هدر موبایل
1395/10/03 09:13:06
سرویس اقتصادی
کارشناسان و نمایندگان در گفتگو با خانه ملت مطرح کردند؛

عزمی که برای حذف پردرآمد ها از دولت سراغ نداریم/ روش پرداخت نقدی به همه اقشار ندانم کاری دولت ها است

درحالی که نظر مجلس در دولت گذشته و دولت یازدهم برای ساماندهی پرداخت یارانه نقدی و پوشش کسری درآمد یارانه ها،حذف پردرآمدها است،اما تاکنون دولتی ها زیربار نرفته اند.
عزمی که برای حذف پردرآمد ها از دولت سراغ نداریم/ روش پرداخت نقدی به همه اقشار ندانم کاری دولت ها است درحالی که نظر مجلس در دولت گذشته و دولت یازدهم برای ساماندهی پرداخت یارانه نقدی و پوشش کسری درآمد یارانه ها،حذف پردرآمدها است،اما تاکنون دولتی ها زیربار نرفته اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201603108900401681.jpg عزمی,که,برای,حذف,پردرآمد,ها,از,دولت,سراغ,نداریم/,روش,پرداخت,نقدی,به,همه,اقشار,ندانم,کاری,دولت,ها,است, Icana

خبرگزاری خانه ملت-گروه اقتصادی: یارانه نقدی؛ اصطلاحی است که مردم ایران در چند سال اخیر آن را وارد ادبیات زندگی روزمره خود کرده اند و با آن به طور کامل آشنا هستند. از ابتدای واریز یارانه نقدی در آذر ماه 1389 به بعد و طی هفتاد مرحله و با واریز ماهیانه 45 هزار و 500 تومان به ازای هرنفر نزدیک به 3 میلیون و 200 هزار تومان پرداخت شده و بیش از 200 هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه به حساب‌های بانکی خانوارها واریز شده است.

براساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۵،دولت موظف شده است درسال جاری یارانه نقدی خانوارهایی که سرپرست آنها درآمد سالانه حداقل ۳۵۰ میلیون ریال دارند را قطع کند،اما شرایط و ضوابط این دستور مهم،تا اوایل مهرماه امسال ابلاغ نشده بود که با تصویب آیین نامه اجرایی تبصره ١۴ قانون بودجه سال ٩۵ کل کشور و ابلاغ آن توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، این امر انجام شد.

این آیین نامه که به وزارتخانه های صنعت،نیرو،نفت،اقتصاد،تعاون،بهداشت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شده است،با اشاره به دستور مهم حذف یارانه نقدی برخی خانوارها براساس بند الف تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ ، وزارت تعاون را مکلف کرده است؛خانوارهای مشمول این بند را شناسایی و نسبت به اعلام حذف یارانه نقدی آنها اقدام کند و این خانوارها یک ماه فرصت دارند،مستندات خود را به این وزارتخانه اعلام کنند.

کمیسیون تلفیق مجلس نهم مصوب کرده بود که دولت باید درخصوص یارانه ها به صورتی عمل کند که اسامی تمامی تجار دارای کارت بازرگانی و صاحبان مشاغل آزاد که پرداختی مالیاتی آنها در سال 94 بیش از 150 میلیون ریال بوده، تمامی پزشکان عمومی، همه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی و تمامی کارکنان دولت که دریافتی آنها بیش از 3 میلیون تومان در ماه است؛همچنین همه مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکت های دولتی و غیردولتی و نهادهای وابسته عمومی غیردولتی،تمامی کارکنان نیروهای مسلح کشور که دریافتی سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است،تمامی بازنشستگانی که دریافتی سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است،همچنین تمامی حقوق بگیران و مستمری بگیران تامین اجتماعی که دریافتی آنها بیش از 35 میلیون تومان است و همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قضات دادگستری و کارکنان قوه قضائیه که دریافت سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است، از لیست یارانه بگیران حذف شود.

درحالی که نظر مجلس در دولت گذشته و دولت جدید برای ساماندهی پرداخت یارانه نقدی و پوشش کسری درآمد یارانه ها،حذف پردرآمدها است،اما تاکنون دولتی ها زیربار نرفته اند.

یارانه هایی که مصیبت و عذاب دولت شدند

اما پرداخت همگانی یارانه نقدی به همه افراد جامعه سبب شد تا وزیر اقتصاد شب پرداخت یارانه نقدی "مصیبت عظمای دولت" بخواند،همچنین پس از آن وزیرنفت،شب پرداخت یارانه‌ها را به "عذاب الیم " تشبیه کند.

برخی مقامات دولتی هم در پاسخ به انتقادات از این که چرا دولتی ها شب پرداخت یارانه را به عذاب الیم یا مصیبت عظمی تشبیه کرده اند،گفتند؛دولت از این که یارانه به مردم می‌پردازد، ناراحت نیست و خیلی هم خوشحال است،اما ناراحتی بابت تامین منابع این یارانه است که با وجود کاهش درآمد دولت،هرماه به زحمت منابع تهیه و به یارانه نقدی خانوار اختصاص می دهد.

و اکنون درحالی که دولت یازدهم ماه های آخر خود را تجربه می کند،تاکنون تدبیر جدی برای ساماندهی پرداخت یارانه نقدی توسط دولت انجام نشده و این درحالی است که دولت موظف بوده است تا آخرین سال اجرای برنامه پنجم توسعه نسبت به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اقدام کرده و یارانه نقدی را فقط به اقشار نیازمند می پرداخت،اما تاکنون اقدام جدی در این خصوص انجام نداده است.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی،کارشناسان و اساتید بودجه و اقتصاد،علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از دریافت یارانه نقدی را بررسی کرده است.

 

پژویان:دولت برای حذف افراد پردرآمد فقط شعارمی دهد/گسترش چتر نظام تامین اجتماعی مناسب برای نیازمندان

جمشید پژویان جمشید پژویان3406758/17/2013 1:18:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/44368_Thum.jpg
جمشید پژویان

 

جمشید پژویان استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درباره علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی ازسوی دولت، گفت:از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بارها فریاد زدم که این نوع اجرای قانون و پرداخت یارانه نقدی به مردم به هدر دادن پول و منابع کشور است.

وی با تاکید براینکه روش و مدل پرداخت یارانه نقدی به هیچ عنوان درست نیست و باید این مدل اصلاح شود،گفت: باید یک نظام تامین اجتماعی مناسب دیده شود که به صورت چتر افراد نیازمند را تحت حمایت قرار دهد تا مشکلات اقتصادی کمتر آنها را مورد اذیت قرار دهد.

رئیس سابق شورای رقابت بابیان اینکه به هیچ عنوان دولت ها امکان شناسایی دقیق افرادی به دلیل وضعیت خوب مالی،شامل دریافت یارانه نقدی نیستند را ندارد،تصریح کرد: پایگاه لازم از نظر اطلاعاتی برای شناسایی این خانواده ها وجود ندارد،حتی سرکشی به حساب های بانکی نیز کارساز نیست،چون افراد پولدار می دانند که چه بکنند و حتی پول های خود را در بانک ها نگه نمی دارند.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید براینکه هیچ جای دنیا پول نقد به عنوان یارانه به مردم و جامعه تزریق نمی کنند،گفت:این روش ندانم کاری است که دولت ها در حال انجام آن هستند و نمی خواهند سختی واقعیت ها را به دوش بکشند.

وی با ابراز تاسف از اینکه دولت ها فقط شعار می دهند و به هیچ عنوان شرایط شناسایی افراد غیرنیازمند را بوجود نمی آورند،افزود:دولت باید با یک کار کارشناسی در ابتدا افراد نیازمند و بی بضاعت را شناسایی و تحت حمایت تامین اجتماعی مناسب و دقیق قرار دهد و از پرداخت نقدی به همه افراد جامعه خودداری کند.

پ‍‍ژویان با اشاره به اینکه یارانه هایی که امروز به مردم پرداخت می شود به دلیل تورم بعد از سال 91 تقریبا کمتر از یک سوم شده است،اظهارداشت:هدف اصلی،هدفمندی یارانه ها اصلاح نسبی قیمت ها بود که اگر این اصلاحات به خوبی صورت می‌گرفت؛دربخش صنعت تکنولوژی کیفیت بالاتری شاهد بودیم،تولیدات افزایش و هزینه های تولید نیز کاهش پیدا می کرد.

این استاد اقتصاددانشگاه در پایان تاکید کرد:نظام تامین اجتماعی باید اصلاح شود و یارانه نقدی نیز باید به افراد خاص با شرایط ویژه داده شود؛نه اینکه همه جامعه آن را دریافت کند.

 

علی محمد احمدی:دولت بانگاه محافظه کارانه تلاشی برای حذف افراد پردرآمد نمی کند

علی محمد احمدی علی محمد احمدی3406758/25/2013 2:41:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/44884_Thum.jpg
علی محمد احمدی

 

علی محمد احمدی استاد دانشگاه تربیت مدرس و عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت،درباره علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی از سوی دولت،با تاکید براینکه ایراد اساسی که درکشور گریبانگیر همه دولت ها شده و آن برخورد محافظه کارانه ناشی از پیامد اجتماعی حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه نقدی در کشور است،گفت: یارانه درهیچ کشوری به صورت نقدی پرداخت نمی شود، چرا که این امر ساختارها را دچار آسیب می کند.

وی با بیان اینکه انتظار این بود که دولت یازدهم نسبت به اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها طبق مصوبه مجلس و حذف افراد غیرنیازمند اقدامات مناسب و قانونی را انجام دهد که متاسفانه هنوزصورت نگرفته است،اظهارداشت:دولت اگر درسال اول کار خود،نسبت به اصلاح هدفمندی یارانه ها و پرداخت نقدی اقدام می کرد،می توانست مطمئنا موفیقت بدست آورد و هزینه های کمتری را می پرداخت،ولی در سال پایانی قطعنا چنین کاری صورت نمی گیرد.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با ابراز تاسف از اینکه پرداخت نقدی یارانه ها فرهنگ اشتباهی را درجامعه ایجادکرده و برای همه مردم توقع ایجاد شده که کل مردم باید یارانه نقدی دریافت کنند،تصریح کرد:پرداخت یارانه نقدی به هیچ عنوان کار درستی نیست و دولت باید نسبت به حذف پر درآمدها و افراد غیر نیازمند اقدام جدی داشته باشد.

این استاد اقتصاددانشگاه با تاکید براینکه دولت متاسفانه به جای اینکه به دنبال اصلاح ساختاری درنظام هدفمندی یارانه ها و پرداخت نقدی به مردم باشد،به دلیل نگاه محافظه کارانه و تاثیرات اجتماعی،تلاشی برای حذف افراد پردرآمد نمی کند،گفت: آنچه که مشخص است،دولت به خاطر مسائل سیاسی و انتخاباتی درسال آینده اقدام جدی به حذف افرادی که نیاز به یارانه های نقدی ندارند، نمی کند.

وی افزود:مطمئنا با آزادشدن منابع حاصل ازهدفمندی یارانه ها،دولت می تواند نسبت به هزینه کرد مناسب در تولید،اشتغال زایی،تامین اجتماعی و سلامت اقدام و به توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور کمک کند.

احمدی با بیان اینکه اکنون ارزش مبلغ یارانه های نقدی به یک چهارم رسیده و دیگر آن مبلغ اولیه برای مردم ارزش واقعی ندارد،بیان کرد:دولت و مجلس باید نسبت به اجرایی کردن قانون حذف افراد پردرآمد و غیرنیازمند چاره اندیشی جدی داشته باشند و قانون را به درستی اجرا کنند.

مصباحی مقدم:دولت جرات و جسارات حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه نقدی را ندارد

نشست خبری مصباحی مقدم نشست خبری مصباحی مقدم34067512/3/2014 12:53:41 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/12/87582_Thum.jpg
نشست خبری مصباحی مقدم

 

حجت الاسلام غلامرضامصباحی مقدم عضومجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی ازسوی دولت،گفت:بدون شک علت حذف نکردن افرادی که نیاز مالی به یارانه نقدی ندارند،ترس از مسئله اجتماعی و سیاسی است.

وی با تاکید براینکه دولت اطلاعات لازم را برای حذف کسانی که توان مالی دارند و باید از دریافت یارانه نقدی حذف بشوند را دارد،افزود:مجلس نهم مصوبه ای برای حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد که بیش از 35 میلیون تومان درسال درآمد دارند را تصویب کرد و انتظار این بود که این روند اصلاح شود،‌اما دولت همت کافی را برای این امر ندارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با بیان اینکه تعلل دولت برای اجرای مصوبه و قانون مجلس،برای حذف پردرآمدها از یارانه نقدی،ناشی از ملاحضات سیاسی و اجتماعی است که مبادا این افراد از دولت برنجند،تصریح کرد:اینگونه ملاحضات و سیاسی کاری ها بی مورد بوده و نتیجه مثبتی ندارد و بیشتر به اقتصاد کشور ضربه می زند.

مصباحی مقدم بیان کرد:دولت می تواند باحذف افراد غیرنیازمند و درآمد حاصله از این امر، پول های و منابع را به سمت تولید،حمل و نقل،عمران،اشتغال و سلامت درجامعه هدایت کند تا بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور برطرف گردد.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) با ابراز تاسف از اینکه دولت جرات و جسارات حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه نقدی ندارد،تصریح کرد: این کار نیازمند شجاعت است که متاسفانه این شجاعت در دولت وجود ندارد،چراکه با شجاعت بالا می توان کارهای اثرگذاری انجام داد که نتایج خوبی برای کشور و مردم دارد

حیدری:دولت باید اقشار بی بضاعت را برای پرداخت یارانه نقدی شناسایی کند/همتی برای حذف پردرآمدها دیده نمی شود

غلامرضا حیدری 34067510/19/2016 4:39:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610109308953585_Thum.jpg
غلامرضا حیدری

 

غلامرضا حیدری عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت،درخصوص علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی ازسوی دولت،با تاکید براینکه پرداخت یارانه نقدی از ابتدای اشتباه بود و این مسیر اشتباه مشکلات و انتظاراتی را بوجود آورد،گفت: متاسفانه دولت ها با محافظه کاری نسبت به حذف یارانه بگیران اقدام می کنند و کمی در این مسئله احتیاط را سرلوحه کار خود قرار داده اند.

وی با بیان اینکه مبلغ  یارانه نقدی به دلیل تورم دیگر ارزش ابتدای خود را ندارد و قدرت خرید اولیه را از دست داده است،اظهار داشت:بسیاری از کارشناسان بر ارائه خدمات رفاهی و کمک به تولید درکشور به جای پرداخت وجه نقدی به مردم تاکید دارند،ولی همتی برای این کار دیده نمی شود.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید براینکه دولت قبلی صورت مسئله را با پرداخت یارانه نقدی به همه مردم پاک کرد و این دولت نیز با محافظه کاری و ترس از تبعات سیاسی و اجتماعی نسبت به حذف پردرآمدها اقدام نمی کند،گفت:کمک به اقشار آسیب پذیر و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه از اهداف اولیه اجرای این قانون بوده که درحال حاضر این هدف منحرف شده است.

حیدری،عدم شناسایی اقشارنیازمند برای تزریق یارانه نقدی را یکی از اساسی ترین محل های انحراف از قانون هدفمندی یارانه ها برشمرد و افزود:پرداخت هدفمند یارانه به اقشار آسیب پذیر هزینه های توزیع پول نقد درجامعه را کاهش خواهد داد و دولت باید بدون درنظرگرفتن هرنوع ملاحظه ای درخصوص اصلاح مسیرهدفمندی یارانه ها و پرداخت نقدی اقدام کند.

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات،اسلامشهر و پردیس درمجلس با تاکید براینکه بانک اطلاعاتی قوی و مناسب برای شناسایی افراد پردرآمد وجود دارد،ادامه داد:دولت باید ازطریق مجاری موجود افراد نیازمند و آسیب پذیر را شناسایی کند و فقط به این گروه یارانه نقدی پرداخت کند.

 

قوامی:عزم جدی در دولت برای حذف پردرآمدها از دریافت یارانه نقدی وجود ندارد

هادی قوامی هادی قوامی3406752/8/2015 9:55:50 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/02/95582_Thum.jpg
هادی قوامی

 

هادی قوامی عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت، درخصوص علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی از سوی دولت، با بیان اینکه دولت ها دراجرای قانون هدفمندی و پرداخت یارانه نقدی دچار انحراف شده اند،گفت:پرداخت یارانه نقدی به همه مردم مطمئنا باعث بروز مشکلاتی درکشور شده و باید نسبت به اصلاح این قانون اقدامات جدی صورت بگیرد.

وی با اشاره به تکلیف دولت برای حذف افراد غیرنیازمند باتوجه به قانون بودجه سال 95 ، اظهار داشت: البته درصورت تصویب برنامه ششم توسعه،هدفمندی یارانه ها درمسیراصلی خود هدایت خواهد شد،چراکه در ماده 5 برنامه ششم توسعه وضعیت یارانه ها تعیین تکلیف شده است.

قوامی با تاکید براینکه متاسفانه عزم جدی در دولت برای اجرای قانون حذف افراد پردرآمد از دریافت یارانه نقدی در کشور وجود ندارد،افزود:باید با حذف این عده منابع را به سمت تولید، توسعه زیرساخت ها و رفاه جامعه هدایت کرد.

 وی بابیان اینکه منابع اطلاعاتی لازم برای حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه نقدی وجود دارد،تاکیدکرد:باید با برنامه ریزی،جدیت و مدیریت مناسب این قدم را برای بهبود شرایط اقتصادی کشور انجام داد و از مسائل حاشیه آن نترسید.

 

حق شناس:دولت برای تهیه و پرداخت یارانه به مردم با مشکلات فراوانی روبرو است/ دیوار پرداخت یارانه نقدی از ابتدا کج بنا شد

هادی حق شناس هادی حق شناس34067512/10/2014 5:31:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/12/88504_Thum.jpg
هادی حق شناس

 

هادی حق شناس استاداقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده اسبق مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی ازسوی دولت،گفت:درابتدای قانون هدفمندی یارانه ها که در آذرماه 89 اجرای شد،قرار بود 50 درصد منابع حاصل هدفمندی به مردم، 30 درصد به دولت و 20 درصد نیز به تولید اختصاص یابد که متاسفانه قانون به درستی اجرا نشد و از اول با مشکلاتی روبرو بود.

وی با بیان اینکه به خاطر ایراداتی که دراجرای این قانون وجود داشت کل مبلغ بدست آمده از هدفمندی یارانه ها بین مردم توزیع شد،گفت:مطمئنا وقتی دیواری از ابتدا کج بنا شده باشد، نباید انتظار داشته باشیم که کار به درستی صورت بگیرد و به همین دلیل بود که منابع جوابگوی پرداخت یارانه های نقدی نبود و از دیگر منابع نیز برداشت انجام می شد.

 نماینده اسبق مردم انزلی درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با این اوضاع طبیعی است که بعد از 6 سال، مصوبه مجلس برای حذف پردرآمد ها نمی تواند اجرایی بشود،بیان داشت: در بهترین حالت نزدیک به 42 هزارمیلیارد تومان برای پرداخت یارانه ها درهرسال به مردم اختصاص می یابد که دولت برای تهیه آن با مشکلات فراوانی روبرو است،ولی به دلیل ترس از تبعات سیاسی و اجتماعی،اقدام به حذف افراد غیرنیازمند نمی کند.

وی با اشاره به اینکه حدود 6 میلیون نفر طی این سالها از دریافت یارانه نقدی حذف و یا انصراف دادند،‌تصریح کرد:روند پرداخت یارانه نقدی به مردم باید اصلاح شود،چراکه ادامه این کار عاملی برای تشدید مشکلات اقتصادی درکشور خواهد شد و از طرفی عدالت در پرداخت به مردم جامعه رعایت نشده و برخی که واقعا نیازی به این یارانه ها ندارند نیز این پول را دریافت می کنند.

این استاد اقتصاد دانشگاه در پایان افزود:امروز پولی که به عنوان یارانه نقدی بین مردم توزیع می شود،دو برابر بودجه عمرانی تخصیص داده شده برای کشور است،پس برای اینکه بتوان تولید و اشتغال را در کشور توسعه داد،دولت باید با کنارگذاشتن محافظه کاری،افراد غیرنیازمند را شناسایی و آنها را از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

 

سقایی:ادامه پرداخت یارانه نقدی به همه افراد جامعه به اقتصادکشور صدمه می زند

بازدید محمد سقایی از خبرگزاری خانه ملت 3406751/26/2016 4:54:46 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/01/201601101410932295_Thum.jpg
بازدید محمد سقایی از خبرگزاری خانه ملت

 

محمد سقایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم و نماینده اسبق مردم نیریز و استهبان در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت،درخصوص علت عدم حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد از لیست دریافت یارانه نقدی ازسوی دولت،با تاکید براینکه روند مشکل دار پرداخت یارانه های نقدی به مردم نشان دهنده نظارت نامناسب ازسوی مجلس است،گفت:از ابتدا بنای پرداخت یارانه های نقدی به مردم اشتباه و بد نهاده شده است،چراکه مصوبه مجلس تاکید دارد که این یارانه نقدی باید به افرادی تعلق بگیرد که درآمد مکفی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه تاکید دارد که به افراد کم درآمد و بی بضاعت از مابه‌التفاوت اصلاح قیمت اولیه فروش حامل های انرژی،یارانه نقدی پرداخت شود،اظهار داشت:ولی متاسفانه یارانه نقدی به صورت غیرعادلانه به همه پرداخت شد؛درحالی که بسیاری از افراد جامعه مستحق دریافت این یارانه ها نیستند و باید از لیست حذف بشوند.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم باتاکید براینکه باید با اصلاح روش پرداخت یارانه نقدی،مبالغ حاصله از هدفمندی یارانه ها را به سمت ساخت و ساز،حمل و نقل عمومی و سلامت جامعه سوق داد،گفت:ادامه پرداخت یارانه نقدی به همه افراد جامعه به اقتصاد کشور صدمه می زند و باید هرچه سریعتر دولت نسبت به اجرای مصوبه مجلس اقدام کند.

سقایی با اشاره به اینکه گرفتن یارانه نقدی برای همه مردم توقع شده و از نظر روانی و اجتماعی برای افرادی که این مبلغ را دریافت می کنند حق بوجود آمده و اگر این یارانه ها قطع شود برای اجراکننده آن مشکل ساز خواهدشد،تصریح کرد:دولت بامحافظه کاری و ترس از تبعات اجتماعی به سمت قطع یارانه نقدی افراد غیرنیازمند،نمی رود.

وی با بیان اینکه مطمئنا پرداخت یارانه وحذف افرادی که معیارهای دریافت یارانه نقدی درکشور را دارند،دغدغه خود دولت نیز است،ادامه داد:مدیران و مسئولان دولتی باید ترس را کنار گذاشته و برای انجام یک کار حساب شده و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر چاره اندیشی کنند.

نماینده سابق مردم نیریز و استهبان درمجلس با تاکید براینکه دولت  باید سختی این راه را قبول کنند و آن را به خاطر بهبود وضعیت آینده اقتصاد به جان بخرد،گفت:طبق مصوبه مجلس و قانون بودجه، دولت مکلف به حذف افراد پردرآمد از دریافت یارانه نقدی است،ولی نسبت به این امر کوتاهی می کند و به نوعی توان اجرای آن را ندارد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید شجاعت حذف افراد غیرنیازمند و پردرآمد را از دریافت یارانه نقدی را داشته باشد،بیان داشت:مطمئنا دولت آمار درآمد افراد و خانواده ها را دارد،ولی نمی خواهد سنگینی فشارهای حاشیه ای را تحمل کند،به همین دلیل حاضرنیست فکری اساسی برای این موضوع داشته باشد.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با تاکید براینکه باید با حذف افراد و خانواده های که پردرآمد هستند،مبالغ بدست آمده را به سمت تولید،اشتغالزایی،رفاه و سلامت جامعه سوق داد، گفت:مطمئنا با این کار کمک فراوانی به اقتصادمقاومتی و برون رفت از وضعیت نامناسب اقتصادی امروز جامعه خواهد شد./

پایان پیام

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet