ایام محرم 1398
1388/03/04 15:45:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از نایب رییس کمیسیون عمران مجلس

بهره‌وری بالا لازمه مصرف بهینه

**اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف در هر زمانی می تواند موجب حفظ شدن سرمایه های کشور می شود.

اصلاح الگوی مصرف نباید به معنی مصرف نکردن تعبیر شود بلکه عملی است در راستای مصرف بهینه که می‌تواند به صورت ریشه‌ای ثمرات مثبت و سازنده‌ای در بخش‌های تولیدی و عمرانی میهن اسلامی مان رقم زند.

یکی از مهمترین بخش‌هایی که لازم است از سوی دولت، مردم و در کل کشور به صورت جدی و ریشه‌ای مد نظر قرار داده شود، اجرای مصرف بهینه در بخش آب است. بررسی‌ها حکایت از این دارد که از لحاظ مصرف آب در کشور، سهم بخش کشاورزی 92 درصد، سهم شرب 6 درصد و سهم بخش صنعت هم 2درصد از آب مصرفی را تشکیل می دهد.

این روند موجب  شده تا بهره وری در بخش کشاورزی به نحو موثری کاهش یابد. در حالی که در کشورهای دنیا با تکنولوژی روز و فناوری‌های صنعتی امروز 30 درصد از منابع در حوزه کشاورزی استفاده می‌شود و از هدر دادن آب هم ممانعت جدی به عمل می‌آید.

برای رسیدن به تولید بهتر لازم است که کشاورزی از لحاظ سنتی به صنعتی تغییر جهت یابد. باید توجه داشت برابر ماده 17 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت باید تجهیزات و امکانات کشاوزی صنعتی را برای کشاورزان کشور فراهم نماید تا از این طریق پایاب سدهای کشور که باعث مهار شدن آب می‌شود عملی گردد. از سوی دیگر وزارت نیرو موظف شود با همکاری وزارت جهاد کشاورزی از لحاظ قنات که نقش بسیار تاثیر گذاری در توسعه مزارع کشاورزی دارد اقدامات اساسی و مهم را صورت دهد. این اقدامات می‌تواند در راستای تامین آب شرب هم موثر باشد لذا ابهتر است وزارت نیرو برخی از نواقص از جمله هدر روی آب و فرسودگی لوله‌های انتقال آب را به صورت کامل رفع کند.

در حالی که سالانه برای پالایشگاه‌های نفت میلیاردها تومان هزینه می‌شود، اگر بتوان برای پالایشگاه‌های آب هم در دریاهای عمان و خزر و خلیج فارس از این فناوری استفاده کرد یا از طریق لوله گذاری در مورد ذخیره آب برای آینده اقداماتی انجام داد می‌توان امیدوار بود که با خشکسالی و کم بارانی‌ها به صورت جدی مقابله کنیم.

امیدواریم برای کاهش رقم 70 درصدی تبخیر آب در کشور تمهیدات موثری منظور شود. همچنین امیدورایم در سال اصلاح الگوی مصرف دولت (وزارت نیرو) راهکارهای مناسبی را برای اجرایی شدن مصرف بهینه در نظر گیرد.

امین شعبانی نایب رییس کمیسیون عمران

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet