هدر اصلی
1388/03/05 12:02:00
سرویس فرهنگی

جوابیه عباسپور به روزنامه اعتماد ملی

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتشار خبری با عنوان "استقبال نمایندگان مجلس از طرح کروبی برای بیمه تحصیلی" در روزنامه‌ اعتماد ملی و ذکر نام وی به عنوان یکی از نمایندگان استقبال کننده جوابیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن جوابیه "علی عباسپور تهرانی فرد" بدین شرح است:  

در مورد درج خبری از سوی اینجانب در تاریخ 4/3/88 تحت عنوان ((استقبال نمایندگان مجلس از طرح کروبی برای بیمه تحصیلی)) در آن نشریه محترم لازم می‌دانم نکات ذیل را به استحضار برسانم:

1- خبرنگار آن نشریه در مورد طرح جناب آقای کروبی در مورد بیمه تحصیلی نظرخواهی نمودند که اینجانب عنوان داشتم مطلع نیستم و لذا نمی‌توانم اظهار نظر بنمایم. خبرنگار آن نشریه ادامه دادند که این طرح پرداخت هفتاد درصد از شهریه دانشجویان است که به صورت وام توسط دولت داده می‌شود و پس از فراغت ازتحصیل بازپرداخت نمایند. اینجانب توضیح دادم که چنین برنامه‌ای نمی‌تواند به عنوان بیمه باشد چون علی‌الاصول بیمه در مورد خسارت و اتفاقات احتمالی است. این که دولت بخشی از شهریه یک دانشجو را به صورت وام بازپرداخت پس از فراغت از تحصیل تامین نماید اولاً نمی‌توان نام بیمه بر آن نهاد ضمن آن که در گذشته و در حال حاضر نیز چنین عمل می‌شده است و به عنوان مثال در سال 1388 هم مبلغ 120 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده شده است.

2-طرح بیمه دانشجویان به اینجانب و کمیسیون آموزش و تحقیقات منعکس نشده که مورد بررسی قرار گیرد و لذا عنوان کردن استقبال از این طرح صحت ندارد.

3- نظر به این که هشتاد و پنج درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور را دانشجویانی که شهریه پرداخت می‌کنند تشکیل می‌دهد این کمیسیون در زمان بررسی بودجه سال 88 در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد نمود که مبلغ اختصاص یافته برای وام به دانشجویان برای پرداخت شهریه از 120 میلیارد تومان پیشنهادی دولت به 560 میلیارد تومان افزایش یابد که در کمیسیون تلفیق به علت عدم وجود منابع درآمدی به تصویب نرسید، لذا این که عنوان شده است به علت مخالفت دولت 500 میلیارد تومان افزایش به تصویب نرسید صحت ندارد.

4- در خبر آمده بود که بر مبنای طرح بیمه تحصیلی هفتاد و پنج درصد هزینه تحصیلی دانشجویان توسط دولت پرداخت خواهد شد، لازم به توضیح است که با توجه به حجم اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح نیاز دانشگاه‌های دولتی به اعتبار و کمبود اعتبار آنها، فلسفه ایجاد دانشگاه‌های غیردولتی که کم کردن هزینه دولت در بخش آموزش عالی بوده است وبنا به دلایل دیگر می‌طلبد که این طرح و اهداف آن به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد تا در مورد مناسب یا عدم مناسب بودن آن بتوان اظهار نظر کرد.

خواهشمند است طبق ماده 23 قانون مطبوعات این توضیح درهمان صفحه و با همان عنوان و اندازه حروف در آن جریده محترم درج گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet