ایام محرم 1398
1388/03/05 11:24:00
سرویس صحن

مجلس لایحه اصلاح قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها را تصویب کرد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه اصلاح ماده ۳۳ اصلاحی قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه ابتدا کلیات لایحه اصلاح ماده 3 اصلاحی قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور را با 156 رای موافق، 33 رای مخالف و 3 رای ممتنع به تصویب رساندند.

پس از تصویب کلیات مجلس بلافاصله بررسی جزییات این لایحه را آغاز و در نهایت آن را به تصویب رسانید.

براساس مصوبه امروز مجلس کلیه واگذاری‌های صورت گرفته به اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی بعد از سال 1365 که منجر به صدور سند قطعی گردیده است و وزرای وقت با استفاده از اختیارات خود مستقیما و بدون طی گزارش کار کمیسیون‌های واگذاری در استان‌ها دستور انتقال سند را داده‌اند و یا در صورتی که واگذاری بدون وجود طرح مصوب بوده و یا طرح مصوب بدون عذر موجه اجرا نشده است و یا اجرای طرح را به صورت نیمه کاره رها نموده و یا نسبت به تبدیل و تغییر کاربری غیرمجاز غیر متجانس و غیر قانونی با طرح مصوب اقدام نموده باشد و یا اراضی مازاد بر نیاز طرح واگذار شده باشد و دریافت کننده زمین به جز ایجاد دیوار حصارکشی هیچ گونه عملیات عمرانی و احیایی و متحدثه در آن ایجاد نکرده باشد یا اجرای طرح و انتقال سند مجری طرح، بهره برداری از آن را متوقف نموده باشد، به موجب درخواست و اقامه دعوی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در شعبه یا شعب ویژه‌ای که توسط قوه قضاییه در مرکز به همین منظور تشکیل می‌گردد بدون اخذ هزینه دادرسی، رسیدگی و نسبت به فسخ واگذاری و تبدیل آن به اجاره، تمدید و تعیین مهلت برای اجرای طرح یا دریافت بهای روز اراضی و واریز به حساب درآمد عمومی و یا استرداد زمین با توافق طرفین تصمیم گیری و رای صادر می‌نماید. شعب مذکور مرکب از سه نفر از قضات باابلاغ رئیس قوه قضاییه می‌باشند جلسات هر شعبه با حضور کلیه اعضای رسمیت یافته و آرای صادره با رای مثبت اکثریت حاضر در جلسه اعتبار دارد. رای صادره قطعی و غیرقابل تجدیدنظر خواهی می‌باشد. مهلت اقامه دعوی موضوع این تبصره از سوی وزارت جهادکشاورزی تا پایان خرداد ماه سال 1389 می‌باشد.

همچنین براساس مصوبه مجلس واگذاری‌های صورت گرفته به دولت اعم از واگذاری‌های مستقیم جهت مصارف وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیر مستقیم جهت مصارف شهرک‌های صنعتی، شهرک‌های مسکونی و اراضی واگذار شده جهت تعاونی‌های مسکن یا بخش خصوصی و غیر دولتی برای امور عام المنفعه تا سال 1373، با رعایت تبصره‌های 54 و 46 قوانین بودجه 1375 تا 1378 مشمول بررسی مجدد نمی‌باشد.

جزییات لایحه اصلاح ماده 33 اصلاحی قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها با 128 رای موافق، صفر رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 211 نماینده حاضر در جلسه مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet