هدر موبایل
1395/09/24 13:42:30
سرویس اقتصادی
ندیمی مطرح کرد:

دفاع از قیمت نفت و دلار در بودجه 96/ از بازار تبعیت نکردیم

مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور معتقد است که عملیاتی بودن یا نبودن بودجه به مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه بستگی دارد.
دفاع از قیمت نفت و دلار در بودجه 96/ از بازار تبعیت نکردیم مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور معتقد است که عملیاتی بودن یا نبودن بودجه به مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه بستگی دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/65997.jpg دفاع,از,قیمت,نفت,و,دلار,در,بودجه,96/,از,بازار,تبعیت,نکردیم Icana

ابوذر ندیمی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بودجه سال 96 کل کشور و انتقاداتی که درباره آن مطرح می شود درخصوص میزان عملیاتی شدن این بودجه گفت: موضوع عملیاتی شدن بودجه منوط به مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه است، پیشنهاد دولت در لایحه برنامه آورده شده و پس از بررسی کمیسیون مشخص خواهد شد که بودجه عملیاتی می شود یا نمی شود.

وی افزود: دولت درخواست خود را مطرح کرده و کمیسیون تلفیق برنامه نیز باید در روزهای آینده جمع بندی خود را اعلام کند تا صحن علنی تصمیم بگیرد و ما بر اساس آن و رویکرد برنامه کار را آغاز خواهیم کرد.

ندیمی در پاسخ به این سئوال که نظرتان درباره جزئیات بودجه ۹۶  از جمله قیمت ۵۵ دلاری نفت و ارز ۳۳۰۰ تومانی چیست؟ تصریح کرد:در مورد مباحثی همچون قیمت ارز معتقدیم که بهترین تصمیم گرفته شد و ارز مبادله ای ملاک تعیین قیمت در بودجه  قرار گرفت و حداقلی برای آن مشخص شد و در این زمینه از قیمت بازار تبعیت نکردیم.

مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ،افزود:در مورد قیمت نفت نیز بیش نمایی نشد و بر اساس شرایطی که از تعریف انرژی، اقتصاد، تولید و سهمیه در فضای بین المللی داریم این قیمت را درنظر گرفتیم.

ندیمی در پاسخ به این سئوال که نظرتان درباره خوشبینانه بودن قیمت نفت در بودجه که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده چیست؟ گفت:دراقتصاد بودجه ای خوشبینانه و بدبینانه بودن قیمت قابل مدیریت است ؛چون بر اساس عدد و درآمدی که انتخاب می شود، مدیریت صورت می گیرد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینگونه نیست که اگر بعضی از اقلام تحقق پیدا نکند،کلان بودجه آسیب ببیند بلکه حداکثر اتفاقی که می افتد این است که فعالیتی مازاد بر فعالیت گذشته اجرا نمی شود و از این جهت جای نگرانی وجود ندارد؛اما اگر این قیمت را کمتر در نظر می گرفتیم باید مورد سئوال واقع می شدیم.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس نهم با تاکید براینکه بنابراین بودجه تخمینی است، افزود: تخمین برآوردی است که بر اساس آن برآورد می توانیم بودجه بنویسیم، حال اگر مجلس برآورد دیگری دارد، می تواند برآورد ما را تغییر دهد؛هرچند که ما برآورد خود را بر اساس مجامع جهانی،جریانات اقتصادی،پیش بینی های مجاری مورد اعتماد تعریف کرده ایم و اگر کسی تعریف دیگری دارد؛ما با آن مخالفت نمی کنیم  چراکه تصمیم گیری حق نمایندگان است.

ندیمی خاطرنشان کرد:واقعیت این است که ما باید براساس سناریویی بودجه می نوشتیم و اگر قیمت نفت را 40 دلار درنظر می گرفتیم، ممکن بود در مجلس به 50 و 55 دلارمی رسید که درآن صورت شاید قدرت انجام آن وجود نداشت و براساس این دیدگاه حداقل پیشنهاد خود را ارائه کرده ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم ادامه داد: اگر قیمت نفت در مجلس 10 دلار  افزایش پیدا کند، به این معناست که روزی 2 میلیون بشکه را باید ضربدر 10 دلار و 365 روز در سال کرد که خود این اقدام تبدیل به نوعی بهم ریختگی و بلبشوی تصمیم سازی برای پروژه ها می شد

مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین در خصوص اختصاص 48 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در بودجه 96 و عدم پیش بینی برای حذف یارانه ثروتمندان گفت: میزان یارانه نقدی را در بودجه سال آینده تغییر نداده ایم اما این تغییر ندادن به معنای در نظر گرفتن ظرفیت اطلاعاتی وعملیاتی ماست که در بخش دولت در حال حذف است و تاکنون 3 میلیون نفر حذف شده اند.

وی ادامه داد: در ظرفیت اطلاعاتی نمی توانیم تعریف دقیقی از درآمد همه اقشار جامعه داشته باشیم؛ ضمن اینکه تا مدت زیادی بخش عمده ای از دریافت کنندگان یارانه را نیازمند حمایت می بینیم و برای آن ها در بخش خدمات حمایتی 72 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته ایم؛ولی باید گفت که هردو ظرفیت عملیاتی و اطلاعاتی در این تصمیم سازی موثر است.

این مقام مسئول در پاسخ به سئوالی درخصوص کاهش 38 درصدی واگذاری شرکت های دولتی در بودجه نیز گفت: ما مشکلی برای عرضه شرکت های دولتی به بخش خصوصی نداریم. سازمان خصوصی سازی بر اساس ظرفیت بازار این کار را انجام می دهد؛اما اینکه چقدر و چند شرکت باقی مانده مربوط به مدیریت درونی سازمان خصوصی سازی است و مهم این است که در بودجه عدد کمتری گرفته شده است؛اما معنای آن این نیست که اگر بخواهند بیشتر عرضه کنند، ممنوعیت داشته باشد،اگر سازمان یا بازار بورس اجازه دهد که چند برابر ظرفیت نیز واگذاری صورت بگیرد، منعی وجود ندارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet