خانواده‌های کرمانشاهی است.

وی با اشاره به اصل دوم سخنانش اظهار داشت: برنامه پنج ساله دیگری به سر آمد، ولی هنوز احکام آن درباره از بین بردن محرومیت‌ها به ویژه در زمینه‌های عمرانی و سرمایه گذاری اجرایی نشده است همه نامزدها باید برنامه‌هایی مشخص را برای اجرای این بخش‌های مغفول مانده قوانین برنامه ارایه دهند. برخی از استانداران حتی استان‌ها را به دو بخش مرکز و پیرامون محروم آن تبدیل کرده‌اند.

فلاحت‌پیشه در خصوص آسیب پذیری نظام مدیریتی کشور در بخش عزل و نصب‌های بی سامان گفت: نظام مدیریتی ایران به رغم همه نقاط قوتش در زمینه عزل و نصب‌های بی سامان به شدت آسیب‌پذیر است، چرا با آمد و شد هر جریان سیاسی اکثر شاخص‌های مدیریتی کشور از سطوح عالی تا محلی نادیده گرفته می‌شود به یاد داریم در دوران دولت قبل به یک باره 60 سفیر ایران عوض شد و حتی در گروه‌های علمی دانشگاه‌ها نیز انحصار سیاسی حاکم شد و در دولت کنونی عزل و نصب‌های متعدد گاه حالت انتقامی به خود گرفت.

وی ادامه داد: پست‌ها به واسطه بازی‌های سیاسی در نوسان می‌افتند آیا با کرسی‌های لرزان می‌توان برنامه‌ریزی بلند مدت را صورت داد؟ این ضعف تا دل شهرستان‌های مختلف کشور نیز کشیده می‌شود در برخی مناطق افرادی از جریان‌های مختلف به رغم این که به سختی توان جذب چند صد رای را برای کاندیدای خود دارند، آرای مردم را مصادره می‌کنند و در طول چهار سال به طالبان اصلی پست و مقام مبدل می‌شوند و نظام مدیریتی استان را با چالش جدی مواجه می‌سازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet