خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1388/03/04 09:31:00
سرویس سیاسی
وعده‌های اقتصادی نامزدها؛ شعار یا واقعیت -3

فرهنگی: در برنامه‌های کاندیداها باید نقش دولت در اقتصاد کشور مشخص باشد

**نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه‌های اقتصادی که کاندیداهای ریاست جمهوری ارائه می‌دهند، باید نقش دولت در اقتصاد کشور مشخص باشد.

"محمدحسین فرهنگی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: برخی کاندیداها اساسا فاقد برنامه هستند و به جای آنکه عامل و یا کنشی باشند جنبه‌های غیرعامل یا واکنشی آنها بسیار پررنگ‌تر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر برخی کاندیداها به جای ارائه ایده‌ها و برنامه‌های اثباتی به نفی دیگران مشغول هستند گفت: گاهی برخی از این افراد به صورت متناقض صحبت می‌نمایند یعنی گاهی برنامه‌های یکدیگر را تایید و گاهی همان‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند و به همین علت نیز به جز آنچه که در مرحله عمل دیده می‌شود مبنایی برای ارزیابی برنامه‌های آنها وجود ندارد.

فرهنگی با بیان اینکه برخی از کاندیداها برخی از اولویت‌ها را مبنا قرار می‌دهند افزود: اما در عین حال این برنامه‌ها بسیار کلی می‌باشد و در بسیاری از صحبت‌ها نیز مشترک است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: از جمله این سخنان مبارزه با تورم و بیکاری است بدون آنکه مشخص شود چه شیوه‌هایی برای مبارزه با این معضلات در نظر دارند.

وی با تاکید بر آنکه کاندیداهای ریاست جمهوری باید شیوه‌هایی را که در دستور کار قرار دارند ارائه دهند گفت: باید مشخص شود که برای برنامه‌های مدنظر آنان نقش دولت چگونه خواهد بود؟ آیا دولت نقش تاثیرگذاری به صورت رقیب (بخش خصوصی) را خواهد داشت یا تاثیرگذاری در نهادهای تولیدی را برعهده خواهد گرفت؟

فرهنگی اظهار داشت: به همین علت شعارها و وعده‌ها یکی است و در واقعیت همان مشکلات عدیده را در آینده مانند دیگر دولت‌ها وجود خواهد داشت.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه باید راهکارهای اجرایی کاندیداها مشخص شود تا کارشناسان در خصوص قابلیت اجرایی آن نظر دهند یادآور شد: با شیوه‌های عوامگرایانه و پویولیستی و شعار نمی‌توان برنامه‌ای ارائه داد.

وی تصریح کرد: برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارند و ایده‌های مطرح شده آنها این همانی می‌باشد به آن معنا که موضوعات به گونه‌ای کلی مطرح می‌شود که غیر از طرح صورت مساله، آورده دیگری ارائه نمی‌دهند.

نماینده تبریز فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه برخی کاندیداها مسایل اقتصادی کشور را به گونه‌ای وخیم نشان می‌دهند منطبق با واقعیت دانست و یادآور شد: به عنوان مثال در سال جاری کاهش قیمت نفت و بحران اقتصادی جهان وضعیت اقتصادی بسیاری از کشورها را به هم ریخته است و در اقتصاد کشورهای همسایه ایران نیز بسیار تاثیرگذار بوده است به طوری که تا حدودی با رکود شدید اقتصادی در حد ورشکستگی ملی پیش رفته‌اند حال آنکه در کشور ما این مساله بسیار ضعیف و حتی ناملموس بوده است.

وی تصریح کرد: کسانی که این مزیت را به عنوان یک بحران شدید معرفی می‌نمایند یا از واقعیت‌های اقتصادی بی‌اطلاع می‌باشند و یا دانسته، واقعیات را تغییر می‌دهند.

فرهنگی در پایان تصریح کرد: مقام معظم رهبری با اشرافی که نسبت به مسایل داخلی و خارجی داشته و دارند خواسته‌اند تا این واقعیت را به ملت عزیز ایران یادآوری نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet