شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/09/22 08:42:01
سرویس اجتماعی
نوروزی مطرح کرد:

افزایش ازدواج کودکان در مناطق مرزی/تخلف مراکز ثبت در ثبت ازدواج دختران زیر 13 سال بدون اجازه‌نامه دادگاه

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه بیشتر ازدواج های زیر سن قانونی در مناطق مرزی انجام می‌شود، از تخلفات در برخی مراکز ثبت مبنی بر ثبت ازدواج دختران بدون اجازه‌نامه دادگاه انتقاد کرد.
افزایش ازدواج کودکان در مناطق مرزی/تخلف مراکز ثبت در ثبت ازدواج دختران زیر 13 سال بدون اجازه‌نامه دادگاه سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه بیشتر ازدواج های زیر سن قانونی در مناطق مرزی انجام می‌شود، از تخلفات در برخی مراکز ثبت مبنی بر ثبت ازدواج دختران بدون اجازه‌نامه دادگاه انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608100146621316.jpg افزایش,ازدواج,کودکان,در,مناطق,مرزی/تخلف,مراکز,ثبت,در,ثبت,ازدواج,دختران,زیر,13,سال,بدون,اجازه‌نامه,دادگاه Icana

حسن نوروزی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به اعلام آمار 43 هزار ازدواج دختربچه‌های زیر 10 تا 15 سال، گفت: مسئله ازدواج موضوعی مرتبط با شرع مقدس اسلام است که طبق آن و بر اساس قوانین موجود به دختران زیر 18 سال اجازه ازدواج می‌دهد، در قانون خانواده هم سن ازدواج دختران 13 سال قید شده و شرط ازدواج دختران کمتر از 13 سال را منوط به اذن پدر و با اجازه و حکم دادگاه تعیین کرده که مورد ایراد شورای نگهبان هم قرار نگرفته است.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ازدواج دختران کمتر از 13 سال احتمال بروز آسیب‌ را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: طبق اطلاعات ارایه شده تخلفاتی در این زمینه روی می‌دهد بنابراین باید با دفاتر ثبت ازدواجی که اقدام به ثبت ازدواج دختران بدون اجازه‌نامه دادگاه می‌کنند برخورد جدی کرد.

وی افزود: سردفتری که اقدام به ثبت این‌گونه ازدواج ها می‌کند خلاف انتظامی مرتکب شده بنابراین باید دفترش تعطیل شود، البته باید نظارت بر عملکرد دفاتر ثبت ازدواج را افزایش دهیم کما اینکه باید اقداماتی در دستور کار متولیان قرار گیرد که از اثربخشی بالایی برخوردار باشد.

نوروزی فرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی را بهترین راهکار برای جلوگیری از تضییع حقوق کودکان در حوزه ازدواج خواند و ادامه داد: در برخی مناطق مرزی هنوز دیدگاه‌های برده‌گرایی وجود دارد لذا نوع بیان این مسائل توسط رسانه‌ها به خصوص صدا وسیما ضروری است، در واقع باید وجود قوانین در حوزه های مختلف برای مردم تبیین شود زیرا زمینه دفاع از کودکان به خصوص دختران را فراهم می‌کند.

سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها و آمارهای اعلام شده مشخص است که پدر بسیاری از این دختران که در سن پایین ازدواج می‌کنند معتاد و بی‌سواد هستند، بنابراین باید سطح آگاهی مردم در این زمینه افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ شهلا اعزازی مدیر بخش مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران گفت: در حال حاضر ۴۳ هزار ازدواج دختربچه های ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور داریم که از این تعداد ۲۰۰۰ دختربچه و پسربچه از همسر خود جداشده یا بیوه شده اند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet