هدر موبایل
1395/09/27 10:48:05
سرویس فرهنگی
نمایندگان شیعه و سنی مجلس مطرح کردند:

وحدت؛ نسخه رهایی‌بخش مسلمانان از خدعه دشمنان

نمایندگان شیعه و سنی مجلس معتقدند اندیشمندان مسلمان باید تئوری شیعه و سنی را تبیین کرده و مشترکات را تقویت کنند زیرا تنها راه استحکام وحدت بین شیعه و سنی و مقابله با خدعه دشمنان، یکی شدن است.
وحدت؛ نسخه رهایی‌بخش مسلمانان از خدعه دشمنان نمایندگان شیعه و سنی مجلس معتقدند اندیشمندان مسلمان باید تئوری شیعه و سنی را تبیین کرده و مشترکات را تقویت کنند زیرا تنها راه استحکام وحدت بین شیعه و سنی و مقابله با خدعه دشمنان، یکی شدن است. https://cdn.icana.ir/d/019/201612109150734416.jpg وحدت؛,نسخه,رهایی‌بخش,مسلمانان,از,خدعه,دشمنان Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- مریم ابوفاضلی؛ حضرت محمد(ص) مظهر عدالت و نجات بخش بشر بود که انسان را از ضلالت درآورد و برای او پیام آور صلح و برادری شد؛ هفته وحدت نیز تبلور اندیشه "شناختن امت واحده" و حفظ جامعه بشری بر محور مشترکات و پرهیز از مسائل اختلافی است.

پیامبر اکرم(ص) راهکارهای بسیاری را برای تحقق اتحاد بین مسلمانان ارائه کرده است و در همین مورد با ورود به مدینه و ایجاد پیمان میان دو قبیله اوس و خزرج، وحدتی ایجاد کرد و بر همین اساس احساسات ملی و دینی را تحریک کرد تا ضامنی برای وحدت در جامعه شود.
 
پیامبر اسلام با نفی تعصبات ن‍ژادی که میان اعراب آن زمان وجود داشت، ظرفیت موجود در جامعه را تبیین کرد و از عنصر کعبه برای تحقق وحدت میان مسلمانان بهره جست. ایشان با حمایت از اقشار محروم و مظلوم سعی کرد تفاوتی میان فقیر و غنی وجود نداشته باشد؛ همچنین ایشان قبایل مختلف را به سمت مدارا با یکدیگر فراخواند تا به خاطر مسائل شخصی خود، مصالح امت اسلام را به خطر نیاندازند از این رو وحدتی که امروز همگان بر آن تأکید دارند حاصل زحمات پیامبر اسلام(ص) در آن زمان است.

 پیامبر اعظم(ص) فرمودند:"أیُّها النّاسُ، علَیکُم بالجَماعةِ، وإیّاکُم والفُرْقةَ" "اى مردم، به جماعت (یکپارچگى) روى آرید و از پراکندگى بپرهیزید."(میزان الحکمة، ح ۲۵۸۹) و نیز فرمودند:"الجماعة رحمة و الفرقة عذاب،" وحدت مایه رحمت و تفرقه موجب عذاب است.

حضرت علی(ع) نیز فرمودند:"علیکم بالتواصل و التبادل و ایاکم و التدابر و التقاطع" "بر شما باد به ارتباط و بذل و بخشش و دوری گزیدن از جدائی و پشت کردن به یکدیگر" (نهج البلاغه، نامه ۴۷)

امام راحل(ره) نیز رمز موفقیت جامعه را در «وحدت کلمه» توصیف کردند و مقام معظم رهبری نیز در سخنانی اعلام کردند: «مسئله‌ وحدت را همه باید جدی بگیرند؛ در درجه‌ اول، نخبگان؛ نخبگان سیاسی، نخبگان دینی، نخبگان دانشگاهی، نخبگان حوزه‌های علمیه؛ در همه جا. در کشور ما همه مسئله‌ وحدت را جدی بگیرند. ایجاد اختلاف مذهبی بین گروههای مختلف مسلمان، خطر بزرگی است.»

مجلس شورای اسلامی، به عنوان مجمع نخبگان و عصاره فضایل ملت نیز مخلوطی از اقوام و ادیان و فرق گوناگون است و نمایندگان اهل سنت در آن حضور قابل توجهی دارند که در کنار نمایندگان شیعه بر وحدت میان مسلمانان تاکید دارند.

نوروزی عضو فراکسیون روحانیت مجلس معتقد است: یکی از مبانی انقلاب اسلامی ایران روی آوردن به مشترکات بین مذاهب و دوری و افتراق از مفترقات بین مذاهب بوده و پایه و اساس جمهوری اسلامی وحدت است.

امینی‌فرد یکی از نمایندگان اهل تسنن مجلس گفته جمهوری اسلامی بالاترین دفاع‌ها را از مسلمین، فارغ از شیعه یا سنی بودن آنها انجام داده و هزینه‌اش را هم پرداخت کرده است.‌

طباطبایی‌نژاد نایب رییس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه مجلس با اشاره به اینکه شیعه و سنّی از نظر ماهیتی بسیار به هم نزدیک هستند، میلاد پیامبر(ص) را بهترین فرصت برای بارز کردن موضوع وحدت و اشتراکات اسلامی دانست.

علوی نماینده اهل تسنن مجلس نیز با اشاره به اهمیت وحدت بین مسلمانان گفت: مسلمانان شیعه و سنی اختلافات جدی با یکدیگر ندارند؛ مخصوصاً اینکه مذهب شافعی به مذهب اهل تشیّع بسیار نزدیک است.

بر اساس این گزارش، خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان شیعه و سنی مجلس شورای اسلامی نظر آنها در مورد وحدت بین شیعه و سنّی را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

روی آوردن به مشترکات شیعه و سنّی از مبانی انقلاب اسلامی ایران است

عضو فراکسیون روحانیت مجلس با اشاره به هفته وحدت گفت: یکی از مبانی انقلاب اسلامی ایران روی آوردن به مشترکات بین مذاهب و دوری و افتراق از مفترقات بین مذاهب بوده و پایه و اساس جمهوری اسلامی وحدت است.

حسن نوروزی 3406756/29/2016 3:48:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105454172659_Thum.jpgحسن نوروزی
حسن نوروزی

حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه یکی از محورهای مهم ولایت فقیه، ایجاد وحدت و روی آوردن به وحدت بین مسلمین است، گفت: اگر فرمایشات امام راحل را قبل از سال 42 تا زمانی که رحلت کردند در نظر بگیریم، می‌بینیم که حتی یک کلام اختلاف‌انگیز در فرمایشات امام‌خمینی(ره) نبوده است.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی افزود: فرمایشات مقام معظم رهبری، چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، چه زمان ریاست جمهوری و چه زمان خبرگان و چه زمانی که ولی‌امرمسلمین جهان شدند، یک کلمه اختلافی ندارد و حتی در میان کلمات ایدئولوگ‌های انقلاب اسلامی ایران مثل شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مطهری و آیت‌الله مشکینی نیز یک کلمه افتراق‌آمیز نیست.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس تصریح کرد: یکی از مبانی انقلاب اسلامی ایران روی آوردن به مشترکات بین مذاهب و دوری و افتراق از مفترقات بین مذاهب بوده و پایه و اساس جمهوری اسلامی وحدت است.

وی با اشاره به این که مبنای جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه و نظام انقلابی ایران وحدت است، گفت: وحدت در نظام جمهوری اسلامی بر مبنای اصل مشترکات اسلام است نه بر وحدت ساختگی، مجازی و رفورمیستی. شیخ مفید که فردی مفید برای مسلمین بودند، هم روایات شیعه و هم روایات سنّی را نقل می‌کردند.

نوروزی افزود: در کرسی‌های درسی حوزه علمیه و دانشگاه‌های اسلامی کشور ایران، الفقه‌علی‌المذاهب‌خمسه مطرح می‌شود، یعنی تأکید بر همه مذاهب. فقها هم در درس‌های خارج و هم در درس‌های دکترا، تمام نظریات اهل سنّت و تشیّع را مورد بررسی قرار می‌دهند. بنابراین، اساس انقلاب اسلامی ایران بر مبنای وحدت بین مذاهب شکل گرفته تا بتواند قرآن را در جهان پیاده کند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطر نشان کرد: آنچه که دشمن اسلام به دنبال آن است، اختلاف‌اندازی بین شیعه و سنّی و ایجاد کردن وهابیت در عربستان، بهائیت در ایران و اختلاف بین مذاهب در لبنان، یمن، بحرین، عربستان، ایران و عراق است.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس با بیان اینکه پیروزی فعلی عراق نتیجه دست به دست هم دادن شیعه و سنّی است، افزود: سی و چندسال است که شیعه و سنّی با هم متحد شده و با دشمنان اسلام مبارزه می‌کنیم و یکی از پایه‌های مهم، مبنا و اساس تفکر ولایت فقیه، وحدت است.

وی افزود: هرکس با انقلاب اسلامی ایران و ولی‌فقیه مخالف است، به دنبال ایجاد اختلاف در این عرصه است و هر کس که طرفدار انقلاب‌اسلامی‌ایران و ولایت‌فقیه است، نظر بر وحدت دارد؛ لذا یکی از مقوله‌هایی که نشانه پیروی صددرصد از ولایت فقیه باشد، وحدت است.

نماینده دوره دهم مجلس برای استحکام وحدت بین شیعه و سنّی پیشنهاد داد: علما و مقام‌های سیاسی اهل سنّت و تشیّع باید مشترکات خود را تقویت کنند.

نوروزی گفت: در قرآن داریم" إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ" و در جایی دیگر آمده " الْمُنَافِقِینَ فِی الدَّرْکِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ" اما درباره مسلمین و مذاهب کلامی نیست. یعنی اصل قرآن، کلام وحدت‌بخشی است و دشمن قرآن سعی می‌کند با اختلاف‌اندازی کار خود را پیش ببرد.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس افزود: در قرآن هیچ روزنه خلافی نمی‌بینیم؛ " وَ نُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ" "وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا" که کلمه «آمنوا» یعنی کسانی که ایدئولوژی، مکتب و عمل دارند. پس هیچ اختلافی نداریم و مسائل بسیار اندک که بین تشیّع و اصولیّون و اخباریّون است، در بین اهل سنّت بین شافعی و حنبلی نیز وجود دارد و اگر به خوبی نگاه کنیم اختلاف بین مذهب شافعی و حنبلی بیشتر از شافعی و تشیّع است.

اندیشمندان مسلمان باید تئوری شیعه و سنی را تبیین کرده و مشترکات را تقویت کنند

امینی‌فرد به عنوان یکی از نمایندگان اهل تسنن مجلس معتقد است جمهوری اسلامی بالاترین دفاع‌ها را از مسلمین، فارغ از شیعه یا سنی بودن آنها انجام داده و هزینه‌اش را هم پرداخت کرده است.‌

محمدنعیم امینی فرد 3406757/4/2016 4:11:38 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105105608417_Thum.jpg
محمدنعیم امینی فرد

محمد نعیم امینی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تبریک سالروز ولادت نبی اکرم(ص) به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت، ضمن بیان اینکه ‌گفتمان انقلاب اسلامی گفتمانی مبتنی بر وحدت مسلمین است، گفت: از شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) تا مقطع پیروزی انقلاب و بعد با هدایت‌های ایشان و مقام معظم رهبری، بر وحدت و اهتمام به کار تمام مسلمین اعم از شیعه و سنی تاکید شده است و مشاهده می‌شود جمهوری‌اسلامی بالاترین دفاع‌ها را از مسلمین، فارغ از اینکه شیعه یا سنی هستند انجام می‌دهد و هزینه هم پرداخت می‌کند.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وحدت برای جامعه اسلامی یک نیاز است، گفت: در کلام الهی نیز بر وحدت توصیه موکد شده است؛ " إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ" و " وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا".

امینی‌فرد با بیان اینکه از نظر پس‌زمینه عقیدتی و تاریخی تکلیف مشخص است، افزود: در حال حاضر در برهه‌ای زندگی می‌کنیم که یکی از ادوار چالشی تاریخ اسلام است و قرائت‌های مختلفی از اسلام ارائه می‌شود که بسیاری از آنها ریشه در آداب جاهلی دارد و خشونت را تجویز می‌کند و نیاز به وحدت مسلمین را بیش از پیش کرده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی، می‌تواند در این ارتباط بسیار الهام‌بخش باشد زیرا زمانی که شیعه و سنی در فضای تعاملی قرار بگیرند، بهترین زمینه است تا مسائل وحدت مسلمین محقق شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد تلاش دشمنان بر ایجاد جنگ‌های فرقه‌ای گفت: این مسئله، مسئله امروز نیست و از قرن‌های پیش و از بدو تاریخ اسلام دیده می‌شود که دشمنان اسلام این مسئله را دنبال می‌کردند. در دهه اخیر به خصوص با رشد جریاناتی که خشونت را تجویز می‌کنند، این مسئله تشدید شده و زمانی که مسلمین درگیر جنگ با یکدیگر شوند در سایه همین جنگها دشمنان اسلام به خصوص اسرائیل غاصب، بیشترین بهره را خواهد برد.

نماینده اهل تسنن مجلس برای استحکام وحدت بین شیعه و سنی پیشنهاد داد: اندیشمندان مسلمان اعم از شیعه و سنی باید مسائل نظری و تئوری را تبیین کرده و مشترکات را تقویت کنند؛ همچنین از اهانت به مقدسات یکدیگر اکیداً اجتناب کنند زیرا در کشور اسلامی ایران خطاب‌های مقام معظم رهبری را داریم که اهانت به مقدسات فریقین(فرقه‌ها) حرام اعلام شده است.

میلاد پیامبر بهترین فرصت برای بارز کردن موضوع وحدت و اشتراکات اسلامی است

نایب رییس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه مجلس با اشاره به اینکه شیعه و سنّی از نظر ماهیتی بسیار به هم نزدیک هستند، میلاد پیامبر(ص) را بهترین فرصت برای بارز کردن موضوع وحدت و اشتراکات اسلامی دانست.

صادق طباطبایی نژاد 3406756/26/2016 1:43:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109966996281_Thum.jpgسیدصادق طباطبایی نژاد
 صادق طباطبایی نژاد

حجت‌الاسلام سیدصادق طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تبریک هفته وحدت، گفت: مذاهب مختلف اسلامی از جمله شیعه و سنّی به طور اعم و تشیّع و اهل تسنّن با فِرَق مختلفی که دارند به طور اخص، از نظر ماهیتی بسیار به هم نزدیک هستند زیرا ماهیت کار شیعه و سنّی، توحید و یکتاپرستی، قبول داشتن آخرین پیغمبر و فرستاده از طرف خداوند به عنوان نبی و ختم رُسل، قرآن به عنوان آخرین کتاب خدا و قبله واحد است.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حقیقت شیعه و سنّی بسیار به هم نزدیک است و تفاوت چندانی با هم ندارند، افزود: بین شیعه و‌‌‌ سنّی برخی مسائل اعتقادی و احکام وجود دارد که هرکدام اعتقاد خود را حقیقت اسلام ناب می‌داند که پیغمبر اکرم معرفی کرده ولی اگر بخواهیم با حفظ موضع، ‌منافع مشترکی داشته باشیم باید بر مسائل مشترک تاکید شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه بهترین بهانه برای وحدت بین مسلمانان ولادت پیغمبر اکرم(ص) است، ادامه داد: همه مسلمانان به پیروی از پیغمبر رحمت حضرت محمد(ص) مفتخر هستند و میلاد پیغمبر بهترین فرصت برای بارز کردن موضوع وحدت و پیگیری موضوعات اسلامی، دینی، شرعی و عقلی است تا وحدت را برای منافع مشترکی که ملت اسلام دارد، تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: نه تنها قصد دشمنان اسلام این است که جنگ‌های فرقه‌ای راه بیاندازند بلکه همواره دولت‌ها و حکومت‌هایی در پی آن هستند که با ایجاد تجزیه و تفرقه میان مسلمانان و جلوگیری از اتحاد آنها، بر جوامع اسلامی تفوق پیدا کرده و حکمرانی کنند. این امر، یک سیاست کلی بوده و همانطور که در قرآن آمده، فرعون نیز همین کار را می‌کرد "وَ جَعَلَ أَهْلَها شِیَعاً" یعنی بنی‌اسرائیل را گروه گروه می‌کرد و نمی‌گذاشت با هم ترکیب و یکی شوند.

طباطبایی‌نژاد افزود: این یک اصل تاریخی است که همیشه آنها که می‌خواهند تفوق و استیلا داشته باشند، بر تفرقه و تجزیه پافشاری می‌کنند و در حال حاضر هم این روش ادامه دارد تا مسلمانان نتوانند کارها و ابتکارها را در دنیا در دست گیرند؛ لذا با توجه به اینکه منابع غنی مادی، فکری و اجتماعی در دست مسلمان‌ها است، دشمنان بین مسلمان‌ها جدایی می‌اندازند.

نایب رییس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه مجلس با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال تقویت جنگ بین شیعه و سنّی و بین فِرَق این دو هستند، گفت: بهترین راهبرد برای جامعه شیعی این است که سعی کنیم اختلافات خود را با اهل تسنّن کمرنگ کرده و آن را بزرگ نکنیم تا به هدف اصلی که تفوق اسلام بر همه جهان است نزدیکتر شویم.

 تنها راه استحکام وحدت بین شیعه و سنی، یکی شدن است/ برخی جوامع اسلامی برداشت دقیقی از احکام اسلام ندارند

علوی به عنوان یکی از نمایندگان اهل تسنن مجلس با اشاره به اهمیت وحدت بین مسلمانان گفت: مسلمانان شیعه و سنی اختلافات جدی با یکدیگر ندارند؛ مخصوصاً اینکه مذهب شافعی به مذهب اهل تشیع بسیار نزدیک است.

احسن علوی 3406755/31/2016 6:18:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605106847751876_Thum.jpg
احسن علوی

سید احسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تبریک سالروز ولادت نبی اکرم(ص) به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت، به اهمیت وحدت بین مسلمانان اشاره کرد و گفت: همچنان که اهل تشیع، نسبت به ائمه‌اطهار، معصومین و اولیای الهی اعتقاد، ایمان و باور دارند، اهل تسنن نیز همینطور است و برای آنها احترام قائل هستند لذا مسلمانان شیعه و سنی اختلافات جدی با یکدیگر ندارند؛ مخصوصاً اینکه مذهب شافعی به مذهب اهل تشیع بسیار نزدیک است و مشکلات حادی بین این دو فرقه دیده نمی‌شود.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی افزود: تفرقه بین مسلمانان تنها راهی است که صهیونیست‌ها و استکبار جهانی می‌تواند با دامن زدن به آن و ورود از راه مسائل مذهبی، اختلافات را بیشتر و خود را قوی‌تر کند؛ به عنوان مثال بحث داعش در منطقه یا ایجاد تفرقه‌های مذهبی در بسیاری از بلاد اسلامی از جمله آن است و این تَفَرُق و تَشَتُت باعث خونریزی و کشتارهای متعددی در جهان اسلام شده است.

وی با انتقاد از اینکه برخی جوامع اسلامی نتوانستند برداشت دقیقی از احکام اسلام داشته باشند، ادامه داد: برخی جوامع به دلیل اینکه اطلاعات درستی از کانون اصلی اسلام ندارند، نمی‌توانند به درستی تابع آن شده و باعث ایجاد برداشت‌های غلط می‌شوند و بسیاری از گروه‌های معاند و معارض با اسلام را به خود جذب کرده و باعث کمک مستقیم و غیرمستقیم به اهداف استعمار، صهیونیستها و کشورهای مخالف اسلام می‌شوند.

علوی با بیان اینکه تنها راه استحکام وحدت بین شیعه و سنی یکی شدن است، تصریح کرد: مسلمانان فرقه‌های مختلف باید از برخی گفته‌ها و مسائلی که هیچ کمکی به دنیای اسلام و وحدت نمی‌کند، پرهیز کرده و سعی کنند روی مشترکات بین مسلمانان تاکید بیشتری کنند؛ همچنین در مراسم‌های یکدیگر شرکت کرده و اتحاد را در جامعه پررنگ کنند.

وی با اشاره به آیه " وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا " افزود: مسلمانان باید به اصل مشترک که همان خداوند متعال است فکر کنند و با هم متحد شوند؛ وقتی خدا، قبله، پیامبر و کتاب مسلمانان یکی است، دلیلی ندارد به خاطر برخی مسائل به جان هم بیافتند؛ در تاریخ بسیاری از چیزها تحریف شده که نباید از آن دنباله‌روی شود چرا‌که افرادی هستند که برای تحریف و اهداف اینچنینی از اجانب حقوق می‌گیرند.

نماینده اهل تسنن مجلس افزود: مطالعه و رجوع به تاریخ‌های واقعی که تحریف نشده، می‌تواند به مسلمانان کمک زیادی کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که امام حسین(ع) فقط متعلق به شیعه‌ها نیست و متعلق به همه مسلمانان است، چه بسا بسیاری از مسیحی‌ها در روزهای عزای امام حسین(ع) برای ایشان اشک ریخته و عزاداری می‌کنند. همه مسلمانان برای خود مراسمات و راه و روش خاصی دارند ولی هدف همه آنها یک هدف مشترک است و همه باید به این وحدت اصلی برسیم که مُتِمَسِک به قرآن، پیامبر و اولیای الهی باشیم و خدای خود را به حق بشناسیم و نسبت به مذاهب دیگر احترام بگذاریم تا تفرق و تشتت در بین نباشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet