هدر موبایل
1388/03/04 15:20:00
سرویس فرهنگی

برگزاری نمایشگاه لایه‌های پنهان جنگ در مجلس

**نمایشگاه لایه‌های پنهان جنگ ۱ و ۲ بمناسبت سوم خرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

این نمایشگاه بمناسبت سوم خرداد و به همت اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در نمایشگاه دائمی مجلس شورای اسلامی برپا گردید.

شاهین پور دبیر برگزاری نمایشگاه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اظهار داشت: در این نمایشگاه اسناد لایه‌های پنهان جنگ 1 و 2 به همراه نمونه‌ای از تولیدات معاونت‌های هنری، ادبیات و انتشارات، تبلیغات و روابط عمومی، مهندسی امور یادمان‌ها و ستاد راهیان نور به نمایش گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: در راستای ماموریت، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار، جهاد، شهادت و هدف بنیاد حفظ و بهره‌برداری از آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و ثبت حماسه‌های جاودانه امت اسلام و آثار آن در شئون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نظامی و جلوگیری از نابودی و تحریف و یا به فراموشی سپرده شدن میراث گرانبهای خون پاک ایثارگران اسلام و دستاوردهای دفاع مقدس می‌باشد.

مع الوصف یکی از تولیدات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که با حمایت ریاست بنیاد سردار میرفیصل باقرزاده صورت پذیرفته است تولید، چاپ و انتشار لایه‌های پنهان جنگ 1 و 2 به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی می‌باشد که شماره یک آن در سال 85 و شماره دوم (سری جدید) آن نیز امسال به مناسبت سوم خرداد در تیراژ بالا منتشر و در سراسر ایران به نمایش گذاشته شده که ترجمه عربی و انگلیسی این اسناد نمایشگاهی در حال ارسال به 40 کشور دنیا می‌باشد.

دبیر برگزاری نمایشگاه یادآور شد: جنگ ایران و عراق یکی از پیچیدترین جنگ‌های جهان و منطقه بود و ما اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم که لحظه به لحظه اسرار و ناگفته‌هایی از این جنگ منتشر می‌شود. بخشی از حقیقت، درون جنگ ماست و بخشی دیگر آن در دست 36 کشوری است که چرخ‌های ماشین جنگی عراق را روغن می‌زدند.

در این مجموعه نمونه‌ای از اسنادی مبنی بر کمک‌ها و حمایت‌های این کشورها از کشور عراق آمده است. از کمک‌های اطلاعاتی و جاسوسی گرفته تا کمک‌های مالی و تسلیحاتی و حمایت‌های سیاسی و تبلیغاتی و از طرف دیگر برنامه‌های ضد ایرانی نظیر تحریم و محدودیت‌های بین المللی اشاره کرد.

در کل انتشار و افشای این اسناد به مردم دنیا کمک می کند تا چهره کشورهای پلید و زشت که نقاب مهربانی زده و دیوسیرت و همیشه مدعی حقوق بشر هستند، در حالی که خود از ناقضان حقوق بشر بشمار می‌آیند بشناسند.

این اثر علاوه بر برجستگی‌های سیاسی که داشته و گویای واقعیت‌ها و ناگفته‌های جنگ می‌باشد یک اثر هنری و ماندگار نیز بشمار می‌آید. اگر بخواهیم از لحاظ هنری این اثر را به چند بخش تقسیم کنیم در ابتدا باید به این اشاره کنیم که تدوین و جمع بندی این اثر توسط یک کار گروه از کارشناسان زبده بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس می‌باشد که در این سعی شده مطالب یکنواختی خاصی با عکس‌ها داشته باشد و علاوه بر این مساله روانشناسی رنگ نیز نسبت به محتوای متن‌ها و عکس‌ها انتخاب گردیده است. مساله بعدی که این اثر را از لحاظ هنری برجسته کرده استفاده از تکنیک‌های چاپ توسط دستگاه‌ها پیشرفته و با رنگ‌های PANTONE اصلی بر روی PVC برای اولین بار در کشورمان با این تیراژ و با این کیفیت و تن پلات‌های موجود در آن بصورت کاملا حرفه‌ای چاپ گردیده است.

از خصوصیات بارز این اثر می‌توان به ماندگاری چاپ آن بیش از سی سال و ضد آب بودن و در مقابل تغییرات آب و هوایی (سرما، گرما و نور و رطوبت) پارگی مقاوم است. در ضمن اجرا و پیگیری تمامی مراحل چاپ با توجه به مساله اصلاح الگوی مصرف که حدودا 40 درصد صرفه‌جویی در هزینه‌ها را بدنبال داشت توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس انجام شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet