خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/03/04 10:48:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از سیدفتح‌الله حسینی

دولت مانع هدرروی بودجه دستگاه‌های اجرایی شود

**نامگذاری سال ۱۳۸۸ به نام اصلاح الگوی مصرف را باید نقطه عطفی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ذکر کرد.

ضمن اعلام حمایت و تشکر از مقام عظمای ولایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به دلیل نامگذاری امسال به نام سال اصلاح الگوی مصرف، باید تمامی قوای سه‌گانه (‌قوه مقننه، مجریه و قضاییه‌) در جهت اجرایی شدن منویات معظم له تلاش کنند. مدیران باید برنامه‌های خود را در جهت اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف منطبق بر نظرات مقام معظم رهبری  مدون کنند.

اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف باید به عنوان یک موضوع بسیار مهم مد نظر گرفته شود، چرا که در بحث اقتصادی، جهان در ورشکستگی به سر می‌برد و این موضوع دیر یا زود تاثیر خود را بر اقتصاد ما خواهد داشت.

پبش از ورود به بحث مهم اصلاح الگوی مصرف باید بحث فرهنگ سازی به عنوان یک موضوع اساسی و زیر ساخت مورد توجه قرار گیرد. بررسی‌ها و شواهد حاکی  از آن است که مردم جامعه ما بی‌آنکه بدانند و آگاهی 100درصدی داشته باشند به صورت عادت مصرف‌گرایی را به عنوان یک ارزش می‌دانند.

 این مصرف‌گرایی را ما در استفاده از برق، آب و گرم کردن منازل در زمستان‌ها به وضوح می‌بینیم.حال آنکه می‌توان با مصرف درست و اساسی به نحوی اقدام کرد که مانع از هدر روی انرژی (گاز و نفت) شد که متاسفانه غیر قابل جایگزین هم است.

یا درخصوص مصرف آب ما شاهد این هستیم که با توجه به بحث خشکسالی که در کشور حادث شده باید شرایط را برای استفاده بهینه از اب چه در بخش کشاورزی، چه صنعتی و چه شهری فراهم کرد.

در این بین بخش کشاورزی و وزارتخانه متولی آن جهاد کشاورزی و نیز وزارت نیرو باید راهکارهای لازم را در جهت استفاده بهینه از اب فراهم کنند. بررسی‌ها حاکی از این است که از 100 درصد  آب مصرفی بیش از 94 درصد ان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در حالیکه می‌توان با استفاده از شیوه‌های مدرن ابیاری راه‌های استفاده بهینه از آب شیرین را در کشور به ویژه در بخش کشاورزی پیاده کرد.

در صنایع  دولت باید به طور موثر و جدی وارد شود و به نحوی اقدام کند که مانع از این شود صنایعی توسعه یابند که با الگوی مصرف همخوانی نداشته باشد. مثلا صنایع خودروسازی ما نباید به گونه‌ای به سمت تولید بروند که  نسبت به دنیا مصرف بنزین در آنها حدود 10 تا 11 لیتر در 100 کیلومتر باشد در حالیکه در دنیا این میزان حدود 4 تا 5 لیتر در 100 کیلومتر است.

دولت در سال اصلاح الگوی مصرف باید به نحوی عمل کند که مانع از این موضوع شود که بودجه‌های زیادی از دستگاههای اجرایی هدر رود. دولت می‌تواند با استفاده از راهکارهایی از مراسم و همایش‌هایی که دستاوردی به همراه ندارد جلو گیری کند.

قوه مجریه می‌تواند با برنامه‌ریزی مدون و مناسب از سفرهای غیر ضرور مسئولان و مدیران دستگاه‌های دیگر جلو گیری کند.   

در کنار این موارد باید توجه داشت بحث اصلاح الگوی مصرف نباید تنها در یکسال مد نظر قرار گیرد بلکه باید در چندین سال به صورت مداوم، سلسه ای و مرحله‌ای اجرایی شود.

سیدفتح الله حسینی عضو کمیسیون عمران

نماینده مردم پاوه و جوانرود در مجلس شورای اسلامی    

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet